KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniğin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz, 1957 yılında hastanenin kuruluşuyla birlikte oluşturulmuş. İlk şefi, rahmetli Necdet Erensöz\'dür. Bu hastane dört bölüm olarak düşünülmüş; kadın doğum, genel cerrahi, çocuk ve dahiliye olmak üzere, daha sonra diğer bölümler ilave edilmiş. Kadın-Doğum, o zaman için Ankara\'nın en modern hastanelerinden biriymiş. Ve her şeyi ile çok çağdaş hizmet veren, dünyadaki en son teknolojiyi kullanan bir Kadın-Doğum kliniği imiş, ilk kuruluş yıllarında öyle. Hatta yabancı hemşireler gelmiş çalışmış. 30 yataklı bir klinik olarak hizmet veriyormuş.

Şimdi de 30 yataklı hizmet veriyoruz ama iki klinik var şimdi. Kadın-Doğum 1, Kadın-Doğum 2 olmak üzere iki klinik var 15 yatak birinde 15 yatak diğerinde toplam yine 30 yatak bulunuyor.

Kadro durumunuz nedir?
Doçent olarak bir ben varım. 1. Kadın Doğum Kliniği\'nde bir şef muavini, 2 baş asistan, 10 asistan, uzman olarak da 7 kişi bulunuyor. 15 yataklı bir klinik için yoğun bir kadromuz var.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Yardımcı personel sayımız olması gerekenden az, hele hastabakıcı daha da az. Yeni atamalarla eksiklerimizin giderilmesini bekliyoruz.

Nöbet düzenlemeniz hakkın bilgi verir misiniz?
Nöbetçi olarak her birimden birer asistan kalıyor. Her bölümden de birer uzman icapçı olarak kalıyor. Eğer uzmanların içinden çıkamadığı bir durum olursa şef muavinleri ya da biz geliyoruz. Her gece bir asistan mutlaka kalıyor. Klinik ikiye bölünmeden önce böyle değildi. Uzman sayısı fazla olduğu için her gece bir uzman burada kalıyordu. Bölünmeden sonra düzen değişti. Çünkü diğer servis evde nöbet tutmayı uygun gördü. Onlar böyle bir uygulamaya gidince biz kendi uzmanımıza baskı yapamadık burada kalacaksınız diye.

Rotasyonları nasıl ayarlıyorsunuz?
Kadın doğumda üç tane rotasyon var. Üroloji 1 ay, anestezi 2 ay, genel cerrahi 6 ay. Bu süreler her bakan değişikliğinde farklı sürelere uzuyor.

Yurtdışı ilişkileriniz var mı?
Yurtiçi kongrelerin çoğuna gidiyoruz. Ben çoğuna davetli olarak gidiyorum. Oturum başkanı veya panelde konuşmacı olarak gidiyorum. Bizim ekipten de yayını olan gidiyor. Yurtdışındaki kongrelere katılabilmek için finans gerekiyor. Bir doktor maaşıyla yurtdışı kongrelerinin takip etmek mümkün değil, ancak davet olması lazım.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Hasta sirkülasyonumuz çok yoğun değil. Enteresandır; bütün hastanelerde hasta sayısı düşüyor. Bizim günlük ameliyat sayımız 1 veya 2 tane yani yoğun bir hasta sirkülasyonumuz yok. Gerekçelerine gelince yakınımızda çok büyük bir kadın doğum hastanesi var. (Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi) Gerçekten tam teşekküllü bir hastane iyi de hizmet veriyor. Kadın-Doğum için gelen bir hasta bütün ihtiyaçlarını giderebiliyor. Bize gelen hastalar ise doktor ismine gelen hastalar. Önceden yoğundu, doğumevi düzelince bizim hasta sayımız daha da azaldı.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanımımız fena değil. Çok da iyi değil. Ama çok iyi laparoskopi ve endoskopi setimiz var. Laparoskopi cerrahisinde gerçekten Türkiye\'de iyi bir yerdeyiz. Hatta bizde histoskopi diye bir cerrahi var. İlk biz başlattık Türkiye\'de. Zaten Türkiye\'de bir Gülhane vardı bir de biz vardık bu işi yapan. Endoskopik cerrahi en iyi seviyede şu anda, yapamadığımız bir ameliyat yok. Bir ara tüp bebek yapmaya kalktık; olmadı. Yer bulunmadığı için olmadı. Ekipmanları aldık, tüp bebek yapacağımız hastane içinde bir yer bulamadık. Öyle sürüncemede kaldı. Genel olarak gerçekten iyi hizmet veren bir kliniğiz. Komplikasyonumuz mesela hiç yok. Anne ve bebek mortalitesi hemen hemen sıfır. Senelerdir bu böyle.

Bilimsel yayın durumunuz?
Genelde fena değil. Zaten makale hazırlayan arkadaşlarımız var. Uzmanların hepsi makale hazırlama isteği içinde değil. Bazıları hakikaten çok çalışıyor. Makale yazmak için her türlü çabalarını ortaya koyuyorlar. Belli sayıdaki uzman benim de desteğimle, makale hazırlıyorlar. Buradan yıllık çıkan makale sayısı 20 civarında, daha fazla da çıkmaz zaten. 100 tane de makale yazılır ama 30 yataklı bir yerden 100 tane makale çıkarsa da olmaz, doğru olmaz. Gerçek çalışma 15 -20 tane. En başta yatak sayısı çok az. Yani 15\'er yataktan iki tane klinik. Normalde bir kadın doğum en az 50 yataklı olmalı ki asistanın da yetişme şansı olsun.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer