KLİNİKLER
Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Klinik Şefi Dr. F. Rüçhan Türkyılmaz.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanenin kurulduğu 1966 yılından beri enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlık dalı mevcut olmasına ve asistan almasına karşın, yataklı klinik 1992 yılında tarafımdan kurulmuş ve 22 yatakla hizmet vermektedir. Klinik şefliğine başladığım 1989 yılından bu yana kliniğimizde 14 asistan uzman olmuştur 7 asistanın da uzmanlık eğitimi devam etmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 1 şef, 1 şef yardımcısı, 1 başasistan ve 2 uzman olmak üzere toplam 8 arkadaşımızdan oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde biri klinik sorumlu hemşiresi olmak üzere 6 hemşire, 1 laboratuvar teknisyeni, 1 klinik sekreteri, 4 hizmetli ve 1 temizlik şirketi görevlisi yardımcı personel olarak hizmet veriyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 22 yatağımız mevcut. Doluluk oranlarımız yıllık yüzde 50 civarında. Ancak uzmanlık dalımızın özelliğine bağlı olarak salgınlarda ve enfeksiyon hastalıklarının mevsimsel özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Klinik nöbetleri asistanlar tarafından tutulmaktadır. Uzmanlar icapçı olarak görev yapıyorlar.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Hastanemizin eski SSK yeni SB hastanesi olması nedeniyle döner sermaye yerine performans uygulaması başlatıldı. Ancak henüz geçiş döneminde olduğundan yeni başlayan asistanın mağdur olmaması için eski uygulamadaki gibi ek ödeme alması söz konusu. Bu miktarda 600 YTL civarında.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Uzmanlık dalımız için 4 yıllık uzmanlık eğitimi sırasında 6 ay iç hastalıkları ve 4 ay çocuk sağlığı ve hastalıkları rotasyonu uyguluyoruz. Bir yılını doldurmuş olan asistanlar bir program dahilinde rotasyonlarını tamamlıyorlar.

Eğitim programınız nedir?
Her yılın eylül ayında kliniğimiz yıllık eğitim programını hazırlayarak uygulamaya başlıyoruz. Günlük vizite ve vaka tartışmaları dışında haftada 1 gün seminer 1 gün literatür saati yapıyoruz. Literatür saatlerinde asistanlar seçtikleri dalımızla ilgili güncel ve ilginç konuları seçilerek anlatıyorlar. Seminerler akademik kadro, uzmanlar ve asistanlar tarafından hazırlanarak programa göre anlatılıyor.

Ayrıca Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), Ankara’daki eğitim hastaneleri ve üniversite hastanelerinin klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları kliniklerinin katılımları ile hazırlanan bilimsel toplantılara katılıyoruz. Bunlardan biri de hastanemizde tarafımızdan yapılıyor.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Kliniğimizde yatan hastalara ve konsültasyon istenen hastalara yönelik, klinik mikrobiyoloji laboratuvarı çalışmaları yapılmaktadır. Laboratuvarımızda etüv, otoklav, sterilazatör, kan sayım cihazı ve klinik mikrobiyoloji çalışmalarını yapmamızı sağlayacak tıbbi cihaz ile eğitim araçları (slayt, tepegöz vs.), bilgisayarlar mevcut. Tıbbi araç ve gerecimiz yeterlidir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Kliniğimizde yapılmış 6 araştırma uluslararası dergilerde yayınlandı. Bununla birlikte ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış ve yayın aşamasında olan 30 kadar da yayınımız mevcut.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Dalımızla ilişkili kongre ve sempozyumlara imkan ölçüsünde ve bir program dahilinde tüm uzman ve asistanların katılımını sağlamaktayız.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Dalımız klinik ve laboratuvarı birlikte içerir. Asistanlarımızın dalımızı severek ve isteyerek seçmelerini özverili, verimli bir uzmanlık eğitimi süresi geçirdikten sonra uzmanlık yaptıkları yerde kliniğimizi ve hastanemizi iyi temsil etmelerini ve önce insan olma yaklaşımı ile branşımızın gereklerini hakkıyla yerine getirmelerini isterim.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer