KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz’in bu haftaki konuğu Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Cerrahi Kliniği Şefi Op. Dr. Savaş Tezel.


* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1993 yılında hastanemizde iki cerrahi kliniği varken, Bakanlığın uygun görmesiyle üçüncü kliniğin açılmasına karar verildi. Aynı yılın mayıs ayında açılan sınava girerek kazandım. Böylece Üçüncü Cerrahi Kliniği şefi oldum ve kliniğimizi oluşturduk. Ülk kurulduğumuzda 30 yatak kapasitemiz vardı. 1991-2001 yılları arasında yeni bazı kliniklerin açılması ve yapılan düzenlemelerle bu sayı aşağıya çekildi. O yıl bünyemizde 4 uzman 7 - 9 kişi arasında değişen asistanımız, vardı.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz bir klinik şefi, bir şef yardımcısı ve üç başasistandan oluşuyor. Saydığım tüm bu arkadaşlarımız mesleki uyum, hoşgörü ve anlayış içerisinde hizmet veriyorlar.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yukarıda saydığım akademik kadromuzun yanı sıra yardımcı personel olarak sekiz asistan, sekiz hemşire ve bir de pansumancı olarak görev yapan arkadaşımız var.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Şuanda on beş yatağımız var. Bu on beş yataktaki doluluk oranımız yüzde 60 ile yüzde 120 arasında değişebilmektedir. Sayı, kliniğimizin acil haftasının olup olmamasına göre değişiyor.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde beş cerrahi kliniği var. Her hafta bir klinik, acil klinik görevi üstleniyor. Bu çerçevede beş haftada bir acili biz karşılıyoruz. Acil haftalarımızda mutlaka bir uzman ve iki asistan olmak üzere, bir ameliyat ekibini oluşturacak kadromuz yirmi dört saat hazır bulunuyor. Diğer haftalarda ise yatak sayımız yeterli olduğu için, bir cerrahi asistanı ve bir hemşire nöbet tutuyor. Bazı ameliyat geceleri ise bir asistan ve iki hemşire nöbet tutuyor. Aylık nöbet çizelgeleri oluşturarak düzenleme aksatılmadan yürütülüyor.


* Rotasyon uygulamanız ne şekilde yapılıyor?
Yönetmeliğin öngördüğü uygulama ve klinikler çerçevesinde, asistanlara ihtisas süreleri boyunca bir program belirlenerek rotasyonları tamamlanıyor.
Bizim kliniğimizde rotasyon yapan asistanlar da oluyor. Bunlar aile hekimliği, kadın-doğum, üroloji, göğüs cerrahisi, KBB, nöroşirurji. Bu asistanlar beş kliniğe eşit olarak paylaştırılıyor.


* Eğitim programınız nasıl?
Eğitim programımız yıllık olarak düzenleniyor. Her asistan genel konularda yılda en az iki seminer, iki güncel literatür hazırlıyor. Asistanların ihtisası süresince her yıl en az bir yayında isminin olmasına, bir çalışmaya katılmış olmasına dikkat ediyor ve bu sayıyı yükseltmelerine özen gösteriyoruz. Ayrıca benim ve diğer uzman arkadaşlarımızın anlattıkları konular da kendilerine eğitim olarak veriliyor. Bu eğitim programlarını her yıl eylül ayında hazırlayarak hastane yönetimine bildiriyoruz. Yıl sonunda da yapılan çalışmaları bir eğitim dosyası olarak düzenleyip yine hastane yönetimine veriyoruz.
Diğer yandan her asistanın bir karne şeklinde dosyası var. Ühtisasları süresince yapmaları gereken ameliyatları yaptırıp, karnelerine işleyerek kayıt altına alıyoruz. Bunu da sıkı bir şekilde takip ederek asistanların eşit bir şekilde eğitimlerini tamamlamalarına özen gösteriyoruz.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Çok yeterli olduğu söylenemez. Nicelik olarak yeterli olsa da zamanla ve kullanımla eskimiş olanları günümüz koşullarında kolay kolay yenilemek mümkün olmuyor. Bu açıdan biraz sıkıntı olsa da işlerimizi sürdürecek, kesintiye uğratmayacak şekilde çalışıyor.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir, kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Son iki yılda iki tanesi yurtdışında olmak üzere yayınlanan ve yayın için kabul edilen on adet makalemiz var. Bununla birlikte sekiz adette tebliğimiz bulunuyor. Kongreleri izleme konusuna gelince, tabii ki katılım ücretlerinin yüksek olması nedeniyle ekonomik olarak zor oluyor. Elimizden geldiği kadar takip ediyor ve elimizden geldiğince kongrelerde bildirimde bulunmaya çalışıyoruz.
Diğer yandan kliniğimiz bünyesinde hayvan laboratuvarında yapılan kobay deneylerimizi de kongrelere bildirdik ve yayınladık.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir ?
Bizim belli prensiplerimiz var. Pratik ve teorik eğitimi verirken bu prensiplerimizi de asistanlarımıza veriyoruz. Nedir bunlar? Hiyerarşik yapıya uymak, hasta ilişkileri, ameliyata giriş çıkış zamanlarına özen göstermek, mesai saatlerine titiz davranmak, mesai arkadaşlarına sevgili saygılı olmak, çevresiyle iyi ilişkiler kurmaya özen göstermek. Bu prensiplere uyan, bu mesleği seven arkadaşlarla çalışabiliriz. Bizim mesleğimiz katı bir disiplin ve özveri gerektiren bir meslektir.

Teşekkürler...Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer