KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği
FTR
01 Haziran 2020, Pazartesi
Klinikleri tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Şef Yardımcısı ve Vekil Şefi, Doç. Dr. Pınar Borman

METE GENERALOĞLU/ANKARA

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Hastanesi Haziran 1957 tarihinde kurulduğu zaman, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği teknik donanımı düşünülerek temin edilmişti. Başhekim Yardımcısı Vekili GATA kökenli fiziyatrist Dr. Nedim Coşkun’un öncü çabalarıyla ancak 1959 yılında Sağlık Bakanı Sayın Lütfü Kırdar ve hastanemiz Başhekim Vekili Sayın Sami Ulus’un destek ve teşvikleriyle 15-20 yataklı bir servis şeklinde çalışmaya başlamıştır. İlk klinik şefi o dönemde doçent olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Necati Arı idi. Sırasıyla Prof. Dr. Hami Koçaş, Dr. Hakkı Atay, Dr. İsmail Koca şeflik yapmışlardır. Hastane kadrolu ilk asistan, Şef Dr. İsmail Koca zamanında göreve başlamıştır. Ortalama 30 yataklı bir klinik olarak hizmet vermiştir. 2000 yılı sonu kliniğimiz FTR-I ve FTR-II Kliniği olarak ikiye bölünmüştür. Bu tarihten itibaren kliniğimiz 15 yatakla hizmet vermektedir. 1995-2008 yılları arasında Dr. Z. Rezan Yorgancıoğlu klinik şefi olarak görev yapmıştır. Rezan Hoca Ocak 2008 tarihinde emekli olmuştur. Şu an FTR-I Kliniği Vekil şef olarak ben görev yapmaktayım.
Şu anda kliniğimizde 6 uzman, 10 asistan olmak üzere toplam 16 doktor; 5 hemşire, 5 fizyoterapist, 4 sağlık teknisyeni, 1 psikolog ile hizmet verilmektedir. Sosyal Hizmet ve Diyet Hizmetleri hastanenin merkez ekibinden sağlanmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
İlk asistan alımı 1959 yılında Doç. Dr. Necati Arı döneminde başlamıştır. Bugüne kadar yaklaşık 75 civarında uzman hekim yetiştirmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde akademik kadromuz 1 şef yardımcısı (vekil şef), 3 başasistandan oluşmaktadır. Ayrıca, 3 uzman doktor arkadaşımız kliniğimizde görev yapmaktadır. Şef yardımcısı dışında bir başasistan ve bir uzman kadrosunda olan arkadaşımız da doçenttir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Genel anlamda yardımcı personel sayımız yeterli denilebilir. Ancak servis bünyesinde ve fizik tedavi salonlarında yardımcı sağlık personeli ihtiyacı mevcuttur.

Eğitim programınız nedir?
Haftada dört gün eğitim saatimiz var. Haftada iki gün diğer klinikle ortak düzenlediğimiz seminer ve makale saati mevcuttur. Bunun dışında, haftada bir gün zor vakaların tartışıldığı romatoloji konseyi; on beş günde bir asistanlara uzman dersi, ayrıca dönüşümlü olarak haftada bir fizik tedavi salonu konseyi ve radyoloji konseyi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra asistan doktorlarımız eğitim amacıyla klinik içi rotasyoner olarak ENMG ünitesi, el rehabilitasyonu ünitesi, kardiyopulmoner ünite, meme kanseri cerrahisi sonrası rehabilitasyon ve enjeksiyon tedavi üniteleri gibi bölümlerimizde çalışmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Onbeş yatağımız var ve doluluk oranı %100’dür. Hastalar kayıt yapılıp, randevu sistemine göre yatışa çağırılmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Hastanemizde klinik başına iki ana poliklinik, bir romatoloji ve osteoporoz poliklinikleri her gün hizmet vermektedir. Bunun dışında kliniklerin gün aşırı hizmet verdiği konsültasyon polikliniğimiz ve sağlık kurulu polikliniğimiz mevcuttur. 2008 verilerine göre ortalama 22 bin hastanın polikliniklerde tanı ve tedavisi yapılmıştır. Ayrıca hastanemize bağlı olarak çalışan Basın, Yenimahalle ve Ulus semt polikliniklerinde de poliklinik hizmeti verilmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistan doktorlarımız ayda 5 nöbet tutmaktadır. Kıdem arttıkça nöbet sayısı azalmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde FTR yeterlilik kurulumuzun önerdiği ve UEMS tarafından yayınlanan “white book”u referans almaya çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Hastane içi 3’er aylık dahiliye, ortopedi ve nöroloji rotasyonları yapılmaktadır. Ayrıca FTR bünyesinde nörolojik rehabilitasyon, kafa travması rehabilitasyonu ve ampute rehabiliatsyonu alanında bilgi ve görgülerini arttırmak üzere Ankara Rehabilitasyon Merkezi gibi eğitim hastanelerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezine 1-3 ay süreyle asistan rotasyon uygulamaları yapılmaktadır. Klinik içi olarak el rehabilitasyonu, ENMG ünitesi, kardiyopulmoner ünite rotasyonları mevcuttur. İzokinetik sistem cihazımız yeni alınmıştır. Bu üniteye de rotasyonlar yakında başlayacaktır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yılda ulusal dergilerde 8, uluslararası dergilerde 5 makalemiz yayınlanmıştır.

Kongrelere katılabiliyormusunuz?
Kongrelere katılabiliyoruz. Bilimsel olarak çalışmalarımızı sunabileceğimiz, branşımıza ait ya da ilgili (fizik tedavi, romatoloji ya da rehabilitasyon) yurt içi ve yurt dışı kongrelere belli bir düzen dahilinde katılıyoruz. Kongreye katılan kişilerin genellikle poster veya oral sunumları oluyor. Kongre sonrasında katılan arkadaşlar toplantıda öğrendikleri yeni bilgi ve deneyimleri de dönünce klinikle paylaşıyorlar. Asistanlar da asistanlık eğitimleri boyunca en az 2 kez yurt içi kongre ve toplantılara katılma imkânı bularak bilgi ve görgülerini arttırıyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Fizik tedavi ve rehabilitasyon önü açık, multidisipliner çalışan, temelde kas-iskelet sisteminin tüm hastalıklarıyla ve rehabilitasyonu ile uğraşan bir bilim dalıdır. Ülkemizde ve tüm dünyada rehabilitasyon hekimlerine ihtiyaç giderek artmaktadır. Rehabilitasyon bir ekip işidir. Bu ekibin doğal lideri de FTR uzmanıdır. Branşımızda diğer branşlarda olduğu gibi kaliteli eğitim almak, araştırmalar yapmak, sunmak, branşımız, yükseltmek ve hak ettiği noktaya getirmek ve iletişim kurmak açısından çalışkan, gayretli, yabancı dil bilen ve liderlik yapabilecek asistanlara ihtiyaç vardır. Fizik tedavi ve rehabilitasyona ilgi duyan ve bu özellikleri taşıyan genç arkadaşlarımızı kliniğimize bekliyoruz.

Teşekkürler.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:
Klinik şef yardımcısı ve vekil şefi Doç. Dr. Pınar Borman
Doç.Dr. Figen Tuncay
Başasistanlar Uzm. Dr. Esma Ceceli
Uzm. Dr. Seher Kocaoğlu
Doç. Dr. Figen Ayhan

Uzman Dr.
Uzm. Dr. Cem Koca
Uzm. Dr. Müyesser Okumuş

Asistan
Deniz Güven Kurultak
Mine Köybaşı Usta
Özgür Taşbaş
Güzide Batur
Sebahat Canpolat Gül
Rukiye Yazıcı
Muharrem Geçene
Sedat Akdoğan
Mehtap Şahin
Hamit Göksu

Fizyoterapist
Murat Yiğit
Laika Ekmekçi
Hüseyin Atasoy
Esra Uygun
Arzu Taşer

Sağlık Memuru:
Azizi Arıkoğlu
Müjdat İlhan
Ercan Navruz
Fatih Taşkın

Hemşire
Şaziye Özdemir
Hülya Çelik


Personel
Serpil Aydın
Recep Ceran
Nazo Caydaşı
Orhan Güdek
Döndü Sağlamyürek


31/08/2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer