KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Genel Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Mehmet Ali Akkuş.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz Kasım 1999 yılında Doç. Dr. Nusret Akyürek tarafından kurulmuş. O günden bu güne kadar da aralıksız olarak çalışmalarına devam ediyor. Son iki yıldır da benim klinik şefliğimle devam ediyoruz.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde dört uzman ve on asistan arkadaşımız görev yapıyor.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yatak sayımız oranına göre şuan için yeterli sayıda yardımcı personelimiz bulunmaktadır. Bunlar on hemşire ve bir yardımcı sağlık personelidir.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız ne durumda?
Kliniğimizde biri özel olmak üzere 19 yatağımız bulunuyor. Eğer gerekli olursa bu sayıya diğer kliniklerden takviye yapabilme imkanına da sahibiz. Yoğun bakım gereken hastalarımızı ortak yoğun bakım servisinde takip edebiliyoruz. Doluluk oranımız ortalama olarak yüzde 90 civarında bulunuyor. Elektif ameliyat için sırada bekleyen hastalarımıza yaklaşık yirmi gün sonrasına randevu verebiliyoruz.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde her gün icapçı bir uzman ve serviste de bir asistan nöbet tutuyor. Hastanemizde beş cerrahi kliniği bulunuyor. Her klinik beş haftada bir hafta olmak üzere acil hastalara ve servis konsültasyonlarına bakıyor. Bu haftada bir uzman ve dört asistandan oluşan bir ekip nöbet tutuyor. Nöbetler bir çizelge dahilinde aylık olarak belirlenerek arkadaşlarımız arasında eşit olarak dağıtılıyor.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Rotasyonlar ilk iki yılda iki ay acil cerrahide, son iki yılda 1 ay anestezi, 1 ay üroloji, 1 ay kadın doğum, 2 ay ortopedi, 2 ay patoloji ve 2 ay göğüs cerrahisi olmak üzere toplam 11 ay sürüyor. Arkadaşlarımızın hepsi eşit olarak bu rotasyon uygulamasını gerçekleştiriyorlar.

* Eğitim programınız nasıl?
Kliniğimizde ameliyat günü olmayan zamanlarda (perşembe ve cuma günleri) vaka takdimi, literatür sunumu ve asistan seminerleri yapıyoruz.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Kliniğimizde, genel cerrahi ameliyatlarının yapılabilmesi ve sonrasında hastaların takip edilebilmesi için gerekli her türlü tıbbi alet ve ekipmana sahibiz.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kliniğimiz yeni kurulan bir klinik olmasına karşın son bir yılda iki uluslararası yayın yaptık. Şu anda da dört deneysel çalışma ve iki klinik çalışmamıza devam ediyoruz. Özellikle Ankara Cerrahi Derneği’nin toplantılarını ve Ankara’da olan kongreleri takip ediyoruz. Ankara dışındaki kongreleri de imkanlar ölçüsünde takip etmeye çalışıyoruz.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir ?
Genel cerrahi asistanlığı özveri gerektiren bir branştır. Bunun için kliniğimizi seçecek asistanların öncelikle cerrahiyi sevmesi ve son derece disiplinli çalışmayı kendisine düstur edinmiş olmaları gerekir. Bununla birlikte kliniğimize başlayacak asistanların yabancı dil seviyelerinin iyi düzeyde olması bilimsel yayınları takip edebilmeleri için yararlıdır.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer