KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.inci Radyoloji Kliniği
ADLİ TIP
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.inci Radyoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Mustafa Karaoğlanoğlu


METE GENERALOĞLU ANKARA
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz henüz çok genç, dört yıllık bir hastane. Dolayısıyla kliniğimizde dört yıllık bir klinik. Ancak eski Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi ekibi buraya transfer edilmiş, dolayısıyla radyoloji kliniği de burada devam etmiş. Bu açıdan baktığımız zaman kliniğimizin yaklaşık 25-30 yıllık bir geçmişi var diyebiliriz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizin kuruluşundan bu yana asistan eğitimi verilmekte. Hatta bu klinikte ilk asistan eğitimi alanlardan birisi de, 1. Radyoloji Kliniği Şefi ve şu an Profesör olan Halil Arslan beydir. Şu andaki asistan sayımız 15. Bu yıl içerisinde asistanlarımızdan 5 kliniğimizden uzmanlıklarını aldılar.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Biz burada çalışmalarımızı iki klinik ortak olarak ve mükemmel bir uyum içerisinde yürütüyoruz. Akademik kadromuz 2 şef, 4 başasistan ve 12 uzmandan oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimiz aslında oldukça büyük bir klinik. Biri, Çukurambar’da, biri Beşevler semtinde, biri de Balgat’ta olmak üzere üç tane de polikliniğimiz var. Ayrıca Ulus Hastanesi de bize bağlandı. Teknisyen sayımız 100, sekreteryada çalışan yaklaşık 17 arkadaşımız var. Tamamı girişimsel ünitemizde çalışan 4 hemşire arkadaşımız var. Ulus Hastanesinde çalışan 20 teknisyen arkadaşımız var.

Eğitim programınız nedir?
Her klinikte olduğu gibi bizde de belli aralıklarla olgu sunumları, makale sunumları ve seminerler oluyor. Bu seminerlerin bir kısmını hocalar, bir kısmını asistanlar yapıyor. Belli kliniklerle toplantılarımız oluyor. Bu hemen hemen Türkiye’nin her yerinde bütün kliniklerde yapılan olağan uygulama. Ancak bizim bir farklılığımız var. Bu farklılığımız da şu; devlet hastanelerinin tümü, üniversitelerin de çoğu cihaz bazında eğitim vermektedir. Biz bazı üniversiteler ve batıdaki iyi örnekler gibi artık sistem bazında eğitim veriyoruz. Ekiplerimizi nöroradyoloji, kas-iskelet sistemi radyolojisi, abdominal radyolojisi, toraks radyolojisi, ultrasonografi, girişimsel, mamoğrafi, konvansiyonel radyoloji ve acil olarak bölümlere ayırdık. Asistanlar 3 ayda bir bu bölümlerde rotasyon yapıyorlar. Asistanlık süreleri içerisinde her bölümü ikişer defa dönmüş oluyorlar.

Radyoloji kliniklerinde yataklı hizmet verilmiyor ama, kliniği gezerken böyle bir bölümünüzün olduğunu gördük. Biraz bundan söz eder misiniz?
Bölümümüze anjiyo sistemi yeni kuruldu. Daha önce hastanemizde yoktu. Dört arkadaşımızı anjiyo ekibi olarak organize ettik ve dört yataklı bir de ortam oluşturduk. İşlem gören hasta burada belli bir süre yatabilecek. Girişimsel anjiyografi konusunda en iyi devlet hastanesi olacağız. Bu konuda oldukça iddialıyız. Çalışmalarımızı emin adımlarla sürdürüyoruz.

Yıllık hasta sayınız, vaka sayınız ortalama kaçtır?
Bizim primer hasta kabulümüz yok. Kliniklerde ya da polikliniklerde muayene olan hastalar bize refere edilir. Biz de onlara bakarız. Geçtiğimiz yıl Ocak 2008 Aralık 2008 tarihleri arasında yaptığımız tüm işlemlere bakarsak gerçekleştirdiğimiz tetkik sayısı 1 milyon 876 bin 272.
Bununla birlikte baktığımız hasta sayısını 986 bin 189 olarak da söyleyebilirim.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlarımız düzenli olarak acil serviste nöbet için kalıyorlar. Ultrasonografi yapıyorlar. Tomografi veya röntgen konusunda, yani radyoloji konusundaki talepleri değerlendiriyorlar. Uzmanlarda ise icap nöbetleri var. Asistanlar ihtiyaç duyduğunda icapçı uzmanına telefonla ulaşıyor. Başlangıçta bir kıdemli asistanın nezaretinde refakat nöbeti tutturuyoruz. Belli bir sayıda refakat nöbeti tuttuktan ve belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra nöbet tutturmaya başlıyoruz. Refakat nöbetleri sayısı ayda 5’i bulabilir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Tabi her hastanenin ve dolayısıyla bölümlerinin şartları farklılıklar gösterebiliyor. Dolayısıyla çok ideal bir eğitim programını bazen uygulayamayabiliyorsunuz. Biz tüm ekibimizle beraber, Radyoloji Derneğinin öngördüğü eğitim programını benimsiyor ve elimizden geldiğince uygulamaya çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlar üç ay dahiliye, üç ay radyoterapi ve üç ay da nükleer tıp rotasyonu görüyorlar. Ancak biz bir ay nükleer tıp rotasyonu dışında asistanlarımızı ilgili kliniğin hocaları ile görüşerek bir yere göndermek istemiyoruz. Radyoloji çok geniş bir alan olduğu için o zamanı radyolojinin içerisinde değerlendirmelerini istiyoruz. Dışarıdan ise bize göğüs hastalıkları, radyoterapi, nükleer tıpta uzmanlık eğitimi alanlar geliyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yıl içerisinde yurt içi ve dışı dergilerde yayınlanmış 10 yurt içi, 12 tane de yurt dışı yayınımız bulunuyor. Bununla birlikte 30 yurt içi bildirimiz ile 10 adet de yurt dışı bildirimiz mevcut.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kabul edilebilecek düzeyde katılabildiğimizi düşünüyorum. Kongreler konusunda şöyle bir düzenleme yaptık. Kaç kongre varsa bunun yarısına sırayla gidilsin, kalan yarısına da yayın için veya bildiri sunmak amacıyla gidilsin. Bunu uygulamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla kişi yayın yaparsa kliniğin sunduğu imkânlarla daha fazla kongreye katılma fısatı bulacak. Asistanlarımıza gelince, asistanlarımız da en az bir kongreye katılma imkânı bulmuş oluyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldukça modern bir hastane. Radyoloji Kliniğinin altyapısı da oldukça iyi. Hemen hemen hiçbir eksiğimiz yok diyebilirim. Bir radyoloji kliniğinde ne gerekiyorsa mevcut. Bu nedenle şanslı bir kliniğiz.

Son iki asistanımız burayı daha önce görüp dolaşıp tercih eden kişiler. Bölümümüz en son sınavda Türkiye’deki en yüksek radyoloji puanıyla girilen bölüm oldu. Bunun nedenlerinden birkaçı altyapımızın iyi olması, üniversitelerdeki ağır hiyerarşinin burada olmaması, ilişkilerin daha sıcak olması, üniversitelere göre performansın oldukça farklı olması. Bütün bu faktörleri üst üste koyduğumuz zaman şu an Türkiye’deki en cazip radyoloji kliniği burası diyebilirim. Girişimler konusunda da çok azimli ve iddialıyız. İşini çok iyi bilen 4 arkadaşımız bu işi yapıyor. Bu sayıyı bir çok üniversite de bulamazsınız. Ancak büyük üniversitelerde vardır. Girişimsel yapmak isteyen insanları da buraya bekliyoruz.

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Radyoloji Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik şefi
Doç. Dr. Mustafa Karaoğlanoğlu

Başasistanlar
Dr. Ali İpek
Dr. Aydın Kurt
Dr. Mehmet Gümüş
Dr. Özgür Tosun

Uzman Dr.
Uzm. Dr. Naif Erdoğan
Uzm. Dr. Kemal Yazıcıoğlu
Uzm. Dr. Hamit Doğan
Uzm. Dr. Melike Metin
Uzm. Dr. Karabekir Ercan
Uzm. Dr. Demet Ünalan
Uzm. Dr. Yıldız Akçay
Uzm. Dr. Hüseyin Çetin
Uzm. Dr. Elif Aşık
Uzm. Dr. Ayhan Yiğit
Uzm. Dr. Bekir Erol
Uzm. Dr. Sinan Tan

Asistan
Bahar Hacıoğlu
H. Pınar Yaşar
Hasan Öztürk
Nurdan Çay
Elçin Zan
Aslı Tanrıvermiş
Zülfü Birkan
Meral Irmak
Mehmet Koşar
Nuray Gülden Sağlamer
Ayşe Nur Şirin
Abdullah Kandemir
Evrim Kılıç
Fatih Mehmet Tezcan
Saliha Ata

Beşevler Semt Polikliniği :
Dr. Şehnaz Durmuş

İçişleri Semt Polikliniği:

Dr. Gülbin Şeyhbızınl
14/09/2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer