KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Genel Cerrahi Klinik Şefi Op. Dr. Ali Ulvi Güngören


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
2. Genel Cerrahi Kliniği 1960 yılından itibaren bu güne kadar üç tane şef değiştirdi. 1960’lı yıllarda Numune kökenli Nezihi Yener hoca klinik şefi olarak 1978 yıllına kadar görev yapmış. Nezihi hoca 1978 yılında emekli olduktan sonra, görevi Kemal Altay hocamız almış. Kemal hocamız 1993 yılına kadar klinik şefi olarak görevini sürdürdü. Mart 1993 yılından itibaren de ben klinik şefi olarak göreve devam ediyorum.


Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda deneyimli oldukça iyi yetişmiş bir başasistanımız var. Ayrıca 3 uzman ve 6 asistanımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı sağlık personeli dediğimiz bir alt hizmetliler grubu var bir de hemşireler ve sağlık memuru gurubu var. Sağlık hizmetlisi olarak hemşire sayımız yeterli. Alt sağlık hizmetliler grubunda çok sıkıntımız var.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimde 15 yatağım var. Doluluk oranım ise yüzde 87 civarında.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?
Şeflik kademesine geçişimden itibaren klinik nöbet düzenlemelerini her ay sistemli olarak hazırlar ve takip ederim. Sistemli olarak poliklinikte kim görevli, polikliniği denetleyen uzman kim, klinikçi kim? Asistan doktorun sorumlu olduğu odalar numaralarıyla dağıtılıyor. Aylık kanser bildirim sorumlusu görevlendiriliyor. Patolojiden geleceklerin sorumlusu belirleniyor. Tüberküloz bildirim sorumlusu belirleniyor. Asistanlarım ise acil serviste 15’er gün olmak üzere en az 60 gün acil müdahale için hazır bulunuyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Rotasyon uygulamamız da bir düzen içersinde. Kliniğin iç hizmetlerini, kliniğin faaliyetlerini aksatmayacak tarzda yıllık plan yapılıyor. Bu planda elemanın kıdem durumuna göre gitmesi gereken rotasyonlar belirleniyor ve o tarihlerde, mutlak o rotasyonları icra etmek için gerekli izin veriliyor.

Eğitim programınız nasıl?
Ben eğitime değer veren kişilik yapısında olduğum için yıllardır bu öncellikle seminer ve literatür programlarını hazırladım. Eğitim Ekim’de başlar. Şubat’ta 15 günlük bir tatil verilir. Tekrar görev başlar ve Haziran’ın ortalarında kapanış konuşmasıyla ve dersiyle kapatılır. Daima kliniğin açılış ve kapanış dersini de ben veririm. Seminer konularına gelince asistanlara birer seminer görevi verilir. Bu seminer görevlerinde tepegöz, slayt, barkovizyon gibi hangi imkanları kullanabiliyorlarsa sunum yapmaları sağlanır.

Tıbbi araç ve gereç durumunuz nedir?
Araç konusunda gereçten çok yakınmamız var. Eksiklerimiz çok. Her sene idari yönden taleplerimiz sorulur, elimizden geldiği ve dilimiz döndüğünce bildiririz ve idare tarafından alınıp bizlere teslim edilmesini bekler dururuz.

Bilimsel yayın durumunuz nedir, kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreleri kendi maddi imkanlarımızla takip etmek, son yıllardaki ekonomik gidişattan dolayı zorlaştı. Ben bunu genel anlamda cevaplandırıyorum. Şahsen ben hocaları olarak her kongreye yetişemiyorum. Çünkü maddi bir külfet getirdi. Kongre turizmi diye bir şey çıktı. Her bölüm kendi kongresini yapmak istiyor ama buna maddi imkanlar el vermiyor. Dolayısıyla hepsini takip edemiyorsunuz. Gerek ben, gerekse uzman ve asistanlarım bu maddi koşullar içersinde \'her kongreyi takip ediyoruz’ derlerse yalan söylerler.

Kliniğinize gelecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Önce bu mesleği sevmeleri ve hekim olarak sağlık hizmeti verdiği için önce kendi sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Cerrahi mesleği kardinal bir meslektir. Yani bütün tıbbın branşları içersinde majör grupta, kardinal grupta yer alan bir meslektir. Bunun için hiyerarşik düzenin çok katı ama düzgün, hastanın menfaatine, onun pre-op, post-op, ve intra-operatif hazırlanmasında ve tedavisinde ciddiyet arz ettiği için bu piramidin yıkılmamasına, bunun bir amentüsünün olduğunu ilk planda öğretirim. Cerrahide mesai yoktur. Sabahleyin asistan çok erken gelir, iş ne zaman biterse o saatte gider. Meşakkatli meslektir, severek yapılır.
Teşekkürler...Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer