KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Enfeksiyon kliniği hastanemizde 1965 yılında Dr. Mehmet Tayyar Çavuşoğlu tarafından kurulmuş. 2003 Aralık ayında da 2. klinik şefliğimiz açıldı. 2003 yılından bu yana benim şefliğini yürüttüğüm 2. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniği olarak hastalarımıza hizmet veriyoruz. Ankara’da özellikli bazı hizmetler de kliniğimiz tarafından verilmektedir. Bunlardan birisi de kuduz merkezimizdir. Tabi hastane enfeksiyonlarının önlenmesi konusunda yapılan çalışmalar da 1. Enfeksiyon Kliniği ile birlikte önemli rol oynamaktadır. Ben 2003 yılının Aralık ayında 2. Enfeksiyon Kliniği şefi olarak atandım. Kısa bir süre sonra da başhekimlik görevi verildi. O günden bu zamana kadar her iki görevi birlikte sürdürmekteyim.

Kliniğimiz bünyesinde 24 saat hizmet veren kuduz aşı merkezi vardır. 1990 yılında kurulan kuduz aşı merkezi Ankara ve çevresine enfeksiyon hastalıkları uzmanı denetiminde kliniğimizin polikliniğine bağlı olarak hizmet vermektedir.

Kliniğimiz bünyesinde ayrıca gönüllü danışmanlık merkezi (HIV/AIDS merkezi) 2008 yılı başından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Geçen süre içerisinde bu merkezimize 58 telefon, 22 kişisel müracaat olmuştur. Bu hastalardan 17’sine hızlı tarama testi yapılmıştır.

Kliniğimize bağlı laboratuvarlarda rutin tetkikler yanında kültür, serolojik testler yapılabildiği gibi araştırma yapılabilecek donanımda bir laboratuvar hüviyetindedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde kuruluş tarihi olan 2003 yılından bu yana asistan eğitimi verilmekte. Bu güne kadar da yaklaşık olarak 75 civarında uzman yetiştirmiş durumdayız. Kliniğimizden ihtisas alan 10 civarında uzman hekim akademisyen olarak değişik kurumlarda görev yapmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde üç şef yardımcısı, üç başasistan ve iki uzman kadromuz var. Ancak şu an için başasistan kadromuz da bir arkadaşımız bulunuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Sayı olarak aslında zor idare ediyoruz diyebilirim. Altı hemşiremiz, altı hizmetlimiz ve bir güvenlik görevlimiz var. Bunlar hasta sirkülasyonu çok fazla olmadığı için diğer birimlere kıyasla idare edebilecek durumda.

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde eğitim dönemi kasım ve haziran ayları arasındadır. Salı günleri makale, çarşamba günleri laboratuvar ve mortalite, perşembe günleri seminer sunumları uzman denetiminde asistanların katılımı ile interaktif olarak yapılmaktadır. Diğer aylarda ve bu program dışında kalan günlerde uzman hekimlerin asistanlar için gerekli gördükleri konularda ders anlatımı şeklinde eğitim sürdürülmektedir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 25 yatağımız var. Bununla birlikte 4 tane de özel hasta yatağımız bulunuyor. Toplam 29 adet yatağımız bulunuyor.
Doluluk oranına gelince, mevsimsel olarak yatak doluluk oranımız değişiklik gösteriyor. Yaz aylarında biraz daha fazla doluluk olmakta. Ancak diğer mevsimlerde yüzde 80 civarında bir doluluğumuz oluyor. Bunun yanı sıra son yıllardaki kırım kongo vakalarından dolayı ayrılan özel 4 odamızda var. Bu da ayrı bir özellik arz ediyor.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Poliklinik sayımız 16 bin 798. Bu 2008 yılının başından bugüne kadar olan sayı. Yatan hasta sayımız ise 958. Oldukça yoğun bir çalışma tempomuz var.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbet konusunda sadece kliniğimizde değil, acilde de nöbet tutmaktayız. Burada diğer hastane birimleri ile birlikte ortaklaşa olarak yeni yıl asistanları nöbete girmekte. Kliniğimizde icapçı uzman eşliğinde bir kıdemli bir kıdemsiz asistandan oluşan ekiple gece ve hafta sonu nöbetleri tutulmaktadır. Nöbet sayıları asistan sayısına göre düzenlenmekle birlikte ilk yıl asistanı biraz daha fazla nöbet tutuyor.

Bundan önceki iki yıl asistan alamadık. TUS sınavları için kadro verilmedi. Birde yanlış hatırlamıyorsam 2002 yılındaki bir uygulama ile asistanlık eğitim süresi 5 yıla çıktı. Daha önceki döneme tabi olanlar bitirdiler. Ancak süre 5 yıla çıktığından yeni dönem için bir yıl mezun verememiş olduk. Bu da nöbet sayılarını etkiliyor tabi.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Klasik, her zaman karşılaşılan, enfeksiyon hastalıklarının eski hastalıkları daha kısıtlı duruma geldi. Eskiden bunlar eğitimde daha ağırlıktaydı. Günümüzde ise daha çok hastane enfeksiyonlarına yönelik, fırsatçı enfeksiyonlar, antibiyotik direnci gibi konular, yeni gündeme gelen örneğin, kuş gribi, kanamalı kırım kongo gibi hastalıklarla ilgili konulara daha fazla ağırlık veriliyor. Ayrıca kronik hepatitli hastalarımızın tedavileri ile ilgili hepatit eğitim konularına da ağırlık verilmekte. Bu eğitimin de özellikle interaktif olmasına özen gösterilmekte.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Bizim kliniğimizden asistanlarımız 6 ay süreyle dahiliyeye, 4 ay süreyle de çocuk kliniklerine rotasyona gidiyorlar. Çocuk kliniği, cildiye kliniği gibi kliniklerden de üçer ay süreyle asistanlar bize rotasyona geliyorlar. Ayrıca mikrobiyoloji, hematoloji, immünoloji gibi bölümlerde de asistanlarımız belirli sürelerle rotasyon yapabilmektedirler.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

En son sayıları vereyim. Yıl başından bu yana 16 adet yurt içi kongre sunumu, 8 adet yurt dışı kongre sunumumuz oldu. Bunun haricinde 6 adette yurtiçi ve yurtdışı dergilerde yayınlanmış makalelerimiz bulunmakta. Bunun dışında 2008 yılı içerisinde seyahat eden kişiler için enfeksiyonlardan korunma rehberi, sık kullanılan aşılar hakkında pratik bilgiler ve doğru bilinen yanlışlar ile hastane enfeksiyonlarının tanımı isimli 3 adet kitapçık yayınladık.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Buna önem veriyoruz. Ankara içerisinde olduğu taktirde çalışmalarımızı aksatmayacak şekilde kongrelere tam kadro katılmaya çalışıyoruz. Yine yurt içi kongrelere de belli bir düzen içerisinde katılıyoruz. Yurt dışı kongrelere asistanlarımızı gönderemiyoruz. Ancak, şef yardımcısı, başasistan ve uzman kadrosundaki arkadaşlarımızın dönüşümlü olarak katılımlarını sağlıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlık alanının önemi giderek artmakta. Hastanelerdeki enfeksiyon kontrol komitesi görevi ağırlık kazanmakta. Bu gerek kalite açısından gerekse hasta bakımı açısından önemli bir konu. Burada da enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlarına büyük görev düşmekte. Bu anlamda Türkiye’de uzman hekim ihtiyacı da fazla. Çünkü her hastanede bu görevi öncelikle klinik mikrobiyoloji uzmanının üstlenmesi isteniyor. Onun olmaması halinde diğer branşlardan yardım alınmaya çalışılıyor. Ancak, ideali bu komitelerde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanının olması. Günümüzde önemi giderek artmakta olan bu branşa talipli olmaları halinde yurt genelinde önemli bir hizmet verebileceklerini söylemek mümkün.

Teşekkürler.

Klinikte görev yapan akademik kadro, hekim. Asistan hemşire ve diğer personel
Klinik fief Yardımcısı
Uzm. Dr. Sami Kınıklı
Uzm. Dr. Behiç Oral
Doç. Dr. F. fiebnem Erdinç

Hekimler
Doç. Dr. M. Arzu Yetkin
Doç. Dr. G. Tuncer Erten
Uzm. Dr. Ayşe Gül Mutlu
Uzm. Dr. Cemal Bulut
Uzm. Dr. Çiğdem Ataman Hatipoğlu


Asistanlar
Dr. Fatih Erdem
Dr. Ferah Ergin
Dr. Meliha Çağla Sönmezer
Dr. Tuba Sarı
Dr. Eda Köksal
Dr. Meryem Demirelli
Dr. Fatih Temoçin
Dr. Korhan İpekkan
Dr. Zeliha Koçak Tufan
Dr. Selcan Aslan Özel
Dr. Yasemin Kurtoğlu
Dr. Esra Kaya Kılıç
Dr. Selda Uçal Bakkal
Dr. fierife Altun
Dr. Emine Fırat Göktaş
Dr. Tevfik Kazan
Dr. Kader Doğan
Hemşireler
Muhsine fientürk
Ayşe Kartaloğlu
Arzu Öz
Nejla Gülenç
Feride Meral
Hava Köker
Nigar Bozdoğan
Meliha Albayrak
Personeller
Damla Yalçın
Orhan Öztürk
Ahmet Gülhan
Mustafa Koç
Hasan Güngör
Ümit Yaşar Pehlivan
Bekir Dursun
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Murat ethem karagoz (Serbest meslek)
17.04.2018 21:18:19
2013 yilindan beri tedaviye geliyorum doktorundan personeline hepsi super allah hepisinden razi olsun.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer