KLİNİKLER
Ankara Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği
TIBBİ ONKOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği 1994 yılında kurulmuş olup, bu klinik Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde ilk defa bizim hastanemizde kurulmuştur. Bazen 2 veya 3 uzmanla çalışılmış olmasına rağmen çoğunlukla tek uzman gözetiminde pratisyen arkadaşlarla hizmet verilmiştir. 2001 yılında klinik şefliği olmuş ve o tarihten beri eğitim kliniği olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yine Türkiye’de Sağlık Bakanlığına bağlı olan hastanelerde ilk defa tıbbi onkoloji klinik şefliği kurulmuş oldu.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde yan dal asistan eğitimi (üst ihtisas) yapılmaktadır. Tıbbi onkoloji üst ihtisas dalıdır ve iç hastalıkları uzmanları ihtisas yapmaktadır. Normal bildiğimiz TUS ile asistan eğitimi yoktur. Yaklaşık 4 yıldır bölümümüz asistan eğitimi vermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda bir klinik şefi ve bir uzman, 3 tane yan dal asistanı kadromuz dolu olup, ilaveten 4 uzman arkadaşımız geçici görevle bölümümüzde çalışmaktadır. Klinik şef muavinliği, başasistanlık kadrolarımız boş olup imtihan açılmasını bekliyoruz.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Daha önce hemşire yönünden çok sıkıntımız vardı. Bizim kliniğimiz çok yoğun ve biraz da stresli olduğu için pek tercih edilmiyordu. Birkaç aydır yeterli hemşiremiz oldu. Şu anda tek problemimiz tıbbi sekreterlerimizin olmamasıdır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Bölümümüzün daha önce 28 yatağı vardı. Bizim hastalarımıza yetmiyordu. 2006 yılı içinde yatak sayımız 50 oldu. Doluluk oranımız ise yüzde 98 ila 100 arasında değişmekte.

Asistanlar ortalama kaç yılda uzman unvanı alıyor?
Tıbbi onkoloji yan dal ihtisas süresi daha önce 2 yıldı. Şimdi bu süre 3 yıl oldu.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Günlük poliklinik sayımız ortalama 100 ila 150 arasında değişmektedir. Tıbbi onkoloji kliniği için bu sayı çok fazla olup, muayene edilmezlerse vatandaşımız zorda kalıyor, perişan oluyor. Yıllık sayı 20 bin ile 30 bin arasında değişmektedir. Var gücümüzle hizmet etmeye çalışıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bizim kliniğimizde şu an ilk yıl yan dal asistanı yoktur ve yaklaşık 3 yıldır da alınmadı. Yan dal asistanlarımız ve uzmanlarımız acil dahiliye uzman nöbeti tutuyorlar ve klinik ile de ilgileniyorlar. Dahiliye bölümüne asistan gelirse biz de acilden çıkıp kliniğimize ayrı nöbet koyacağız.

Eğitim programınız nedir?
Klinik olarak haftada bir yaklaşık 2 saatlik vaka tartışması var. Yine her hafta 1 saat literatür saati ve teorik konu anlatımı var. Bu arada zaman zaman bir konuda başka merkezlerden; konusunda uzman arkadaşlarımızı davet ederek seminer verilmesini sağlıyoruz. Her gün, günde 2 defa hasta başı vizit ve tartışma yapıyoruz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Bu şekilde standart bir programımız yok. Ancak Avrupa Medikal Onkoloji Cemiyetinin (ESMO) önerdiği eğitim programından uyarlamalar yapmaktayız.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Karne uygulamamız direkt olmamakla birlikte 6 ayda bir Bakanlığa asistan çalışmaları bildirilmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizde zorunlu rotasyon olmayıp iç içe olduğumuz radyasyon onkolojisi ile birlikte toplantılar düzenliyoruz. İleride eleman sayımız artarsa yüksek doz ve kemik iliği nakli ünitelerine arkadaşlarımızı göndermeyi düşünüyoruz.

Eğitimde kullandığınız araç gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Bizim için araç gereç çok geçerli değildir. Görüntüleme yöntemleri açısından hastanede bazı eksikliklerimiz olabiliyor. Manyetik rezonans, PET/CT gibi. Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir? Bu hususta biz biraz yetersiz kalıyoruz. Ben dahil tüm arkadaşlarımız tabiri caiz ise nefes almadan çalışıyoruz ve hasta hizmetleri ön planda oluyor. 6 tane yurt içi kongre tebliği, 3 tane yurt dışı kongre tebliğimiz, 1 tane yurt içi makalemiz var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bu hususta bir problemimiz yok. İşlerimizi aksatmayacak tarzda her arkadaşımızın önemli kongrelere katılmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı nedir?
Bir arkadaşımız yaklaşık 4-5 ay çalıştıktan sonra, şartlar ağır geldiği için istifa etti.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor.?
Uzman yaklaşık 2 ila 4 bin lira arası, yan dal asistanı ise 1.5-3 bin lira arasında değişen döner sermaye payı alıyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Tıbbi onkoloji bölümü Türkiye’de hızla gelişmekte olan bir branş olup önü açıktır. Yalnız zahmetli, sabır isteyen bir branştır. Eğer sevmezseniz yürütemezsiniz. Bunun bilinmesi gerekir.

Teşekkürler. 04-9-2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer