KLİNİKLER
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği
NÖROLOJİ
18 Şubat 2013, Pazartesi

 

 

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Levent Ertuğrul İnan

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

 

Ankara Hastanesinin 1950’li yılların sonlarına doğru kurulmasının ardından Nöroloji Kliniği 1959 yılında kurulmuş. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden Sami Gür’ün ek görevle buraya gelmesi ile klinikte asistan eğitimi başlamış. Sami Gür’den sonra Nazmi Barlas Hocamız 1983 yılına kadar klinik şefliği görevini sürdürmüştür. 1965 yılında bir ara dönem var. O dönemde ikinci bir nöroloji kliniği kurulmuş. Bu kliniğin şefliğini de 1979 yılına kadar Mukadder Şengir Okan yürütmüş. Nazmi Barlas Hocamızın ve Mukaddes Şengir Barlas’ın emekli olmasının ardından iki klinik birleştirilerek Dr. Muhlis Yurdakul dönemi başlıyor. Muhlis Yurdakul 1998 yılında emekli olduktan sonra bu görevi ben devraldım. O günden bugüne de klinik olarak benim sorumluluğumda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

 

Kliniğimizde 1959’dan bu yana asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

 

Akademik kadromuzda üç doçent bulunmakta. Yalnız bir doçent arkadaşımız, Doç. Dr. Serap Üçler İstanbul’a görevli olarak gidecek, bir başasistan ve bir uzman arkadaşımızla birlikte çalışmaktayız. Ayrıca, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde aramıza bir başasistan ve iki uzman arkadaşımız daha katılacak. Bir başasistan arkadaşımız da askeri görevde bulunmakta, o da Aralık ayında geri gelecek.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

 

Kliniğimizde yoğun bakımda 10 hemşire, altı personel, serviste ise beş hemşire ve beş personel olmak üzere 26 yardımcı personelimiz bulunmaktadır. Tabii ki bu sayı istediğimiz düzeyde hizmet üretmemiz için çok da yeterli değil. Biliyorsunuz, yoğun bakım ve nöroloji servisi gibi merkezlerde hemşire sayısı ne kadar fazla ise yardımcı personel sayısı ne kadar fazla ise hizmet o kadar iyi oluyor. O nedenle isteğimiz daha fazla personelimizin olması, ama hastanemizin bu günkü imkânları çerçevesinde mevcut sayı ile en iyi şekilde hizmet üretmeye çalışıyoruz.

 

Eğitim programınız nedir?

 

Ekim ayı başında akademik yıl başladığı zaman ilk konferansı ben vererek eğitim programımızı başlatıyorum. Bu program başladıktan sonra her öğretim elemanı, uzmanlar, başasistanlar ve asistanlar yıl içerisinde salı günleri seminer programı gerçekleştiriyorlar. Perşembe günleri uzmanlarımız literatür saatlerinde, literatür aktarımı ve tartışmasında yer alıyorlar. Eğitim programımızda özellikle yeni bir asistan başladığında poliklinikteki hasta muayenesi eğitimine bizzat ben katılıyorum ve her hafta özellikle belirli saatlerde asistanın nöroloji hastalarına muayenesi,  ayırıcı tedavisi ve tetkik algoritmalarını gösteriyoruz. Serviste de vizitlerde her gün belirli bir protokol çerçevesinde eğitimler veriliyor. Bunun dışında asistanın kıdemine göre nöroloji ile ilgili tüm alanlarda ek eğitimleri veriliyor. Ayrıca, kongreler ve nöroloji alanının alt okullarına katılımla eğitim artırılıyor.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

 

Bizim 20 adet normal yatağımız var. Bunlardan iki tanesi tek yataklı, diğerleri de ikişer yataklı odalardır. Bunun yanında yoğun bakımda da 10 adet yatağımız bulunmaktadır. Böylece toplam yatak sayımız 30’dur. Bu yataklarımızın doluluk oranı yüzde 100’ü geçmektedir. O nedenle ihtiyaç olduğunda başka servislerin yataklarını da kullanabilmekteyiz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

 

Yıllık poliklinik sayımız 60-68 bin arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra bir de EMG hizmeti, EEG hizmeti verilmektedir. Üç dört bin arasında EMG ve en az 2 bin EEG çekimi yapabilmekteyiz. 

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet

tutuyor?

 

Son zamanlarda Türkiye genelinde asistan sayısında bir kısıtlama oldu. O nedenle asistan sayısı eskisi kadar çok değil. O nedenle yeni gelen asistanın yükü arttı gibi gözükmekte. Yeni gelen asistan biz buna yıllık demeyelim de bir sınav dönemi için diyelim, ayda sekiz dokuz nöbet tutuyor. Diğerleri de kıdemlerine göre nöbetlerini tutmaktalar. Tahmin edeceğiniz gibi yeni asistanlar geldikçe bu sayı altıdan daha az olmakta.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

 

Türk Nöroloji Derneğinin ve Sağlık Bakanlığının bu konuda bir çalışması var. Çekirdek müfredatta bir asistanın alması gereken dersler konusunda asistan karnesi uygulaması var. Bu asistan karnesi ve çekirdek müfredat programlarına elimizden geldiğince uymaya çalışıyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

 

Bizim temel rotasyonlarımız son değişikliklerle birlikte ana olarak dâhiliye, kardiyoloji endokrin, çocuk nörolojisi, psikiyatri ve radyoloji rotasyonları olarak gerçekleşiyor. Bunların içerisinde en uzun olanları psikiyatri ve çocuk nörolojisi. Çocuk nörolojisi hastanemizde olmadığı için ağırlıklı olarak Ankara Üniversitesine gidiyoruz. Psikiyatri kliniği hastanemizde olmadığı için diğer eğitim ve araştırma hastanelerine gidiyoruz. Diğerlerini  kendi hastanemizde gerçekleştiriyoruz.

Dışarıdan bize özellikle fizik tedavi kliniklerinden asistanlar rotasyona geliyorlar. 

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

 

Yurt içi olarak 13’ün üzerinde yayınımız var. Bunun yüzde 15-20’si kadar da yurt dışı yayınımız var. Tabii bu rakamlara çeşitli kongrelerde gerçekleştirdiğimiz bildiri ve sunumlarımızı dâhil etmiyorum.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

 

Alanımızı ilgilendiren kongre ve bilimsel toplantılara yeteri kadar katılabildiğimizi söyleyebilirim. Benim asistanlık dönemimle bugünkü imkânları karşılaştırdığımızda arada çok büyük fark var.  Bugün bu konuda hem Türkiye hem de Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi çok daha iyi konumda. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı olsun, dünya nöroloji gündemini takip edebilecek kadar toplantılara katılabiliyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

 

1986’da benim ihtisasa girdiğim zamanki nöroloji alanıyla şu anki nörolojinin geldiği nokta arasında çok farklılıklar var. Neler farklı? Bir kere görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar tekniklerinde üst düzey gelişmeler oldu. Bunun dışında, bildiğiniz gibi 1990’dan 2000’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde beyin yılıydı. Ardından Avrupa da bunu kendi gündemine aldı ve Avrupa’da da beyin yılı oldu. Bu beyin yılı içerisinde nörolojik alanda beyin ile ilgili birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalarda beyinle ilgili çok önemli veriler elde edildi. Bu verilerin sentezlenmesi aşamasındayız. Bu eğitime aktarıldığı zaman nöroloji alanında çok büyük bir aşama olacak. Bunu biz şu anda bile görebiliyoruz, ancak henüz yaygınlaşamadığı için belki hastalarımız bunların hepsinden faydalanamıyor gibi görünebilir. Önümüzdeki yılların da özellikle aklın yılı olarak ilan edildiğine dikkat edilirse, nöroloji ve nörolojik bilimlerde büyük ölçüde bir atılım ve bunun getirdiği önemli gelişmeler yaşanacak. Bunlardan hastaların yararlanması olanaklı olacak. Bunu sağlayacak olan da bu konuda çalışanlar, nörolojik bilimlerle uğraşanlar olacak. Bu nedenle bu konuda ihtisas yapıyor olmak önümüzdeki yıllarda çok daha anlamlı olacaktır. O nedenle asistanlarımızın ilgi alanları arasına, seçimleri arasına sadece bu günü değil, geleceği de düşünerek nörolojiyi katmalarının önemli olduğunu belirtmek isterim.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Eğitim ve İdari Sorumlusu:

 • Doç. Dr. Levent Ertuğrul İnan
 •  Doç. Dr. Ufuk Ergün
 • Doç. Dr. Serap Üçler (İstanbul’a öğretim görevlisi olarak                                                                                                                                                                                                                                                                              gidecek)

 

Uzmanlar:

 • Başasistan Uzm. Dr. Ümit Akın
 • Uzm. Dr. Yonca Topal

 

Asistanlar:    

 • Dr. Suzan Bindal
 • Dr. Cemaliye Lordoğlu
 • Dr. Selma Aydoğan
 • Dr. Ümit Görgülü
 • Dr. Ebru Sevinç
 • Dr. Hanzade Aybüke Ünal
 • Dr. Mustafa Yurtdaş

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer