KLİNİKLER
Ankara Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği
TIBBİ ONKOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Klinik Şefi Uzm. Dr. Necati Alkış


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği 1994 yılında kurulmuş olup, bu klinik Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde ilk defa bizim hastanemizde kurulmuştur. Bazen 2 veya 3 uzmanla çalışılmış olmasına rağmen çoğunlukla tek uzman gözetiminde pratisyen arkadaşlarla hizmet verilmiştir. 2001 yılında klinik şefliği olmuş ve o tarihten beri eğitim kliniği olarak çalışmalarına devam etmektedir. Yine Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan hastanelerde ilk defa tıbbı onkoloji klinik şefliği kurulmuş oldu.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde yan dal asistan eğitimi yapılmaktadır. Tıbbi onkoloji üst ihtisas dalıdır ve iç hastalıkları uzmanları ihtisas yapmaktadır. Yaklaşık 4 yıldır bölümümüz asistan eğitimi verilmektedir.

Üst ihtisas süresi kaç yıl?
Tıbbı onkoloji yan dal ihtisas süresi daha önce 2 yıldı. Şimdi bu süre 3 yıl oldu.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda bir klinik şefi ve bir uzman, 3 tane yan dal asistanı kadromuz dolu olup, ilaveten 4 uzman arkadaşımız geçici görevle bölümümüzde çalışmaktadır. Klinik şef muavinliği, baş asistanlık kadrolarımız boş olup imtihan açılmasını beklemekteyiz.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Daha önce hemşire yönünden çok sıkıntımız vardı. Bizim kliniğimiz çok yoğun ve biraz da stresli olduğu için pek tercih edilmiyordu. Birkaç aydır yeterli hemşiremiz oldu. Şu anda tek problemimiz tıbbı sekreterlerimizin olmamasıdır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Bölümümüzün daha önce 28 yatağı vardı. Bizim hastalarımıza yetmiyordu. 2006 yılı içinde yatak sayımız 50 oldu. Doluluk oranımız ise yüzde 98-100 arasında değişmekte.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Günlük poliklinik sayımız ortalama 100 ila 150 arasında değişmekte. Tıbbı onkoloji kliniği için bu sayı çok fazla. Ancak muayene edilmezlerse vatandaşımız zorda kalıyor, perişan oluyor. Yıllık sayı 20 bin ile 30 bin arasında değişmekte. Var gücümüzle hizmet etmeye çalışıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Yan dal asistanlarımız ve uzmanlarımız acil dahiliye uzman nöbeti tutuyorlar ve klinik ile de ilgileniyorlar. Dahiliye bölümüne asistan gelirse biz de acilden çıkıp kliniğimize ayrı nöbet koyacağız.

Eğitim programınız nasıl işliyor?
Klinik olarak haftada bir yaklaşık 2 saatlik vaka tartışması var. Yine her hafta 1 saat literatür saati ve teorik konu anlatımı var. Bu arada zaman zaman bir konuda başka merkezlerden; konusunda uzman arkadaşlarımızı davet ederek seminer verilmesini sağlıyoruz. Her gün günde 2 defa hasta başı vizit ve tartışma yapıyoruz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Bu şekilde standart bir programımız yok. Ancak Avrupa Medikal Onkoloji Cemiyeti (ESMO)’nin önerdiği eğitim programından uyarlamalar yapmaktayız.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Karne uygulamamız direkt olmamakla birlikte 6 ayda bir Bakanlığa asistan çalışmaları bildirilmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizde zorunlu rotasyon olmayıp iç içe olduğumuz radyasyon onkolojisi ile birlikte toplantılar düzenliyoruz. İleride elemanımız artarsa yüksek doz ve kemik iliği nakli ünitelerine arkadaşlarımızı göndermeyi düşünüyoruz.

Eğitimde kullandığınız araç gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Bizim alanımızda araç-gereç çok geçerli değil. Görüntüleme yöntemleri açısından hastanede bazı eksikliklerimiz olabiliyor. Manyetik rezonans, PET/CT gibi. Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir? Bu hususta biz biraz yetersiz kalıyoruz. Ben dahil tüm arkadaşlarımız tabiri caiz ise nefes almadan çalışıyoruz ve hasta hizmetleri ön planda oluyor. 6 tane yurt içi kongre tebliği, 3 tane yurt dışı kongre tebliğimiz, 1 tane yurt içi makalemiz var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bu hususta bir problemimiz yok. İşlerimizi aksatmayacak tarzda her arkadaşımızın önemli kongrelere katılmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı nedir?
Bir arkadaşımız yaklaşık 4-5 ay çalıştıktan sonra şartlar ağır geldi, istifa etti.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Uzman yaklaşık 2-4 bin lira, yan dal asistanı ise 1.5-3 bin lira arası değişen ücretler alıyor.

Aranıza yeni katılacaklara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Evet, tıbbı onkoloji bölümü Türkiye’de hızla gelişmekte olan bir branş olup, önü açıktır. Yalnız zahmetli, sabır isteyen bir branştır. Eğer sevmezseniz yürütemezsiniz. Bunun bilinmesi gerekir.

Teşekkürler. 11/12/2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer