KLİNİKLER
Ankara Atatürk Göğüs Hast. ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
GÖĞÜS CERRAHİSİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi, Astım Merkezi Şefi Doç. Dr. Bahar Kurt.

Kliniğinizi tanıtır mısınız ?
Hastanemiz üç ayrı dalda eğitim veren bir hastane. Göğüs hastalıkları ve tüberküloz, göğüs cerrahisi ve anestezi bölümleri olmak üzere. Benim kliniğim göğüs hastalıkları ve tüberküloz. Önceden bir numaralı tüberküloz servisinde idim. Şimdi astım merkezine geçtim şef olarak.

Akademik kadronuz nasıl?
5 şefimiz var. 6 şef muavini, 17 baş asistan ve 17 uzman arkadaşımız ile yürütüyoruz çalışmalarımızı. 49 asistanımız ve kliniğimizde 46 yatağımız var.

Asistanların nöbet durumu hakkında bilgi verebilir misiniz ?
Acil poliklinikte şu an iki kişi nöbet tutuyor, servislerde dört kişi, çocuk pavyonu kısmında bir kişi, bir nöbetçi şef kalıyor, göğüs cerrahisinden bir uzman bir asistan, bir de anestezi uzmanı nöbetçi kalıyor. Dahili kısımda asistanlar ayda beş nöbet tutuyor ama cerrahi kısımda daha fazla olabiliyor.

Türkiye genelinde hastanenizi hangi aşamada görüyorsunuz?
Hastanemiz eğitim veren bir hastane. Tüberküloz hastalarının da büyük bir kısmını kabul eden bir hastane. Şu an en büyük problem de kalıcı tüberküloz vakaları, bu tür vakalar artıyor maalesef. Bu dirençli tüberküloz hastalarına biz sahip çıkıyoruz. Tedavi süresi uzun ve çok ilaç alınması gereken bir hastalık. Ancak şu an tadilat dolayısıyla yatırmamız gereken hastaları yatıramıyoruz. Yatak sayımız azaldığından hastaları mecburen geri çeviriyoruz. Memleketlerine gönderiyoruz, ancak oralarda tam anlamıyla tedavi edildiklerine inanmıyorum.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Yıllık eğitim programlarımız var. Bu programdan sorumlu bir şefimiz var. Bu arkadaşımız her kliniğin önerileri doğrultusunda yıllık eğitim programları hazırlıyor. Bu sene için şöyleydi: Ayda iki kez genel panel, bir uzman öncülüğünde, dört asistan ile beraber bir panel oluşturuluyor. Bizim prensibimiz asistanı sıfır olarak kabul edip, göğüs hastalıkları ile ilgili her şeyi vermeye çalışıyoruz. Hem teorik, hem pratik olarak. Ayrıca literatür saatlerimiz var. Her asistan yılda bir kez, belli bir konu veriliyor ve bu konu hakkında birkaç literatürü derleyip, bize takdim ediyor. Bunun dışında her serviste şeflerin belli eğitim programları var. Gerek hasta başında vizitlerde, gerekse vizit sonunda yarım saat, bir saat arası değerlendirme yapılarak konular işleniyor. Asistanlar her sabah, başasistanlar ile beraber hasta başı vizit yaparak değerlendirme de yaparlar.

Asistan, hoca ilişkileri nasıl?
Burada çok arkadaşça yürütülür ilişkiler. İki taraf da memnundur birbirinden.
Hem hastane içi hem de hastane dışında devam eder hoca, asistan ilişkisi.

Kliniğinize gelen asistanlardan neler bekliyorsunuz?
İki binli yıllardayız artık. Hem teorik hem pratik olarak çağa ayak uyduran kişiler istiyoruz. Bize de ayak uydurması gerekiyor. En azından bir yabancı dili çok iyi bilmesi gerekiyor. Kaynaklarımızın çoğu İngilizce. Çalışma isteği olan kişileri istiyoruz. Mesleğine kendini adamış kişileri isterken, ayrıca burayı başka branşlara geçmek üzere hazırlık amaçlı kullanmak isteyenleri de tercih etmiyoruz.

Ayrılanlar oluyor mu asistanlardan?
Genellikle farklı branşları tercih edenler ayrılıyor. Bir kısmı kadın doğum, bir kısmı KBB’ye gidiyor. Ama o kadar fazla da değil ayrılanlar.

Yayınlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz ?
Yayın konusunda çok iyiyiz diyebilirim. Kongrelere katılımımız çok güzel, yurt dışı kongrelere katılımımız çok iyi.

Asistanlarınızı yurt dışına gönderiyor musunuz?
Hastane olarak pek destek veremiyoruz. Mali açıdan yeterli değiliz.
Vakfımız var onun aracılığı ile geçen yıl dört kişiyi gönderebildik. Çok kısıtlı.
Bir kişinin maliyeti bin dolar, gücümüz yetmiyor. Bizim uluslararası bir kongremiz var, Avrupa Solunum ve Araştırma Derneği düzenliyor. Bu yıl Floransa’da yapılıyor. Vakıf aracılığı ile gönderebildiklerimizi yolluyoruz, diğer arkadaşlar da ilaç firmaları sponsorluğunda gidebilirse gidiyor. Her giden de bir çalışma ile gidiyor, tabii ki o da çok sevindirici bizim için. Bu yıl 30 Ağustos’ta yapılıyor kongre, kabul davetleri de geldi. Şimdi onun telaşı var. Hem hazırlık yapıyorsunuz hem de sponsor aramak zorundasınız. O da çok büyük bir sıkıntı bizim için.

Genel personel sayınız nedir?
Hastanemizin toplam 600’e yakın personeli var. 80 asistanımız, 84 uzman, 3 pratisyen hekim, 5 diş hekimi, 198 hemşire.

Teşekkürler...


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) ömer ceylan (inşaat mühendisi)
29.05.2014 20:54:34
hocam çok güzel anlatmışsınız tebrik ediyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer