KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği
K.B.B.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Klinik Şefi Operatör Doktor Cevat Özeri.


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1962 yılında ilk defa Amerika’da uzun yıllar eğitim gören operatör doktor Abdülkadir Tanyeli, klinik şefi olarak tayin edilmiş. 1978 yılında Abdülkadir hoca, kendi arzusu ile erken olarak klinik şefliğinden ayrılmış. 1979 yılında boşalan kadroya müracaat ederek ben klinik şefi oldum. 1979’dan itibaren de ben bu görevi sürdürüyorum.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimiz kağıt üzerinde 1 ve 2 olarak ayrılmış olmasına rağmen çalışmamız ve çalışma sistemimizde tek klinik gibiyiz. Yeni kadrolar nedeniyle açılan sınavlarda, 2. KBB Kliniği’ne Op. Dr. Erdal Samim bey atanmıştır. Şuanda 2 tane şef yardımcısı, 5 başasistan, 8 uzman, 14 de asistan var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak hemşire ve sağlık memurlarımız var. Hizmetli olarak çalışanlar var. Bunlar klinikte, poliklinikte ve ameliyathanede görev yapıyorlar. Personel olarak bizim eksiğimiz yok.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
30 yatağımız var ve hasta potansiyelimiz çok yüksek. Bize talep çok fazla. O nedenle bizim doluluk oranımız yüzde yüzdür. Klinik olarak hastalara yatak konusunda yeterli cevabı veremiyoruz. Yatak konusunda talebi karşılayamıyoruz.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?
Nöbet düzenlemelerimiz, birincisi vardiya sistemi ikincisi de kliniğin gece nöbetçileri olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Bizde asistan sayısı fazla olduğu için her gece bir kıdemli birde alt kıdemli olmak üzere serviste iki kişi nöbet tutar. Her gün 16.00’dan başlayıp 24.00’e kadar süren bir vardiya çalışması var. Bu muntazaman arkadaşlarımız tarafından programlanır ben de imza ederim.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Bence rotasyon uygulaması yanlış yapılan bir uygulama. KBB’de asistanlık süresi 3 yıl. Bakıyorum nöroloji de, gözde ve diğer branşlarda rotasyonları var. Bu rotasyonlara gönderdiğimiz zaman asistanın bir senesi gidiyor, KBB’de de iki yılı kalıyordu. O nedenle biz karşılıklı olarak daha çok rotasyonları mümkün olduğu kadar kısa sürede bitirtmeye çalışıyoruz. Bence bu rotasyonlar asistanların ihtisas süresi uzayınca önem kazanacak diye düşünüyorum.

Eğitim programınız nasıl?
Yaz dönemi hariç muntazaman her cuma asistan semineri yaparız. Makale saatlerimiz olur, son yayınların tercümesi ile yenilikleri anlatırız. Bir de vizitlerimizde hasta başında asistanlarımızla birlikte toplu olarak vizit yapan arkadaşlarımızla her konuyu seminer havasında tartışırız.

Tıbbi araç ve gereç durumunuz nedir?
Türkiye’de bu her zaman bir sorun olmuştur. Hiçbir zaman tam istendiği vasıfta, kalitede, sayıda tıbbi alet bulmak kolay olmamıştır. Ama mevcutlarla idare ediyoruz. Tahmin ediyorum daha da iyi olur.

Bilimsel yayın durumunuz nedir, kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreleri çok iyi takip ediyoruz. Bilimsel yayınlarımız çok fazla. Yeni, genç çocukların özellikle doçent olmak isteyenlerin yeni sisteme göre imtihandan çok yayınlarına bakıyorlar. Yayınlarına göre doçentlik sınavını kazanma veya kazanamama durumu var. Bu yüzden iç yayınlardan çok dış yayınlar önem taşıyor. Bu nedenle her genç çocuk, uzman başasistan yurtdışı yayın yapmak için büyük bir çaba gösteriyor. Bu da onlara büyük bir motivasyon sağlıyor. Çok sayıda yayın yapmak için uğraşıyorlar. Bu nedenle de kongreleri sık sık takip ediyoruz.

Kliniğinize gelecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Bizim branşımız cerrahi bir branştır. Cerrahi tecrübeyi kazanarak gitmeleri çok önemli. Ben her şeyden evvel şunu söylüyorum. Yeni genç asistanlara ve doktorlara çok iyi derece İngilizce bilmelerini öneriyorum. Ayrıca bu cerrahi branşını sevmeleri lazım. Bu çok zor bir şey. Çok küçük bir sahada çalışıyoruz. Özellikle saatlerce mikroskop altında çalışıyoruz. Çok sabır isteyen çok el becerisi isteyen bir branş. Arzu etmeden başarılı olmak çok zor.

Teşekkürler...Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer