KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği
GÖZ HASTALIKLARI
08 Ocak 2013, Salı

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2004 yılında kuruldu. Kliniğimizin kuruluşu da bu tarihtir, ancak daha öncesinde Trafik Hastanesinden gelen bir geçmişimiz var. Trafik Hastanesinde Doç. Dr. İzzet Can’ın kurmuş olduğu kliniğin devamı gibiyiz, ilk kuruluşu oraya bağlamak lazım. O dönemde Prof. Dr. Şaban Şimşek Van’dan gelerek klinik şefi olarak atanmıştı. İki klinik vardı; 1. ve 2. Göz Kliniği olarak uzunca bir süre hizmet verildi. Daha sonra, İzzet Can Hoca Yozgat’a bölüm başkanı olarak, Şaban Şimşek ise Maltepe Üniversitesine dekan olarak gitti. Son olarak Sağlık Bakanlığının getirdiği uygulama ile klinikler birleştirildi ve her iki kliniğin çalışanları tek klinik olarak hizmet vermeye devam ediyoruz.

Geçtiğimiz seneden itibaren hastane olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesine afiliye olduk. Şu anda da Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin afiliye bir kliniği olarak hizmet vermekteyiz.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte kurulmuş olan kliniğimizde, kuruluş tarihimiz olan 2004 yılından bu yana asistan eğitimi verilmeye devam edilmekte. Tabii, öncesinde Trafik Hastanesindeyken de asistan eğitimi verilmekteydi.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizin akademik kadrosu dört doçent ve 11 uzmandan oluşmakta. Bütün arkadaşlarımız kendi dallarında belli konularda yetişmiş insanlar.  Retina da yetişmiş iki uzmanımız var ve oldukça yoğun çalışmaktalar. Bunun dışında oküloplastikte iki hocamız çalışıyor, şaşılıkta yine iki kişi, glokomda iki kişi çalışıyor. Bu şekilde her branşta uzman ve doçent arkadaşlarımız birlikte çalışmaktalar.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personel açısından aslına bakarsanız oldukça şanslı bir durumda sayılabileceğimizi söyleyebilirim. Ancak şunu da belirtmek lazım, göz hastalıkları olarak yardımcı personele yoğun şekilde ihtiyaç duyulan bir bölümüz. Gözde biliyorsunuz, ölçüm yapılan çok sayıda teknolojik cihaz mevcut. Özellikle ayaktan hasta muayenesi sırasında bunların hepsi iş yükümüzü oldukça artırmakta. Doğal olarak yardımcı personel ihtiyacı da ona paralel olarak artıyor. Şu anda servisimizde yedi hemşire arkadaşımız var. Bu arkadaşlar nöbete de kalıyorlar. Polikliniğimizde iki, birim polikliniğimizde iki, refraktif cerrahi servisimizde iki, ameliyathanemizde sekiz hemşire, toplamda 21 hemşiremiz var.  Bunun dışında sekreterlerimiz ve hizmetlilerimiz var.

 

Eğitim programınız nedir?

Teorik eğitim olarak haftada bir gün düzenlediğimiz makale ve seminer saatlerimiz var. Hasta başı eğitimimiz rutin olarak devam ediyor. Bunun dışında da, asistanlarımız çok yoğun bir pratik eğitim almaktadır. Şöyle ki, burada gözün her alt branşıyla ilgili faaliyetimiz var.  Asistanlarımız bire bir bu branşların yetkin uzmanları ile birlikte çalışıyorlar. Bu rotasyon halinde her bir birimde öğrenme süresine ve birimin yoğunluğuna göre iki-üç aylık değişen sürelerle devam ediyor. Temel eğitimde, aslında burada her alt birimi ayrıntılı olarak öğreniyorlar.

Cerrahi beceriyi aktarmak için, her asistan çalıştığı birimde bağlı olduğu uzmanla beraber o bölümün ameliyatlarına da girmekte. Böylece bu konuda da iyi bir tecrübe kazanmakta.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 20 yatak var. Doluluk oranımız genellikle yüzde 100’ün üzerinde. Ameliyatlarımızın çoğunu ayaktan yaptığımız için hastalarımızı geldikleri gün yatırıp, aynı gün içerisinde taburcu ediyoruz. Tabii, şehir dışından gelenler kalmak istiyorlar, onları da misafir ediyoruz. Bunun dışında, özellikle akşamları acil servisten hasta yatması gerektiğinde de, hastanemizin doluluk oranı çok yüksek olduğu için bizim o an boş olan yataklarımız da kullanılıyor.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Günlük olarak tüm birimlerimizde yaklaşık olarak 350 hasta bakıyoruz. Bu sayıya yıllık olarak baktığımızda da, 100 bin civarında hastaya poliklinik hizmeti veriyoruz.

Bununla beraber, ayda 290 ameliyatımız oluyor. Bu yıllık olarak yaklaşık 3 bin 500 ameliyat anlamına geliyor. Bunun yaklaşık yarısı katarakt ameliyatı. Yani yıllık bin 700 katarakt ameliyatı sayımız oluyor. 

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Sanırım, cerrahi kliniklerde hemen hemen aynıdır. Asistanların iyi bir eğitim alabilmesi için ilk senelerde yoğun tutulur. Biz ilk yıl asistanlarımızı iki ya da üç ay süreyle gün aşırı nöbete çağırıyoruz. Daha sonra ayda sekiz dokuz nöbet tutuyorlar. Asistanlarımız kıdem aldıkça bu sayı azalıyor. Tabii, nöbet sayıları izinler nedeni ile değişiklik gösterebiliyor. Kıdemli asistanlarımız  ayda dört ya da beş nöbet tutuyorlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu bir çekirdek eğitim müfredatı var. Onu şu anda bir karne uygulaması olarak yapmıyoruz, ama orada yer alan tüm eğitimleri hem cerrahi beceri olarak hem de teorik olarak asistanlarımıza veriyoruz. Bunun dışında tüm asistanlarımızın belli bir oranda yayın yapmış olmalarını istiyoruz. Dil konusunda bizim eğitim verme imkânımız yok, ama kendilerinin iyi bir seviyede yabancı dil eğitimi alabilmeleri konusunda teşvik ediyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Hastane içerisinde müfredatta yer alan kısa süreli rotasyonlarımız var. Bunlar birer ikişer aylık anestezi ve nöroloji rotasyonları. Bunun dışında, Bakanlık da asistanların bu tür rotasyonlar yapmasına olumlu bakıyor. Yani eksik kalan bir şey varsa, rahatlıkla gidip başka kliniklerde yapabiliyorlar. Ancak bizim asistanlarımızdan böyle bir talep gelmiyor, çünkü gözün tüm alt branşlarında uzmanlarımız var ve hepsinde de hem cihaz hem de eğitim kadrosu olarak oldukça iyi durumdayız. Genellikle göz olarak refraktif cerrahi devlet hastanelerinde yapılmaz, ama bizim 2006 yılından bu yana refraktif cerrahi merkezimiz var. Ankara’da en yoğun şekilde refraktif cerrahi merkezi olarak çalışan devlet hastanesi kliniğiyiz. Son bir yıl içerisinde refraktif cerrahi ve keratokonus merkezini de ayrı bir birim olarak kurduk. O nedenle asistanlarımızdan dışarıda rotasyon yapmak isteği gelmiyor. Tersine, dışarıdan bizim kliniğimize rotasyon yapmaya gelen arkadaşlarımız oluyor.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Kliniğimizden son bir yıl içerisinde yaklaşık sekiz yayınımız çıkmış. Yurt içi yayın olarak da 10 yayınımız mevcut. Bunun yanı sıra, yurt içi ve yurt dışı kongre ve bilimsel toplantılarda da çok sayıda serbest bildiri ve posterimiz var.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Bu konuda çok sıkıntı yaşamıyoruz, katılabiliyoruz. Özellikle ulusal kongremize çok yoğun bir katılımımız oluyor. Kliniğimizin işlerini aksatmayacak şekilde birkaç arkadaşımızı klinikte bırakarak ekip olarak bu kongreye katılıyoruz. Yurt dışı toplantıları için de, kongreye katılacak olan kişinin bir serbest bildirisi ve posteri olması konusunda arkadaşlarımızı teşvik ediyoruz. Yurt içi ya da yurt dışı toplantılar olsun, asistan arkadaşlarımızı da kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri açısından katılmaları için teşvik ediyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Asistan eğitimi açısından oldukça geniş imkânlara sahip bir kliniğimiz mevcut. Hem cerrahi hem teorik bilgi hem de yayın yapmayı öğrenme yönünden asistanlarımızı oldukça iyi bir şekilde donatıyoruz. Bu nedenle göz hastalıkları konusunda iyi bir eğitim almak isteyen arkadaşlarımıza kliniğimizi önerebilirim. Sonuçta önemli olan, hastalara en iyi şekilde faydalı olabilmeyi öğrenmek.

Son bir not olarak, hepimizin temel hedefinin çok fazla para kazanmak ya da zengin olmak değil, karşımıza gelen hastaların iyileşmesine, şifa bulmasına yardımcı olmak olması gerektiğini hatırlatmak isterim.

 

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

 

Eğitim ve İdari Sorumlu:

Doç. Dr.Nurullah Çağıl

 

Doç. Dr.Canan Gürdal

Doç. Dr. Tamer Takmaz

Doç. Dr.Fatma Yülek

Doç. Dr.Hasan Basri Çakmak

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Piraye Kürkçüoğlu

Uzm. Dr.Emine Kalkan Akçay

Uzm. Dr.Nihal Onursever

Uzm. Dr.Nagihan Uğurlu

Uzm. Dr.Özge Saraç   İlhan

Uzm. Dr. Necati Duru

 

Uzm. Dr. Melek Uysal

Uzm. Dr.Elif Akmeşe Esmahan Birdal

Uzm. Dr. Ayşegül Arman

Uzm. Dr. Deniz Başman

Uzm. Dr. Dr. Maria Seisen Bayeva

 

Asistanlar:

Dr.Şule Berk Ergun

Dr.Murat Ayan

Dr.Mehtap Çağlayan

Dr. Erol Can

Dr.Gamze Dereli Can

Dr.Berna Aksoy

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer