KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Şefi Doç. Dr. Yıldız Dallar

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz inşaatına 1954 yılında baş mimar Jean Volter başkanlığında Alman ve Fransız mimarlar tarafından başlanmış ve 1957 yılında tamamlanmıştır. Başlangıçta 4 servis ve bir hemşire okulu olarak tasarlanmışken, günümüzde 34 uzmanlık dalında 599 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir. Kliniğimiz, hastanemizin kuruluşundan bu yana hizmet vermektedir. Ekim 1999 tarihinde Çocuk Bölümü Klinik 1 ve Klinik 2 olarak ayrılmışsa da, 2001 Aralık’tan itibaren poliklinik, departman hizmetleri ile eğitim programları, yataklı servis, acil ve yenidoğan servisleri dahil olmak üzere fiilen tek klinik olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Bölümümüzde ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının bir ilkokulu bulunmaktadır. Hastanemiz 1998 yılından beri bebek dostu hastanedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde hastanemizin kuruluşundan, yani 1958 yılından itibaren asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 şef, 3 şef yardımcısı, 3 yan dal uzmanı ve 5 uzmandan oluşmaktadır. Bununla birlikte 28 asistanımız bulunmaktadır. Tüm bu kadro toplam 40 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Servisimizde 9, yenidoğanda 14 ve acilde 12 hemşire hizmet vermektedir. Ayrıca çocuk servisinde her şiftte 3, yenidoğanda 2 ve çocuk acilde de 3 yardımcı personel bulunmaktadır. Hasta yoğunluğu nedeniyle daha fazla personele ihtiyaç vardır, ancak mevcut personelimizin özverili çalışmaları sayesinde işlerimizi aksatmadan yürütüyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Klinik olarak eğitime büyük önem vermekteyiz. Haftada beş gün eğitim veriyoruz. Mutlaka her ay iki asistan dersi oluyor. Asistan derslerinin konularını genellikle asistanların istedikleri konulardan seçiyoruz. Ayrıca her ay seminerler ve konferanslarımız oluyor. Bunlar şef, şef yardımcısı, doçent veya başasistan/uzmanlar tarafından veriliyor. Konferanslar çeşitli eğitim hastaneleri ve üniversitelerden davet edilen misafir öğretim görevlileri tarafından gerçekleştiriliyor.

Her ay iki kez literatür toplantıları düzenliyoruz. Bu toplantılarda son literatürler gözden geçiriliyor. Yine her ayın olmazsa olmazları arasında vaka takdimleri yer alıyor. Bu toplantılarda da değişik vakalar ve özellikle asistan eğitimine yardımcı olacak vakalar tartışılıyor.

Mutlaka her ay tez araştırma toplantıları yaparız. Asistanların tezlerinde ve çalışmalarında kaydettikleri aşamalar tartışılır. Ayrıca mortalite toplantıları, poliklinik toplantıları yaparız. Bu toplantılarda ilgili konular tüm detayları ile ele alınarak tartışılır.

Ayrıca, asistan toplantılarımız vardır. Bu bütün asistanları toplayarak gerçekleştirilen ve onların sorunlarının tartışıldığı bir toplantıdır. Bir de yılda iki kez yapılan asistan değerlendirme sınavlarımız vardır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Servisimizde 28, yenidoğanda 10, yoğun bakımda 6 yenidoğan yatağımız, acilde 3 yoğun bakım 12 normal acil yatağımız var. Doluluk oranı ise yüzde 100’ün üzerindedir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Ayaktan yaklaşık 162 bin hastaya hizmet verilmiştir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
İlk yıl asistanı ortalama 10 nöbet tutar. Altı ayda bir tedbirci olarak düşer, Son sene ise 4 nöbet tutar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitimimizde takip ettiğimiz bir çekirdek eğitim programımız var. Bu program içerisinde asistanların eğitimleri süresinde görecekleri konular, yapacakları işler belirtilmiştir. Eğitim programımızı büyük bir titizlikle sürdürmekteyiz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizim asistanlarımız biyokimya, kadın-doğum ve çocuk enfeksiyon bölümlerine üçer ay süreyle rotasyona gider. Bölüm içerisinde de çocuk endokrin, çocuk allerji, çocuk hematoloji, çocuk nefroloji ve sağlam çocuk gibi departmanlarda en az iki ay rotasyon görürler.

Bize dışarıdan gelen asistanlar ise enfeksiyon kliniği ve aile hekimliği kliniğinden gelirler. Enfeksiyon kliniğinden 3 ay, aile hekimliği kliniğinden ise 9 ay süreyle rotasyona gelirler.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Yurt içi bildiri sayımız 10, yurt dışı bildiri sayımız 2, yurt içi yayın sayımız 5, yurt dışı yayınımız 7’dir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Doğrusunu söylemek gerekirse, çok çaba göstermemize karşın arzu ettiğimiz kadar katılamıyoruz. Hem işlerimizin yoğunluğu hem de maddi güçlükler nedeniyle kongrelere katılmakta güçlük çekiyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Hastaya iyi davranma, iyi bir çocuk doktoru olma, hasta memnuniyeti ve bilimsel faaliyetler bizim için çok önemlidir. Çalışmayı ve çocukları seven, iyi bir çocuk doktoru olmak isteyenleri kliniğimize bekliyoruz. Burada beklediklerinden fazlasını bulacaklarını, bilimsel açıdan çok iyi eğitim alacaklarını söyleyebilirim.

Kinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar

Klinik Şefi
Doç. Dr. Yıldız Dallar

Klinik Şef Yardımcısı
Doç. Dr. İnci Arıkan
Uzm. Dr. Ülkü Tıraş
Doç. Dr. Pınar Işık Ağras

Başasistan
Uzm. Dr. Ayşin Taşar

Uzmanlar
Uzm. Dr. Tülin Çataklı
Uzm. Dr. Zahide Yalaki
Uzm. Dr. Derya Potur
Uzm. Dr. Serdar Önen

Yandal Uzmanları
Doç. Dr. Pınar Işık Ağras
Uzm. Dr. Banu Çeliker Acar
Uzm. Dr. Özge Soyer
Doç.Dr. Bülent Alioğlu


15/03/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer