KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği
FTR
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizin bu haftaki konuğu Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Fizik Tedavi ve
Rehabilitasyon Kliniği Şefi Doç. Dr. Rana Erdem.

* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz oldukça genç bir tarihçeye sahip. Kuruluşumuz 2001 yılında gerçekleşti. Bu itibarla henüz iki yaşındayız.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde benim dışımda bir klinik şef yardımcısı, üç başasistan, iki uzman arkadaşımız bulunuyor. Bu arkadaşlarımızın hepsi de eğitime aktif olarak katılıyorlar.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Fizik tedavi ve rehabilitasyon, ekip olarak çalışılması gereken bir branştır. Bu ekibimizde yardımcı personel olarak üç fizyoterapist, bir psikolog, eğitim almış üç sağlık memuru ve bir teknisyen yardımcısı tedavi ekibi olarak görev yapıyor. Ayrıca bir poliklinik hemşiresi ve sekreteri, klinikte bir sorumlu hemşire ile üç hemşire arkadaşımız da görev yapıyorlar.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
İlk başta, tek klinikken otuz yatağımız mevcuttu. Daha sonra 2. FTR Kliniği kurulunca yatak sayısı ikiye bölündü. Bizim şuan ki yatak sayımız onbeştir. Ancak ihtiyaç olduğunda özel servislerden de yatak kullanma imkanına sahibiz. Bu gibi durumlarda yatak sayımızı 18-20’ye çıkarabiliyoruz.
Doluluk oranımıza gelince, fizik tedavi hastası çok olan bir branş olduğu için yataklarımız sürekli dolu oluyor. Taburcu olan hastamızın yerine aynı gün sırası gelen hastayı davet ederek yatırıyoruz. Bu da hemen hemen yüzde yüz bir doluluk anlamına geliyor

* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde nöbetler iki şekilde gerçekleşiyor. Biri asistanların tuttuğu klinik nöbeti, diğeri uzman arkadaşların vardiya nöbeti adı altında tuttukları poliklinik nöbetidir. 1’inci ve 2’inci FTR Klinikleri olarak bu nöbetleri ayrı ayrı değil ortak tutuyoruz. Nöbet çizelgeleri aylık olarak hazırlanıyor ve aksatılmadan sürdürülüyor.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Bizim resmi rotasyonlarımız üç ay nöroloji, üç ay iç hastalıkları ve üç ayda ortopedi olmak üzere toplam dokuz ay olarak gerçekleşiyor. Bunun dışında birbuçuk, iki ay arasında değişen acil servis rotasyonu uygulamamız da var. Şuan ki resmi rotasyon uygulamamız bu şekilde. Öte yandan asistan arkadaşlarımızın daha iyi eğitim alabilmeleri, kendilerini daha da geliştirebilmeleri amacıyla branşımıza bağlı alt ünitelerdeki bilgi ve görgülerini arttırabilmeleri için de diğer eğitim ve üniversite hastanelerinde ek rotasyonlar düzenlemeye gayret gösteriyoruz.

* Eğitim programınız nasıl?
Rutin eğitim uygulaması olarak, haftada bir literatür saati, haftada bir seminer programı ve haftada bir asistan dersi uygulamamız var. Ayrıca vizitlerde haftada iki kere hasta başında vaka tartışmamız vardır. Bununla birlikte aylık olarak ilginç vakaların olgu sunumu tarzında tartışılmasını da gerçekleştiriyoruz.
Diğer taraftan kliniğimizde mevcut olan alt ünitelerde ki bunlar, osteoropoz, algonik rehabilitasyon, romatolojik rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, kardiyo pulmoner rehabilitasyon üniteleri ve nörofizyolojik laboratuvarıdır. Arkadaşlarımız bu ünitelerde de rotasyonla eğitime katılıyorlar.

* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Bizim bünyemizde bulunan EMG cihazı şuan da arızalı. Bu arıza giderilmeye çalışılırken, diğer yandan da yeni bir EMG cihazı alımına gayret ediyoruz. Ayrıca başhekimliğimizin bize verdiği söz gereği 2003 yılı içerisinde bir kısım cihazlarımızın yenilenmesi, bazılarının da yenilerinin alınmasını bekliyoruz. Tüm bunların dışında tıbbi araç gereç seviyemiz ihtiyaca cevap verebilecek düzeyde bulunuyor.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi kongrelere rutin olarak katılmakla birlikte, yurtdışı kongreleri de imkanlar ölçüsünde takip etmeye çalışıyoruz.
Bilimsel yayın olarak yılda 3-4 yabancı yayın, 10-12 Türkçe yayın, 10-15 civarında da kongre bildirisi yapıyoruz

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimiz büyük bir aile gibidir. Çok huzurlu bir çalışma ortamımız var. Özellikle tüm klinik çalışanları arasında büyük bir sevgi, saygı ve dostluk bağı bulunduğunu belirtmek isterim. Bu dostluk sadece mesleki sınırlar içerisinde sıkışıp kalmamaktadır. Bizler ayda birde olsa tüm çalışanlarımızla bir araya gelerek sosyal faaliyetlerle de birlikteliğimizi giderek sağlamlaşan temeller üzerinde inşa ediyoruz.
Kliniğimizi seçecek asistan arkadaşlarda aradığımız özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz. Bizim branşımız sabırlı olmayı gerektiren bir branştır. İnsanı seven, çalışkan, disiplinli ve huzurlu kliniğimizle sinerjik iletişim kurabilecek asistan arkadaşlarımızı kliniğimize bekliyoruz. Kendileri ile çalışabiliriz.
Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Filiz (Estetisye)
16.05.2016 13:54:07
Ali Savas hoc am kadar bu meslegi severek ve titizlikle herseyi bizatt kedisi kontrulunde takip ederek calisiyor.Ben 12.05.2016 amaliyat odum hayatim degisti .Ali Savas hocama minnetarim.7 yildir ettigim dualarim Kabul oldu Allahs sukur
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer