KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği
K.B.B.
28 Mayıs 2020, Perşembe
Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği Şefi Doç. Dr. Ahmet Kutluhan.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz, 19 Şubat 2004 tarihinde açılmış olmasına rağmen kliniğimizin yeni olması nedeniyle Eylül 2004 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde 1 klinik şefi, 2 başasistan ve 3 uzman doktor görev yapıyor. 1 odyolog arkadaşımız ile 5 kişiden oluşan asistan kadromuzla birlikte toplam 12 kişiyiz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Biri sorumlu hemşire olmak üzere 3 servis, 1 poliklinik hemşiresi, servis ve poliklinikte görevli 1’er tıbbi sekreter ve serviste görevli 2 temizlik görevlimiz bulunuyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Servisimizde biri özel olmak üzere toplam 13 yatağımız bulunuyor. Hasta odaları ikişer ya da üçer kişilik. Her hasta odası içinde tuvalet, banyo ve lavabo bulunuyor. Yine her odanın havalanması, ısıtılması veya soğutulması merkezi sistemle yapılıyor. Hasta yatış ve taburcu sirkülasyonu oldukça hızlı olan servisimizde yatak doluluk oranımız yüzde 90’lar civarında seyrediyor. Birçok hastalık ayaktan veya bir günlük yatışlarla tedavi ediliyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet düzenlemelerimizi aylık çizelgeler halinde düzenliyoruz. Nöbetler asistan hekimler tarafından dönüşümlü olarak tutuluyor. Uzman hekimlerimiz de dönüşümlü olarak icap nöbeti tutuyorlar. Nöbet sırası gelen arkadaşlarımız bu görevlerini aksatmadan yerine getiriyorlar.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Kliniğimize yeni katılan bir uzman doktor döner sermayeden 3-4 bin YTL, yeni katılan bir asistan doktor ise 1-2 bin YTL alabilmektedir.

Eğitim programınız nedir?
İki haftada bir asistan seminerleri yapıyoruz. Haftada iki gün hasta konseyinde vaka sunumu yapılmakta ve hastaların bilimsel olarak tanı ve tedavileri tartışılmakta. Kliniğimizde cerrahi tedavi olan her hastanın ameliyat öncesi bulgularıyla ameliyat bulguları kıyaslanarak aktif bir eğitim yapılıyor. Ayrıca haftada 2 gün cerrahi pratiğe yönelik eğitim veriyoruz. Bunların yanı sıra kulak cerrahisi için temporal kemik çalışmaları yapıyoruz. Rutin kayıtlar dışında ameliyat olan her hastanın ameliyat öncesi, ameliyat esnasında ve sonrası ameliyat protokolleri ve hastalığın fotoğrafları alınarak geniş bir hasta kayıt sistemi de oluşturmaktayız.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Servisimizde son teknolojiye uygun olarak muayene koltuğumuz, otoskoplar, endoskoplarımız ve mikroskobumuz mevcut. Polikliniğimizde yine son teknolojik gelişmelere uygun olarak donatılmış üç odamızdan ikisinde endoskopik cihazlar, bir diğerinde ise mikroskobumuz kurulu. Ameliyathanemiz perşembe günü hariç, her gün kulak burun boğaz, baş ve boyun cerrahisi ameliyatlarımıza cevap verecek şekilde son teknolojiye uygun olarak cerrahi alet setleri, endoskop setleri, ve operasyon mikroskobuyla donatılmış durumda. Odyo-vestibüler ünitemizde işitme ile ilgili olarak odyometri, timpanometri, otoakustik emisyon, BERA; denge ile ilgili olarak kalorik test, video ENG bulunmakta. Rinomanometri, posturografi de planlanan cihazlarımızdır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Kliniğimiz yeni olmasına rağmen hizmet verme görevini yerine getirirken ilgili birçok konuda da bilimsel araştırmaları ihmal etmemektedir. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan ve çoğu inceleme aşamasında birçok çalışmamız bulunuyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurt içi ve yurt dışı yapılan kulak burun boğaz, baş ve boyun cerrahisi kongrelerine katılmak temel amaçlarımızdandır. Ancak kongre katılımlarının bilimsel katkılı olmasına ayrı bir özen göstermekteyiz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
KBB uzmanlık alanı olarak kliniğimizi seçecek doktor arkadaşlardan istediğimiz, her zaman öğrenmeye açık, çalışmaktan yılmayan, hocalarına, uzmanlarına, alt ve üst kıdemdeki asistan arkadaşlarına saygılı olmalarıdır.


Teşekkürler. 21 Kasım 2005
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer