KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği
ACİL TIP
19 Nisan 2021, Pazartesi
METE GENERALOĞLU/ANKARA

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Şefi Doç. Dr. Figen Coşkun

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldukça köklü bir hastane. Acil Servisi de kuruluşuyla birlikte faaliyete geçen bir servis. Ancak Acil Tıp Kliniği asistan yetiştiren ve acil tıp uzmanlarının çalıştığı bir klinik olarak henüz yeni bir birim. Kliniğimizin üç buçuk yıllık bir tarihi var. Ben de bir yıldır burada görev yapmaktayım.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimiz ilk asistanını 3.5 yıl önce almış ve acil tıp kliniği olarak ilan edilmiş. O tarihten itibaren acil tıp kliniği olarak çalışmalarımız devam etmekte.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu an 1 doçent ve 5 uzmanımız var. Bu uzmanlarımızın 4’ü acil tıp uzmanı, 1’i de genel cerrahi uzmanı. Kliniğimiz akademik bakımdan yeni yeni yapılanmakta.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Ben öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği erişkin ve çocuk travma hastalarına bakıyor. Ama bizim dışımızda çocuk acil servisimiz de mevcut. Acil dahiliye yoğun bakım, acil cerrahi yoğun bakımları, ameliyathaneler, büyük 4 katlı bir bina. Benim verdiğim veriler ilk giriş katında erişkin ve çocuk travma hastalarını karşılayan acil tıp kliniğine ait olan bölüm için geçerli. Bu bölümde 21 hemşiremiz, 8 temizlik görevlimiz, 12 güvenlik görevlimiz ve 10 kadar da hastaların refakatine yardımcı olan personelimiz bulunuyor. “Bu sayılar yeterli mi diye sordunuz?” Gerçeği söylemek gerekirse bizim için çok da yeterli değil. Günün belli saatlerinde acil servisin yoğunluğu çok değişiyor. Özellikle akşam saatlerinde aşırı bir kalabalık oluyor. Biz de bu saatlerde elemanlarımızı daha çok çalıştırıp diğer saatlerde sayı olarak biraz daha azaltarak desteklemeye çalışıyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Her gün hasta başı eğitimlerimiz var. Uzmanlarımızla ve çoğu zaman benimle beraber asistanlarımızla hasta başında vakaları tartışarak değerlendiriyoruz. Çarşamba günleri teorik eğitim günlerimiz. Bu eğitim programının arkasından da yine çarşamba günüleri son saatlerde maketler üzerinde pratiğe yönelik uygulamalar yaptırıyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim toplam 40 sedyemiz var. Bunun dağılımı 8 adet ilk muayene odasında, 7 adet travma odamızda, 2 adet kapalı resüsitasyon, 2 adet çocuk acil ve 16 adetde monitörlü gözlem odamızda sedyemiz bulunuyor. Bunların toplamı 35 yapıyor. Beş adet sedyemiz de mobil halde. Eğer gerekli olursa, monitörüyle beraber bu sedyelerimizi ihtiyaç duyulan yere çekebiliyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Önce günlük bir rakam vereyim. Günlük minimum olduğu zaman 500-600 civarında. Maksimum da bin hasta civarında. Bu sadece erişkin acil servis için geçerli rakam. Günlük yaklaşık 400-500 civarında da çocuk acil servise giriş var. Minimum olarak hesaplarsak, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne günlük olarak bin civarında hasta başvuruyor. Bu da yıllık olarak hesaplandığında yaklaşık 365 bin gibi büyük bir rakam çıkıyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Sanıyorum tüm Türkiye’deki acil tıp asistanlarının nöbet sistemi birbirine çok benziyordur. Biz genellikle henüz göreve yeni başlamış kıdemsiz asistan, orta kıdemli ve kıdemli olarak acil tıp asistanlarını sınıflandırırız. Yeni başlayan asistanımız 11 gündüz 11 gece nöbet tutar. Orta kıdemli 10 gündüz 10 gece , kıdemli asistanımız ise 9 gece 9 gündüz nöbet tutar. Arkadaşımız eğer tezine hazırlanıyorsa, son aylarda bu rakam hasta hizmetlerini aksatmayacak şekilde biraz daha azaltılır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Aslında bu konuda iki tane derneğimiz var. Ben de bu derneklerden birinin başkan yardımcısıyım. Bu konuda iki dernek de çalışmalarını sürdürüyorlar. Ancak resmi olarak bir müfredatımız mevcut değil. Avrupa Acil Tıp Birliği çok yakın zamanda bu konuyla ilgili bir çalışma yaptı. Bir çekirdek eğitim müfredatı yayınladı. Onu aşağı yukarı Türkiye’deki bütün acil tıp klinikleri takip ediyor zaten. Biz de onu takip etmeye çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Eğitim müfredatı içerisinde rotasyonlar çok geniş bir zaman tutuyor ve tabii gittikleri rotasyonlar asistanlar için çok önemli. Ancak çoğu zaman acil servislerin yoğunluğu ve asistan sayılarının azlığı nedeniyle bu rotasyon programlarına uyamıyoruz. Bununla birlikte acil tıbbın eğitim süresi şu anda 5 yıl. Bu beş yılın üniversite ya da eğitim kliniklerine göre değişmek kaydıyla 18’le 24 ayı rotasyonlarda geçiyor. Kardiyoloji, ortopedi, dâhiliye, çocuk rotasyonu gibi çok temel rotasyonlarımız var. Elimizden geldiğince asistanlarımıza rotasyonlarını yaptırmaya çalışıyoruz ama, sanıyorum henüz Türkiye’de rotasyonlarını tam olarak tamamlayabilen bir klinik yok.

Öncelikle hastaneye başlayan asistanların branşı ne olursa olsun, acil tıpta rotasyon yapması gerektiğine inanıyorum. Çünkü göz de olsa, fizik tedavi de olsa, gerek kliniğinde olsun gerek kendi yaşamında olsun, acil problemlerle karşılaşabileceği ve böyle bir durumda kendisinden müdahale etmesi bekleneceği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak bütün tıp branşları acil tıp rotasyonu yapmıyorlar. Onların da tam olarak belirlenmiş acil tıp rotasyonları yok sanıyorum.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Bu bizim için bu yıl açısından kötü bir soru. Çünkü biz bu yıl yaklaşık 8 ayı aşkın süren bir tadilat, inşaat yaşadık. Servisimizi küçücük bir yere taşıdık ve o yüksek sayıdaki hastalarımıza burada hizmet verdik. Yur tiçi ve dışı kongrelerde birçok sunumumuz, bildirimlerimiz oldu. Ancak yayın olarak 2 yurt içi yayınımız, 1’de yurt dışı yayınımız oldu. Üç tane de yayınlanmayı bekleyen çalışmamız var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Acil tıp bildiğiniz gibi çok genç bir ekipten oluşuyor. Bu dinamizmle birçok toplantı düzenleniyor. Bu konuda gerçekten oldukça iyi çalışılıyor. Ben kendi adıma, uzmanlarımız adına ve asistanlarımız adına bu kongrelere yeterince gidildiğine ve birçok yeni verilerin oralarda paylaşılıp kliniğimize getirilerek burada uygulanma fırsatı bulunduğuna inanıyorum.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Acil tıp çok özveri isteyen, çok yorucu bir o kadar da çokta kişiyi mesleğinde tatmin eden bir branş. Ama ben acil tıbbı seçmek isteyen arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Diğer hiçbir branşta mutlu olamam, ben sadece acil tıpçı olabilirim, diyorlarsa, o zaman acil tıbba gelsinler.

Acil Tıp Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi: Doç. Dr. Figen Coşkun
Uzm. Dr. Emine Akıncı
Uzm. Dr. Mehmet Akif Karamercan
Uzm. Dr. Salim Turhan
Uzm. Dr. Yavuz Katırcı
Dr. Miraç Öztürk
Dr. Ceren Şen Tanrıkulu
Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu
Dr. Kubilay Vural
Dr. Y. Kemal Günaydı
Dr. Hüseyin Cahit Halhallı
Dr. Hatice Özdemir
Dr. A. Ali Sezer
Dr. Meral Yıldırım
Dr. Elnare Günal
Dr. Semra Aslay
Dr. Süleyman Altun
Dr. Oğuzhan Oğuztürk
Dr. Abdullah Saka
Dr. Dilber Öçöz
Dr. Halil Çetinkaya
Dr. Mehmet Özen
Dr. Numan Erdem
Dr. Barış Esen
Dr. Murat Soyuduru
Dr. Ali Bilgin
Dr. Handan Çiftçi
Dr. Erdal Demirtaş

11/01/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer