KLİNİKLER
Ankara Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği
RADYOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Kemal Niyazi Arda

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Radyoloji kliniğimiz 1989 yılında Demetevler Onkoloji Hastanesinde hizmete başladı. O zaman hastanemiz eğitim ve araştırma hastanesi değildi. 2001yılında buraya ilk klinik şefinin atanmasıyla birlikte hastanemiz eğitim ve araştırma hastanesi oldu. Ben 2008 yılında klinik şefi olarak atanarak göreve başladım. O tarihten itibaren de benim klinik şefliğimde hizmet vermeye devam ediyoruz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 2001 yılından bu yana asistan eğitimi veriyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizin akademik kadrosu 1 klinik şefi, 1 şef yardımcısı, 2 başasistan, 6 uzman doktor ve 13 asistandan oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
49 teknisyen, 3 hemşiremiz var. Bunun dışında temizlik hizmetlerini dışarıdan hizmet alımı yoluyla yürütüyoruz. Ancak teknisyen ve hemşire dışındaki yardımcı personel sayımızda biraz eksiğimiz olabiliyor.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız esas olarak teorik ve pratik uygulamalar tarzında. Teorik çalışmaları dersler, seminerler, makale saatleri, cihaz kullanımı ve bunların uygulamaları şeklinde ders anlatımı tarzında yapıyoruz. Pratik uygulamalarda ise asistanlarımız uzmanlar eşliğinde hem eğitim alıp hem de pratik uygulama imkânı bulabiliyorlar. Haftada 4 kez değişik konseylerimiz var. Bu konseyler multidisipliner konseyler. Değişik birimlerle toplantılar yapıyoruz. Bu toplantılara asistanlar, uzmanlar her seviyeden katılım oluyor. Dolayısıyla biraz daha bilgileri pekiştirme, bilgi alışverişinde bulunma imkânını elde etmiş oluyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Şu an için radyoloji servislerinde yataklı hizmet bulunmuyor, ancak son duyduğumuz, girişimsel radyoloji için yatak açma imkânına kavuşabileceğimiz. Burası da onkolojik hastalarda, özellikle girişimsel radyolojinin ön planda olduğu hastanelerden biri. Dolayısıyla ileriki hedefimiz de bir yataklı servis ya da uygulama bölümü açmaktır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Değişik kliniklerce bizden istenmiş tetkikler var. Bu konuda size bilgi verebilirim. 2009 yılında çok ciddi rakamlarda tetkikler yaptık. 2008 yılı sonunda klinik şefi olarak göreve başladığımda tetkikler için verilen randevu süreleri 6 ila 10 aya kadar uzanabiliyordu. Örneğin; bir mamografi için 10 ay sonrasına kadar randevu verilebiliyordu. Bu durumu göz önüne alarak arkadaşlarımızla bir çalışma yaptık ve çekim miktarını kaliteden de ödün vermeksizin artırdık.

Birikmiş randevuları erittikten sonra günlük randevu vermeksizin hasta kabulüne başladık. Hatta bu öyle bir hale geldi ki, randevu veren diğer hastanelerle protokol yaparak onların hizmetlerini de görmeye başladık. Bu bizim için gurur verici bir durum oldu. Sayın Sağlık Bakanımız da beni bu nedenle bir takdirname ile ödüllendirdi. Hâlihazırda kabul edilebilir düzeyde hastalarımızı mağdur etmeden, elimizden gelen hizmeti vererek anında rapor vermeye ya da anında çekim yapmaya büyük bir gayret gösteriyoruz.

Çalışma azim ve temposu böyle olunca, sayısal veriler de haliyle oldukça üst düzeyde oluyor. Örneğin; 2009 yılı içerisinde 118 bin civarında direkt röntgen çekimi, 65 bin civarında ultrasonografi çekimi, 2 bin 800 civarında girişimsel işlemler, 25 bin civarında mamografi, 7 bin civarında dansitometre, 17 bin civarında MRG ve 29-30 bin civarında da bilgisayarlı tomografi çekimi yapmışız. Burada şunu da söylemek istiyorum. Söz ettiğim sayılar gerçekten yapılan hizmetin büyüklüğünü gösteren sayılar. Hatta diğer radyoloji bölümlerinden ya da radyoloji dışı bölümlerden “Neden bu kadar çok hasta alıyorsunuz” diye tepki bile aldığımız oluyor.


Bildiğiniz gibi yeni kanundan önce var olan radyoloji ile ilgili bir yönetmeliğimiz var. Buna göre bizim nöbet tutmak gibi bir olanağımız yok. Uzman arkadaşlara icap nöbeti yazılıyordu ve hâlihazırda da o şekilde devam ediyor. Uzmanlar ve kıdemli asistanlarla beraber icap nöbeti uygulaması yapıyoruz.

İlk sene asistanlarının nöbet tutması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bizdeki işlemler asistanın tek başına yapabileceği işler değilidir. Asistanlar işlemleri en son sene dâhil olmak üzere mutlaka uzman denetiminde yaparlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Eğitim programımızda bir çekirdek eğitim müfredatı uyguluyoruz. Bunlar sistemleri ve modaliteleri birarada değerlendiren bir eğitim müfredatı. Pratik ve teorik eğitimleri birarada verdiğimiz bir çekirdek eğitim müfredatıdır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Ben klinik şefi olarak göreve başladıktan sonra radyoloji dışı kliniklerden rotasyona asistan gelmedi. Bize başka hastanelerin radyoloji kliniklerinden asistanlar rotasyona geliyor. Çünkü bizim burada mamografi, onkolojik radyoloji konusunda çok büyük bir potansiyelimiz ve bunun üzerine gelişmiş bir deneyimimiz var. Dolayısıyla mamografi eğitimi, radyolojik onkoloji eğitimi yapmak üzere diğer radyoloji kliniklerinden asistanlar geliyorlar.

Biz kendi asistanlarımızı 3 ay dahiliye, 3 ay nükleer tıp ve 3 ay da radyolojik onkoloji olmak üzere rotasyonlara gönderiyoruz. Nükleer tıp ve radyasyon onkolojisi rotasyonları çoğunlukla kendi hastanemiz içerisindeki kliniklerde yapılıyor. Dâhiliye rotasyonları içinse yine devlet hastanesi olarak, Numune ya da Ankara Hastanesinde rotasyona gidiyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Kliniğimizden son bir yıl içerisinde çıkan yurt dışı yayın sayısı, kabul edilip basılmayı bekleyenler ile bir ya da iki tane de düzeltme için gelenler dâhil olarak, yaklaşık 10. Yurt içi yayın sayımız da 12.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere katılım konusunda bir sıkıntımız yok. Yurt içi ve yurt dışı kongrelere aktif olarak katılıp sözel ya da yazılı tebliğlerimizi yapıyoruz. Hatta en son ECR’a iki tebliğ ile katıldık. Yurt içi kongrelerde ise geçtiğimiz yıl 70 civarında tebliğimiz oldu. Bu konuda oldukça aktifiz. Bütün arkadaşlarımızın kongrelere aktif olarak katılmalarını amaçlıyoruz. Arkadaşlarımızı belli bir program çerçevesinde, bazen de mutlaka katılın şeklinde teşvik ederek kongrelere göndermeye çalışıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Burası onkolojik radyoloji açısından biraz önce de bahsettiğim gibi son derece önemli bir klinik. Bu kadar çok çeşitlilikte tümör, kanser veya tümör benzeri lezyonların izlenebildiği klinik sayısı zannediyorum çok azdır. Dolayısıyla radyoloji açısından da gerçekten iyi bir eğitim ve öğretim yapabilecekleri bir klinik olduğumuzu düşünüyorum. Tabii burada hemen şunu belirtmek isterim, buraya gelen arkadaşlarımızın biraz daha yoğun çalışmaları gerekiyor.

Radyoloji Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve ünvanları

Klinik Şefi:
Doç. Dr. Kemal Niyazi Arda

Klinik Şef Yardımcısı:
Uzm. Dr. Bilgin Kadri Arıbaş

Başasistanlar:
Uzm. Dr. Zehra Sumru Coşar
Uzm. Dr. Zeynel Yoloğlu

Uzmanlar:
Uzm. Dr. Ahmet Gözen
Uzm. Dr. Elif Aktaş
Uzm. Dr. Fatma Tuba Kızıltepe
Uzm. Dr. Hıdır Kaygusuz
Uzm. Dr. Mustafa Kemal Duygulu
Uzm. Dr. Nazan Çiledağ Gökbayrak

Asistanlar:
Dr. Ebru Torun
Dr. Emel Özen Yücel
Dr. Fatime Yakut
Dr. Feyza Gürtürk
Dr. Gülten Kaya
Dr. Gürsel Şahin
Dr. İsmail Akdulum
Dr. Kadriye Yılmaz
Dr. Kamil Doğan
Dr. Şeyhmus Kavak
Dr. Turgut Seber
Dr. Yusuf Coşar
Dr. Zekiye Pekol
26/04/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer