KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği
GENEL CERRAHİ
22 Nisan 2021, Perşembe
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Ethem Beşkonaklı

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ben buraya 2006 yılı başlarında geldim. Kliniğimiz daha önce, 2005 yılında kurulmuş. Daha önceki klinik görevlileri ayrıldıktan sonra ben buraya Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden naklen geldim. O tarihten bu yana arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Hastanemizin kuruluşundan bu yana yaklaşık 5 yıldır asistan eğitimi vermekteyiz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 şef, 1 şef yardımcısı, 3 başasistan ve 1 uzmandan oluşuyor. Kliniğimizde 3 doçent arkadaşımız ve toplam 8 tane de asistan arkadaşımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir? Mevcut sayı klinik hizmetlerini yürütebilmek için yeterli midir?
Şu an ki mevcut yardımcı personel sayısı yoğunluğumuz nedeniyle tabii ki yeterli değil. Şu anda 9 hemşiremiz var. Nöbetler dâhil, tüm haftanın çalışmasına bu sayının yetmesi mümkün değil. Ancak arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Yaklaşık gece ve gündüz çalışmak üzere 7 tane de yardımcı personelimiz var. Dördü gündüz çalışmak üzere bulunuyor. Geceleri de nöbetleri diğer arkadaşlar hallediyor. Tabii birkaç personel daha alabilme imkânımız olsa, çalışma verimimizin daha üst düzeyde olması açısından yararlı olacaktır.

Eğitim programınız nedir?
Genelde sabah saat 07.00 civarında asistan arkadaşlar hasta vizitine başlarlar. Saat 08.00- 08.30 arasında uzman ve asistan vizitini hep birlikte yaparız. Bu akşam üzeri tekrarlanır. Bu servisin normal, rutin eğitimi ile ilgili. Ama haftanın 3 günü ameliyat günümüzdür. Vizit sonrası ameliyata inilir ve gerekli eğitim orada tamamlanır. Bizim hem eğitim bölümümüz hem de hizmetle ilgili çalışmalarımız olduğu için hepsini ortak bir şekilde yapmaya çalışıyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Şu anda 13 yatak kullanıyoruz. Takdir edersiniz ki, bir nöroşirürji kliniği için çok az bir rakam. Ancak bütün uzman arkadaşların, bütün hemşire arkadaşların ve bize büyük katkısı olan anestezi bölümünün de çok önemli katkılarıyla yıllık yaklaşık olarak 800 civarında ameliyat yapıyoruz. Bu 800 ameliyatın önemli bir bölümü de büyük ameliyatlardır. Ayrıca Türkiye’nin çok çeşitli bölgelerinden bize sevk edilmiş revizyon vakalarıdır ve büyük vakalardır. O yüzden bu rakam çok önemlidir. İdarenin bize vardiyayla sağladığı birtakım imkânlarla, bu yatak sayısıyla bu çalışma temposunu yürütmeye çalışıyoruz. Yatak sayımız biraz daha fazla olsaydı tabii ki çok daha iyi olurdu, ama şartlar böyle olduğu için uyum sağlamaya çalışıyoruz.

Yatak doluluk oranına gelince. Doluluk oranımız yüzde 100’lerin çok çok üzerinde. Çünkü sirkülasyonumuz çok fazla. Benim asistanlık günlerimde ameliyattan 8 gün sonra taburcu ettiğimiz bel fıtığı hastalarını, bugün birinci günden sonra taburcu ediyoruz. Tabii bunu günümüzün gelişen teknik imkânları sayesinde hizmet ve hasta sağlığı kalitesinden ödün vermeden gerçekleştirebiliyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Günde yaklaşık olarak 80 civarında polikliniğimiz var. Bu şekilde hesap edersek yıllık poliklinik sayımızı 10 bin civarında diyebiliriz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bir ilk yıl asistanı başladığı andan itibaren bir yıl boyunca özel bir durum söz konusu değilse ayda 15 civarında nöbete kalır. Yani gün aşırı nöbet tutar. Bu da çok garipsenecek bir şey değil. Ben kendim 3,5 yıl gün aşırı nöbet tutmuştum. Şimdiki asistanlar bize göre çok daha şanslılar. Ben 80’li yılların ortasında asistanlığa başlamıştım.
Asistanların kıdemi ilerledikçe, kıdemsiz arkadaşları geldikçe bu nöbet sayısı azalır. Ama halen 4’üncü sene asistanlarımız veya 5’inci sene asistanlarımız aylık 7-8 nöbet tutuyorlar. Bunun içinde tabii uzman nöbetleri de var. Bütün uzman arkadaşlarımız nöbet tutuyorlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Şu anda Sağlık Bakanlığındaki müfredat kurulunca yapılan çalışmalarla yeni çekirdek eğitim müfredatı hazırlanıyor. Rotasyon süreleri ve yerleri yeniden ayarlanıyor. Bu yayınlanana kadar, şu an eski müfredatı kullanıyoruz. 1973 yılında yapılan rotasyon süreleri ve yerlerini kullanıyoruz. Tabii günümüze uyumlu olmayan birçok rotasyon yerleri ve süreleri var. Ben de bu müfredat kurulunun bir üyesiyim. Günümüze, çağımıza uygun değişiklikler uygun şekilde yapılmıştır. Birkaç ay içerisinde yeni müfredat ve rotasyon sürelerinin kullanılmaya başlanacağını bekliyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Şu anki uygulamaya göre konuşacak olursak asistanlarımız 10 ay süreyle nöroloji, 6 ay süreyle genel cerrahi, 2 ay süreyle anestezi ve 2 ay süreyle patoloji rotasyonlarına gidiyorlar. Şu an için toplam 20 ay rotasyon süremiz var. Ancak yeni rotasyon süreleri açıklandığında bu sürenin toplam 7 aya indirileceğini tahmin ediyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Yaklaşık olarak son bir yıl içerisinde 8 civarında yurt dışı yayınımız var. Bununla birlikte 5 civarında yurt içi yayınımız ve 20’ye yakın da kongre bildirimiz var. Ancak bu bizim hazırlıklarımıza göre değişiyor. Bazen laboratuvar ortamında belli zamanlarda çok çalışıyoruz, yayınları hazırlamak uzun sürüyor. Bir yıl içerisinde bazen 8-10 tane yurt dışı yayınımız olabiliyor, bazen 4- 5 tane olabiliyor. Bazen 15 yayına kadar çıktığı olmuştur. Bazen asistan eğitimi gereği asistanlara yazdırdığımız yayınlar nedeniyle yurt içi yayınlarımız artabiliyor. Ancak kliniğin toplam yayın profiline baktığınız zaman, 4 doçent arkadaşımızın yurt dışı yayın sayısının ortalamasının 60 civarında olduğu görülebilecektir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bizim şöyle bir şansımız var. Ben aynı zamanda Türk Nöroşirürji Derneği Yönetim Kurulunda olduğum için ve toplantı programlarını da ben hazırladığım için, arkadaşların bu toplantılara katılabilmeleri önceden ayarlanabiliyor. İdari açıdan toplantılara katılımımız konusunda çok rahatız. Klinikteki asistan arkadaşların yarısı her yıl dönüşümlü olarak toplantılara katılıyorlar. Uzman arkadaşlarımız buranın işlerini aksatmayacak şekilde ve yayınları, bildirileri olmak şartıyla toplantılara katılıyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Beyin ve sinir cerrahisi çok özellikli bir alan. Mikro düzeyde çalıştığımız için çok teknik bir alan. Yeni başlayacak arkadaşların şuna hazırlıklı olmaları gerekiyor. Birincisi sürekli pamuk ipliğine bağlı bir yaşam üzerinde çalışma yapılıyor. Sinir dokusu çok özellikli bir doku. Diğer dokular gibi önceden ne yapacağı tam tahmin edilemiyor. O yüzden bu branşa gelecek arkadaşların çok istikrarlı bir yaradılışı olması lazım. Çok idealist olması lazım. Çünkü yaptığınız işin sonuçlarının istediğinizle her zaman bire bir olmayabildiğini de görebiliyorsunuz. O yüzden dirayetli ve dayanıklı insanlar olmaları gerekiyor. Nöbetleri çok fazla, çalışması çok fazla, stresi çok fazla, heyecanı çok fazla. O yüzden buna uygun insanların olmasında fayda var.

Klinikte görev yapan akademisyen ve hekimler

Klinik Şefi:
Doç. Dr. Ethem Beşkonaklı

Klinik Şef Yadımcısı:
Op. Dr. Mahmut Tokyay

Başasistan:
Doç. Dr. Özerk Okutan
Doç. Dr. İhsan Solaroğlu
Op. Dr. Ömer Faruk Türkoğlu

Uzman:
Op. Dr. Tayfun Balım
21/06/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer