KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kardiyoloji Kliniği
KARDİYOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kardiyoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Mehmet Bilge.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz sizlerin de yakından bildiği gibi çok yeni bir sağlık kuruluşu. Kliniğimiz de hastanemizin kuruluşu ile birlikte faaliyetlerine başladı. İlk klinik şefi olarak da ben görev aldım ve şubat ayından bu yana çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde 1 klinik şefi, 6 başasistan ve 13 asistan arkadaşımız hizmet veriyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kardiyoloji servisinde 10, Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’nde 10, Koroner Anjiyografi Ünitesi ve polikliniklerde de 10 kişi olmak üzere toplam 30 hemşiremiz var Bununla birlikte 15 de diğer personelimiz var. Toplam yardımcı personel sayımız 45 kişi.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Henüz çok yeni bir hastane ve klinik olmamıza karşın yoğun bir tempo içerisindeyiz. Kliniğimizde 22’si serviste, 10’u da Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’nde olmak üzere toplam 32 yatağımız mevcut. Bu yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 100 civarında. Yataklarımız hiç boş kalmıyor. Bu da hastalarımızın özellikle koroner anjiyografi ve anjiyoplasti yapılacak hastalarımızı randevulu olarak kabul etmemizden kaynaklanıyor. Taburcu olan hastamızın yerine hemen sıradaki hastamızı çağırıyor ve gerekli tedavisini yapıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbetlerimizi aylık olarak düzenliyoruz. Bu düzenlemeye göre her gün 2 asistan ve 2 de icapçı uzman nöbet tutuyor. İcapçı uzmanlarımız günün her saatinde her an hastaneye çağırılabiliyor. Bununla birlikte eğer acil bir durum söz konusu ve ihtiyaç duyuluyorsa klinik şefi de yine günün her saatinde hastaneye çağırılıyor. Hazırlanan nöbet çizelgesi servise asılıyor ve personele duyuruluyor. Arkadaşlarımız da bu çizelgeye göre sırası geldiğinde nöbetlerini aksatmadan yerine getiriyor.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Başta söylediğim gibi hastanemiz ve kliniğimiz daha çok yeni. Bu nedenle kliniğimize yeni katılan bir asistan yaklaşık olarak 1 milyar lira civarında, uzman ise 1-1.5 milyar lira civarında pay alıyor. Tabii ki bu rakamlar ileri ki zamanlarda değişecektir.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizden diğer kliniklere giden asistanlar olduğu gibi, diğer kliniklerden de bize rotasyona gelen asistanlar oluyor. Bizden giden asistan arkadaşlar, 1 yıllığına dahiliye kliniğinde rotasyon yapıyorlar. Ancak biz birkaç ayda anesteziyoloji ve reanimasyon içinde rotasyona göndermeyi düşünüyoruz.
Dışarıdan bize gelen asistanlar ise dahiliye, aile hekimliği gibi kliniklerden geliyorlar. Aile hekimliğinden gelen asistan arkadaşlar 1 ay, dahiliye kliniğinden gelen asistan arkadaşlarda 4 ay rotasyon görüyorlar. Bu arkadaşlarımıza yoğun bakım, poliklinikler ve servis gibi bölümlerde eğitim veriyoruz.

Eğitim programınız nasıl?
Haftada en az üç gün pazartesi, salı ve perşembe günleri 45’er dakikalık literatür saatlerimiz oluyor. Bu normalde yıllık olarak belirlediğimiz ve aksatmadan sürdürdüğümüz eğitim programımız. Bunun dışında servis ve yoğun bakım ünitelerinde her gün sabah klinik şefi başkanlığında tüm hastaların dahil edildiği hasta başı viziti yapıyoruz. Öğleden sonraları ise bu kez o günkü icapçı başasistan vizit yapıyor.
Çalışmalarımız her gün sabah saat 08.00’da başlıyor. Kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi ile ortak konsey düzenliyoruz. Bu konseyde bir önceki gün yapılan koroner anjiyografiler değerlendiriliyor. Aynı zamanda polikliniğimize başvuran ve anjiyografi olup da değerlendirilmesi gereken hastalar da burada değerlendiriliyor. Kompleks tıbbi problemleri olup da karar verilmesi gereken hastalarda konseye sunuluyor. Ardında da klinik şefinin tüm hastaları kapsayan viziti başlıyor. Bu bizim için asistan eğitiminin çok önemli bir parçası. Literatür saatlerimizi ise klinikteki işlemlerin aksamaması için öğle arasında saat 12:30’da yapıyoruz. Literatür saatlerimizde önem verdiğimiz husus asistan arkadaşlarımıza okudukları bilimsel makaleleri yorumlayabilme, doğru klinik çıkarımlar yapabilme, yeni çalışma dizaynlarını oluşturabilme yetilerini kazandırabilmek. Tabii ki kardiyoloji tıbbın en hızlı gelişen, değişen alanlarından birisi. Bu nedenle biz literatür saatlerimize ayrı bir önem veriyoruz.
Bir de laboratuvar çalışmalarımız var. Asistan arkadaşlara çalıştıkları ilgili bölümlerde laboratuvar çalışmaları yaptırıyor ve diğer eğitimleri de veriyoruz.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Kliniğimiz tıbbi araç-gereç bakımından gerekli olan donanıma sahip bulunuyor. Bir koroner anjiyografi cihazı, 2 adet ekokardiyografi cihazı, 1 adet egzersiz testi cihazı, 4 adet tansiyon ve 4 adet de ritm holter cihazımız bulunuyor. Bunun yanı sıra Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’nde yeterli sayıda hasta başı monitörlerimiz, ventilatörler ve defibilatöre de sahibiz.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Çok genç, yeni bir klinik olmamız nedeniyle henüz bilimsel yayınımız yok. Ancak bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Yakın bir gelecekte hem yurtiçi hem de yurtdışı yayınlarımız olacak.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Klinik olarak hem yurtiçi, hem yurtdışı önemli kongreleri takip ediyoruz. Bunu yaparken de tüm arkadaşlarımızın eşit olarak bundan faydalanmasına özen gösteriyoruz. Kongreye giden arkadaşlarımız döndükten sonra katıldığı kongre ile ilgili olarak izlenimlerini ve deneyimlerini ilk eğitim saatinde bizlerle paylaşıyor.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Öncelikle kliniğimize gelen asistanların akademik düşünmelerini şart koşuyoruz. Hepsinden bilimsel çalışmalar yapmalarını istiyoruz. Bununla birlikte öncelikle mesleki yayınları çok okumalarını istiyoruz. Kardiyoloji çok zor ve emek isteyen, 5 yılda öğrenilmesi çok zor olan bir alan. O yüzden kliniğimizi seçecek asistanlardan kendilerini geliştirmelerini ve çok çalışmalarını istiyoruz.

Teşekkürler.

17.01.2005
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer