KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Kliniği
GÖZ HASTALIKLARI
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Kliniği Şefi Doç. Dr. İzzet Can

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz ilk kez Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi’nde, 2001 yılı ocak ayında kurulmuştur. O tarihte, Sağlık Bakanlığı’nca yapılan sınav sonrasında bu kliniğe şef olarak atandım. Aşağı yukarı ilk 1-1.5 yılımız kliniğimiz seksiyonlarını oluşturma, gerekli hasta birikimini sağlayarak, akademik bir ortama olanak sağlama çabasıyla geçti. Bu süreçte, oftalmolojinin tüm temel birimlerini vücuda getirdik ve önemli hizmet üretir hale geldik. Hastanemizin yeni yeri olan, halen içinde bulunduğumuz Atatürk Hastanesi’ne geçişimiz sırasında, bir süre kesintiye uğramakla beraber, 2004 yılı aralık ayından beri burada 2. Göz Kliniği adı altında çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Ekim 2001’den beri asistan eğitimi vermekteyiz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Benim dışımda, 2 başasistan, 5 uzman doktor ile çalışmaktayız. Başasistan arkadaşlarımızdan, Op. Dr. Tamer Takmaz, glokom ve kornea birimi sorumlusu, Op. Dr. Canan Gürdal, oküloplastik ve kornea birimi sorumlusu olarak çalışırken, retina birimimizi Op. Dr. Ferda Çakıcı ve Op. Dr. Özkan Ergür, şaşılık birimimizi Op. Dr. Deniz Solak ve Op. Dr. Nihal Onurseven yürütmektedir. Op. Dr. Piraye Kürkçüoğlu ise glokom ve nörooftalmoloji konularında sorumlu uzmandır.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Serviste 9, poliklinikte 2, seksiyonlarda 2 ve ameliyathanede 4 cerrahi hemşiremiz var. Poliklinikteki hemşirelerimizden biri, bilgisayarlı görme alanı testlerini gerçekleştirmede yetişmiş durumdadır. Ayrıca, serviste 3, ameliyathanede 2 adet yardımcı personelimiz de mevcuttur.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Toplam 11 yatağımız var. Ancak, bazı haftalar haftalık ameliyat sayımız 60’ın üzerine çıkabilmekte, bu nedenle sirkülasyonu çok hızlı bir klinik olarak, doluluk oranımızı %100 şeklinde verebiliriz.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
2005 yılına ait istatistiklerimiz yeni sonuçlandı. 2. Göz Kliniği olarak, 2005 yılı boyunca poliklinikte ayaktan 21.534 hasta görmüşüz, Toplam 1773 ameliyat gerçekleştirmişiz. Bu ameliyatların 926’sı, fakoemulsifikasyonla katarakt cerrahisidir. Yeni yılla birlikte hastanemizde excimer lazer olanağına kavuştuk, böylece refraktif cerrahi uygulamalarına da başlamış bulunmaktayız.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
İhtisas süresinin göz hastalıkları branşında 3 yıldan 5 yıla çıkmasıyla, bu rakamın 300 civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlarımız, ayda 2 ila 3 servis nöbeti tutmaktalar. Bu yıllara ya da asistanın kıdemine göre değişmemektedir.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde, birkaç türdeki asistan eğitimi çok düzenli olarak yürütülmektedir. Her hafta perşembe günleri gerçekleştirilen bir seminer programımız var. Bu kanaatimce, son derece alışıldık bir eğitim biçimi olup, verimliliği sınırlıdır. Gerek ben gerek asistan ve uzmanlarımız en az yılda 1 kez seminer anlatmaktayız. Daha interaktif olan, birimlerden hazırladığımız olgu sunumları, aralıklarla literatür saatlerimiz de rutin olarak yürümektedir. Ancak, daha yararlı olduğuna inandığım vizitler sırasında aksatmaksızın yürüttüğümüz, günlük ayaküstü eğitim programımız var, bir ana konuyu ele alıp, 1-2 ay süreyle soru cevap biçiminde işliyoruz. Burada, insan çağrışımlarına daha hitap eden, daha akılda kalıcı bir eğitim sağladığımıza inanıyorum. Bir başka eğitim unsurumuz düzenli aralıklarla yaptığımız yazılı sınavlar. Yıllık programımızda önceden belirlenmiş günlerde ve konularda genellikle yaklaşık 2 aylık aralıklarla yazılı sınavlar yapıyoruz. Bunun dışında, klinik içi seksiyon rotasyonu yapan asistanlarımız bu dönemin sonunda hem sözlü hem de yazılı sınav oluyorlar. Geçirdikleri tüm bu sınavlar dosyalarında muhafaza edilerek, gerekli dokümantasyon hazır tutulmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Eğitimi standardize etmek çok önemli. Bu manada, biz seksiyonlarımızı kullanarak tüm asistanlarımızın sırasıyla aynı temeli almalarına hizmet ediyoruz.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Hastanemizin bastırdığı asistan karnelerini kullanıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımız klinik içi rotasyonları olan, retina-uvea, şaşılık, oküloplastik, glokom, kornea rotasyonlarına 4 aylık dönemler halinde 2. yıllarından itibaren başlıyorlar. Bu süreç sonrasında da dış rotasyonlar olan, anestezi, nöroloji ve KBB rotasyonlarına bir ya da iki ay süre ile gidiyorlar.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Hastanenin eğitim günleri için bize tahsis ettiği bir eğitim odasında çalışabiliyoruz, burada barko imkanından yararlanıyoruz. Kliniğimize ait bir eğitim gereci ne yazık ki yok.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
2005 yılında kliniğimizden 3’ü kitap chapter’ı olmak üzere toplam 16 yayın yapılmış bulunuyor. Bunun dışında, yurtdışı kongrelerde yapılmış olan sunularımız ve posterlerimiz mevcut.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Evet, Türkiye’de Türk Oftalmoloji Derneği’nin düzenlediği, takvimli düzenli toplantılardan olan ulusal kongreye ve geleneksel olarak Ankara’da, yapılan nisan kursuna yıllardır aksatmaksızın katılıyorum. Bu toplantılara, kliniğimiz doktorları da çok büyük çoğunlukla çalışmalarıyla birlikte katılmaktadırlar. Bunun dışında yılda ortalama 3 ya da 4 uluslararası kongreye katılma fırsatı bulunuyorum. Özellikle, özel ilgi alanım olan Amerika ve Avrupa Katarakt-Refraktif Cerrahi Kongreleri’ne katılmaya önem veriyorum.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Hayır, yok.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Bu rakamı standart olarak vermek mümkün değil, sizin yaptığınız iş yaklaşık olarak aynı olsa bile, her ay dağıtılan toplam döner miktarı değişkenlik gösterdiğinden önemli farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Ancak mevcut maaşlarının 1.5-2 katı civarı bir rakam, ortalama olarak söylenebilir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bence, bir hekimin hayatının bir çok açıdan en önemli dönemi, asistanlık dönemidir. Çünkü, bu döneminde doktor, tüm hayatı boyunca kullanacağı her türlü yaklaşım konusunda şekillenir. Bu süreç her şeyden önce kişinin bir takım yeni yetenekler kazanması, bilimsel ve birikimsel açıdan kendini geliştirmesi manasında, kaçırılmaması gereken sınırlı, çok değerli bir dönemdir. Kısaca, son damlasına kadar kıymeti çok iyi bilinerek değerlendirilmelidir. Gerekirse asistan, sosyal hayatından da bir takım tavizler vermelidir. Çünkü, ülkemizde uzmanlık sonrası eğitimi hiçbir zaman asistanlık kadar verimli olamamaktadır. Ayrıca asistan, olabildiğince bilgisel küpünü doldururken yani çok okurken, bir de önündeki büyüklerinin yani ona eğitim verenlerin hastaya yaklaşımlarını da alıcı gözüyle gözlemelidir. Kısaca bu dönem bir disiplin dönemidir. Hastaya, arkadaşlarına, hocalarına hitapta nezaketten ödün vermeme; sorunlarını çözmede, eskiden olduğundan çok daha sabırlı ve olgun yöntemler kullanmayı da bu dönemde kazanmalıdır. Benim asistanlarımda en çok aradığım hususların başında uyumluluk, sorumluluktan kaçmayıp işe sahip çıkma ve kendini takımın bir üyesi olarak hissedebilme gelmektedir. Teşekkürler. 20.02.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer