KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Üroloji Kliniği
ÜROLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Üroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Demokan Erol

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Hastanesi 1954 yılında planlanıyor ve 1957 yılında da sağlık hizmeti vermeye başlıyor. O zaman hastanede dört ana klinik faaliyet içerisinde. Ancak, 1962 döneminde özel statülü bir hastane olarak üroloji hastaları da tedavi edilmeye başlanıyor, fakat o zaman bir eğitim statüsü yok. 1962 yılından sonra, burası bir eğitim hastanesi hüviyetine kavuşuyor ve 1962-1979 yılları arasında, Selahattin Sayarı isimli hocamız burada klinik Şefi olarak çalışıyor. Selahattin Sayarı hocanın 1979 yılında emekli olmasının ardından, klinik şefliği o zaman klinik şef yardımcısı olan rahmetli Dr. Nihat Uzer Bey tarafından iki yıl vekâleten yürütülüyor.
1981 yılında klinik şefliği görevini ben devraldım ve halen bu görevi yürütmekteyim.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 1962 yılından bu yana asistan eğitimi verilmekte.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Eğitim hastanesi denince biliyorsunuz klinik şefi, şef yardımcısı, başasistan ve asistanlar var. Kliniğimizde akademik kadro olarak bir şef, bir şef yardımcısı, bir başasistan ve dört uzmanı bulunmakta.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Doğrusu o konuda bir eksiklik olduğunu söylemek istemiyorum. Bizim gerek poliklinikte, gerek endoskopi odasında, gerekse ameliyathanedeki elemanlarımız sayı açısından yeterli. Eğitim açısından yeterli mi derseniz, tabi o biraz su götürür. Çünkü, bu kişiler eskiden yıllardan beri buralarda teknisyen olarak çalışan, bu işi bilen insanlardı. Son zamanlarda yönelim değişti. Bu gibi işleri gören geçici personel alınıyor. Bunlar da belli bir sürenin sonunda, belki de o personeli temin eden şirketin anlaşmasının sona ermesi neticesinde bırakıyorlar. Onların yerine başkası geliyor. Oysaki çok değerli aletler kullanıyoruz. Bu aletlerin bakımının, kullanılmasının iyi öğrenilmesi lazım. Bence teknisyen grubu olarak kalıcı elemana ihtiyaç var. Bu son zamanlarda sağlanamıyor.

Eğitim programınız nedir?
Her hafta cuma günleri, saat 12.00-13.30 arasında bölüm içi ders veriyoruz. Bu, uzmanlar düzeyinde asistanlara yapılan bir eğitim. Haftada üç gün, sabah vizitlerinden önce, 08.00-08.30 arasında olgu sunumlarımız oluyor. Haftada bir gün yine sabah saatlerinde literatür saatlerimiz oluyor. Bunlar bizim kliniğimiz içindeki faaliyetlerimiz. Bunun dışında, Ankara Üroloji Derneğinin ayda bir kez yapılan toplantıları oluyor. Bu toplantılara bütün asistanlarımız ve uzmanlarımızla birlikte katılıyoruz. Yine Ankara Ürologlar Derneğinin her hafta cumartesi günleri yapmış olduğu bir eğitim programı oluyor. Bu programa da katılıyoruz. Ayrıca, çeşitli konuları içeren kongre ve bilimsel toplantılara da katılıyoruz. Asistanlarımız, bu şekilde eğitmeye çalışıyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde şu anda 18 yatağımız var. Bu klinik ben ilk geldiğimde -1981 yılında- 30 yataklıydı. Daha sonra birçok klinikte olduğu gibi, 2002 yılında üroloji kliniğinde de bir bölünme yaşandı ve ikinci bir klinik açıldı. O nedenle 18 yataklı bir klinik haline geldik. Yataklarımızın doluluk oranları çok yüksek. Yüzde 90-95’ten aşağıya düşmüyor.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Geçtiğimiz 2008 yılında bizim poliklinik sayımız 18 bin 084. Yıllık ameliyat sayımız bu yıl biraz daha az, 788 ameliyat yapmışız. Bunun yıllık 900 ameliyata kadar çıktığı olur. Yine 2008 yılı verilerine göre yaptığımız endoskopi sayısı 576. Bize bağlı bir taş kırma ünitemiz car. Orada da 350 vakaya tedavi uygulamışız.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlarımız bu son yıllardaki uygulama içerisinde, servisler ve acil serviste nöbet tutuyor. Acil servisteki nöbetler iki klinik arasında dönüşümlü olarak gerçekleşiyor. Ortalama olarak 5-6 asistanımız oluyor. İlk yıl asistanlarımız diğer klinikle paylaştığımız zaman 5-6 günde bir nöbete kalıyor. Bizde uzmanlarımız da nöbete kalıyor. Yani evden icapçı şeklinde değil, bizzat burada kalmak şeklinde nöbet tutuyor. Bu uzman arkadaşımız aynı zamanda vardiya dediğimiz poliklinik hizmetini de yürütüyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Kullandığımız bir çekirdek eğitim müfredatımız var. Bizim eğitim faaliyetlerimizi koordine eden Türk Üroloji Derneğinin bir çalışma programı var. Bu program içerisinde de, tespit edilen bir müfredat var. “Hangi dersler anlatılacak, bu ders hangi yılda anlatılacak, hangi ameliyat, hangi endoskopi, hangi yılda kaç kez asistanlar tarafından uygulanacak” şeklinde bir program. Bu müfredata uygun olarak davranıyoruz. Bu da dernek tarafından denetleniyor. Türk Üroloji Derneğinin “bir board” kurulu var. Yani bir yeterlilik kurulu var. Bu yeterlilik kurulu, her yıl, kamp şeklinde beş gün süreyle bir çalışma yapıyor. Buraya son yıl asistanlarımızı, 4’üncü ve 5’inci yıl asistanlarımızı gönderiyoruz. Bu süre içerisinde bütün ürolojiyi, pek çok hoca tarafından anlatılmak üzere gözden geçiriyorlar. Bunun sonunda bir yazılı sınav yapılıyor. Bu sınavı başaranlar sözlü sınava alınıyorlar. Bu şekilde üroloji yeterlilik sertifikasına sahip oluyorlar. Nitekim son yıl asistanlarımızdan birisi, bu sınavın her aşamasını başarıyla geçerek, yeterlilik sertifikasını aldı.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizim ihtisas yönetmeliğimiz içerisinde altı ay genel cerrahi, iki ay anestezi ve üç ay nefroloji rotasyonu zorunluluğu var. Ancak, rotasyonların bu sıkı kalıplar içerisinde yapılabildiğini söylemek zor. Bizim hastanemizde, arkadaşlarımız fırsat buldukça zamanlarını genel cerrahi kliniğinde geçiriyorlar ama, bu arada bizde de çalışmaya devam ediyorlar. Son zamanlarda eğitim hastanelerinin hemen hemen hepsinde bu böyle. Çünkü kendi işleri yoğun ve asistan sayıları az. Durum böyle olunca da kendi asistanınızı başka bir klinikte fazlaca çalıştıramıyorsunuz. Özellikle hastanemiz bünyesinde bulunan klinikler arasında bir centilmenlik anlaşması çerçevesinde bize gelen asistanlarda, bizden giden asistanlarda bu şekilde çalışıyor. Bizim kliniğimize genel cerrahiden, kadın doğumdan ve çocuk cerrahiden rotasyona asistan gelmesi lazım. Ama onlar da bahsettiğim şekilde çalışıyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yıl içerisinde yurt içi 10 yayınımız var. Yurt dışı yayın sayımız ise 4. Tabii üzerinde yayınlanmak üzere çalıştıklarımız da var. Bunların yanı sıra, bilimsel toplantılara da oldukça yoğun bir şekilde katılıyoruz. Buralarda sunumlarımız oluyor.
Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Son yıllarda kongre katılımları çok daha rahat olmaya başladı. Bizi sınırlayan belki buradaki iş yoğunluğu olabilir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Ürolojiyi seven ve bu konuda çalışmak isteyen arkadaşlarımızın gelmesini arzu ederiz. Biz burada arkadaşlarımızı üroloji uzmanı olarak yetiştirirken, şüphesiz onların bilgili bir hekim olmasını istiyoruz. Ama bunu yaparken de fikirlerini açıkça söyleyebilen, inandığını ortaya koyabilen, tartışabilen, sorumluluklarına sahip, beceri sahibi, bilgili insanlar olmaları yönünde çaba sarf ediyoruz. Tabii bunu yaparken, o insanın da seçtiği alanı ömür boyu yapacağı bir meslek olarak benimsemesi lazım. Bazen şunu görüyoruz, bir arkadaş TUS sınavındaki handikaplara da bağlı olarak bir bölüme giriyor, sevmiyor, ayrılıp başka bölüme gidiyor, tekrar sınava giriyor filan. Bu bence iyi verilmemiş bir kararın sonucu. “Bu benim ömür boyu uygulayacağım mesleğim olacak, gerçekten istiyorsam girmeliyim” diye iyice düşünülmesi lazım. Şimdiye kadar bize asistan olarak gelen arkadaşların vazgeçip başka bir kliniğe gittiğini görmedim. “Demek ki kararlarını iyi vermişler, bizde onlara iyi bir eğitim verebilmişiz” diye düşünüyorum.


Teşekkürler.


Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar, hemşire ve personeller

Klinik Şefi
Doç. Dr. Demokan Erol

Klinik Şef Yardımcısı
Doç. Dr. Levent Emir

Başasistan
Doç. Dr. Ayhan Karabulut
Opr. Dr. Melih Sunay
Opr. Dr. Metin Hasçiçek
Uzm. Dr. Mümtaz Dadalı

Asistanlar
Dr. Yakup Karakaya
Dr. Şahin Bağbancı
Dr. Kenan Öztorun
Dr. Mehmet Büyükşerbetçi
Dr. Yasin Aydoğmuş

Hemşireler
Birsen Göktaş
Rabia Candan
Ayşe Yamalı
Hatice Duran
Emine Asuman Erdoğan

Personel
Ali Kellegöz
Süleyman Aydoğan
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer