KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği
PSİKİYATRİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi Doç. Dr. Ali Çayköylü

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimizin kuruluşu çok yeni sayılabilir. Ben 2004 yılında Ankara Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldim. Geldiğimde henüz psikiyatri kliniğimiz mevcut değildi. O dönem iki tane uzmanla poliklinik hizmeti veriyorduk. Klinik kurulması çalışmalarına başladık. 2005 yılında 14 yatak kapasiteli yarı açık özellikli modern bir klinik oluşturduk. 2005 yılının sonunda asistan talebinde bulunduk. İlk etapta 4 tane asistanla çalışmamıza başladık. Bu arada klinik şef yardımcımız göreve başladı. İlerleyen günlerde iki uzman daha kadromuza katıldı. Başladığımız zaman 2 çocuk psikiyatri uzmanımız vardı. Çocuk psikiyatri poliklinik hizmetleri veriyorduk. Kliniğimizde çocuk ve ergen psikiyatrisi yaş sınırları içerisinde kalan çocuk ve ergenlere psikiyatristlerimizin yardımıyla nadir de olsa psikiyatri bakım hizmetleri yapılabiliyordu. Şu anda iki uzmanımızdan birisinin tayini çıktı. Bünyemizde 1 tanede çocuk psikologumuz var. Klinik şef ve şef yardımcısı olmak üzere iki doçent, 4 uzman ve 10 psikiyatri asistanı, bunun yanı sıra her dönemde 5 kadar olmak üzere aile hekimliği asistanı ve hâli hazırda 16 yatak kapasitesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde yaklaşık 3 yıldır asistan eğitimi veriyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda iki doçentiz. Bir ben bir de şef yardımcımız. Akademik kadromuz iki kişiden oluşuyor. 4 uzmanımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 2 tane erişkin, 1 tane çocuk psikologumuz var.

Eğitim programınız nedir?
Klinik asistanları yataklı birimlerde, acil serviste ve poliklinikte hasta takip ve tedavisi yaparlarken, bu uygulamalarda hocalarımız ve uzmanlarımız, eğitimci ve denetleyici olarak görev almaktalar. Klinik şef’i olarak ben ve şef yardımcımız ile birebir hasta değerlendirerek uzmanlık eğitiminde çok önemli bir yeri olan klinik tecrübeyi asistanlarımıza kazandırmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra asistan ve uzman doktorların seminerlerini içeren teorik eğitimlerimiz de bulunuyor. Bu eğitimimiz haftada bir gün seminer, bir gün literatür olmak üzere devam ediyor. Kliniğimiz de şehir içi ve dışı diğer psikiyatri birimlerinden davet ettiğimiz öğretim üyeleri de seminer programları düzenliyor. Bunun dışında çocuklarımızı özellikle davranışçı terapi eğitimi almaları için yönlendirdik. Bu eğitime dışarıdan devam ettiler. Bu eğitimi de burada uygulamaya çalışıyoruz. Tüm bunlara ek olarak Kliniğimizde psikiyatrik EEG değerlendirme eğitimi vermeye çalışıyoruz. Bunun için Nöroloji Bölümündeki akademisyenlerden yardım alıyoruz. bu konuda ben de 6 ay eğitim almış durumdayım. Tabii düzenli olarak haftada iki gün geniş kapsamlı vizitlerimiz, haftanın her günü kısa bir gözden geçirme şeklinde vizitlerimiz var. Hasta takip hizmetleri, hasta bakım eğitimi, acil ve klinik psikiyatrik bakım hizmetleri eğitimi veriyoruz. Ayrıca uzmanlık derneklerinin düzenli olarak yaptıkları aylık toplantılara asistanlarımızın katılımını sağlıyoruz. Klinik hekimleri bilişsel terapi ve grup terapileri alanlarında da faaliyetlerine devam ediyorlar. Bu arada küçük bir açığımız var. Zannediyorum kısa süre içerisinde bu da hâlledilecek. Henüz elektro konvulzif cihazımız henüz kurulmadı. Asistanlarımızın en azından birkaçının bu cihazımız olmasa da Bakırköy’de kısa bir süre içinde olsa eğitimini almasını sağladık. Cihazımız alınır alınmaz asistanlarımıza elektro konvulzif terapi eğimi ve pratiğini yaptırmaya başlayacağız. Eğitimlerimizi Türkiye Psikiyatri Derneğinin asistan eğitimi programı çerçevesinde şekillendirmeye gayret ediyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 16 yatağımız var. Bu yataklarımızın yıllık doluluk oranı yüzde 90-95’lere ulaşmakta.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Poliklinik sayımız 2007 yılında yaklaşık 26-27 bin civarında gerçekleşti. Benzer sayılara zannediyorum bu yıl da ulaşacağız. Tabii semt polikliniğinde baktığımız hasta sayısı bu sayıya dahil değil. Onlarda da günde yaklaşık 20’şer hasta baktığımızı varsayarsak bu rakam 30 bini geçiyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bu tür düzenlemelerin rayına oturması için asistan alımlarının bir düzene girmesi lazım. Biz açıkçası hızlı bir şekilde asistan almaya başladık. Nöbetlerimiz üç günde bir nöbet şeklinde başlıyor. Bu uygulama Ankara’da başka psikiyatri kliniklerinde nasıl gerçekleşiyor bilmiyorum ama, bizim aldığımız eğitim şeklinde gün aşırı nöbetler şeklindeydi. Bunun ağır olduğunu düşündük ve 3 günde bir nöbetlerle eğitime başladık. Şimdi yeni başlayan bir asistan özellikle de 6 ay boyunca ayda 10 civarında nöbet tutmakta. En kıdemli asistanımız iki buçuk yıllık. 6 günde bir, 7 günde bir nöbet tutmakta.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Psikiyatri Derneğinin oluşturduğu ve bütün psikiyatri kliniklerinde uygulanması öngörülen bir çekirdek müfredatımız var. Tabii biz bunu kendi şartlarımıza göre bazen modifiye ederek şekillendiriyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Dahiliye rotasyonuna başlayan asistanlarımız var. Yakın bir gelecekte de dahiliye rotasyonu yapan asistanlarımız nöroloji ve çocuk psikiyatrisi rotasyonları yapacaklar. 3- 9 ve 4 ay olmak üzere sırasıyla dahiliye, nöroloji ve çocuk psikiyatrisi rotasyonlarımız var. Asistanlarımızı iki yıllık psikiyatri eğitimi aldıktan sonra rotasyona başlatıyoruz. Bize de aile hekimleri ve nörologlar rotasyona geliyorlar. Aile hekimleri Kliniğimizde 4 aylık psikiyatri rotasyonu görüyorlar. Nöroloji rotasyonuna henüz gelen olmadı.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Kliniğimizden son bir yılda SCI’ya giren 6 yurt dışı yayınımız ve 6 tanede yurt içi yanımız bulunuyor. Yeni kurulan bir klinik için yılda 12 yayın olması ve bunun 6’sının SCI’ya girmesi oldukça iyi sayılabilir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ben ve klinik şef yardımcımız kongrelere panelist olarak katılıyoruz. Asistanlarımızı da kongrelere katılmaları yönünde teşvik ediyoruz. Sık sık da katılıyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Biz burada bir eğitim hastanesi psikiyatri kliniğini, üst düzey eğitimin yapıldığı bir kurum haline getirmeye çalışıyoruz. Bunun için kurallar, disiplin ve mesleği severek, yaşayarak icra etmenin önemini vurguluyoruz. Malzememiz insan. Özellikle de insanın gözle görülmeyen somut kısmının değil de soyut kısmının ele alındığı bir meslek. Bunun zorluklarını da göz önüne alarak, sıkı çalışma ve ileriye gitmeyi hedeflediğimizi, bunları prensip edindiğimizi söylemek istiyorum. Bu prensipler çerçevesinde çalışmak isteyenlerin burada mutlu olacağını düşünüyorum.

Teşekkürler.
16/06/2008

Psikiyatri Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar
Klinik Şefi
Doç. Dr. Ali Çayköylü

Şef Yardımcısı
Doç. Dr. Murat Kuloğlu

Uzmanlar:
Uzm. Dr. Enise Arzu Yiğit Uzm. Dr. Elif Yılmaz Uzm. Dr. Ömer Akil Özer Uzm. Dr. Rahmi Cihan

Asistanlar:
Yakup Al bayrak Sinan Önen Esra Yoldaş Akyol Aslıhan İbiloğlu Sibel Aracı Saime Esra Çöl Nedret Turan Okan Ekinci Deniz Bayındırlı Naci Özdemir
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer