KLİNİKLER
Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5. FTR Kliniği
FTR
19 Nisan 2021, Pazartesi
Sağlık Bakanlığı Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5. FTR Klinik Şefi Doç. Dr. Neşe Özgirgin.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1968 yılında tıbbi rehabilitasyon hizmeti vermek üzere 50 yataklı olarak kurulmuş. 1969 yılında 110’a çıkarılan yatak sayımız 1973 yılında da 200’e ulaşmıştır. 1999 yılında kliniklerimiz in yeniden yapılandırılmasıyla klinik sayımız 5 olmuştur. Bu yapılanmanın ardından klinik şefi olmamla 5’inci Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği kurulmuştur.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde akademik kadro olarak bir şef, bir şef yardımcısı, üç başasistan, iki uzman doktor ve sekiz asistan doktor görev yapmaktadır.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitim ve hizmetlerimiz rehabilitasyon ekibimiz tarafından yürütülmektedir. Kliniğimizde 7 fizyoterapist, 1 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 diyetisyen, 7 hemşire, 1 sağlık memuru, 1 tıbbi sekreter ve 3 hizmetli arkadaşımız yardımcı personel olarak uyum içerisinde görev yapmaktadırlar.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizin 9 adet çocuk, 32 adette yetişkin olmak üzere toplam 41 yatak mevcudu var. Hastanemiz, ülkemizin branşında en gelişmiş fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesidir. Bu nedenle sadece Ankara’daki değil diğer illerden gelen hastalara da cevap vermekteyiz. Taburcu olan hastalarımızın yerine hemen sıradaki hastayı yatırıyoruz. Dolayısıyla yataklarımız hiç boş kalmıyor. Bu da hemen hemen yüzde 100’lük bir doluluk oranına denk geliyor.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet düzenlemelerimizi aylık olarak periyodik bir şekilde düzenliyoruz. Düzenlenen nöbet çizelgelerimizi tüm ilgili personele duyuruyoruz. Arkadaşlarımız da bu çizelge doğrultusunda aksatmadan nöbetlerini tutuyorlar. Kliniğimizde her gün bir uzman ve bir asistan doktor ile yeterli sayıda yardımcı personel nöbet tutuyor.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Rotasyon uygulamamız iki şekilde gerçekleştiriliyor. Bunları iç ve dış rotasyon olarak adlandırıyoruz. Dış rotasyonlarımız üç ay nöroloji, üç ay dahiliye ve üç ay da ortopedi kliniklerinde uygulanır. Üç rotasyonlarımız ise kognitif rehabilitasyon, ürodinami, el rehabilitasyonu, ENMG, izokinetik, kardiyopulmoner, konuşma terapisi, osteoporoz ve doppler ultrason ünitelerinde gerçekleştiriliyor.


* Eğitim programınız nasıl?
Kliniğimizin eğitim programı yıllık olarak hazırlanmaktadır. Bu program çerçevesinde her hafta seminer, jimnazyum viziti, iki hafta da bir dönüşümlü olarak elektroterapi literatür, çocuk hasta ve yetişkin hasta konseyleri uygulanır.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Hastanemiz ve kliniğimiz bünyesinde branşımızın gerektirdiği modern tıbbi araç ve gereçlerin hemen hemen hepsi bulunuyor. Tüm üniteler (ENMG, ürodinami, osteoporoz ünitesi vb.) tam kapasite ile çalışmaktadır.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Klinik olarak bizde diğer klinikler gibi imkanlar ölçüsünde yurtiçi ve dışı kongre, bilimsel çalışmalar ve kurslara katılıyoruz.

Yılda iki veya üç yurtdışı, dokuz, on Türkçe yayınımız oluyor. Bunun yanı sıra yılda yaklaşık 11 adette kongre bildirimimiz oluyor.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek arkadaşlarımızdan öncelikle hastalarına karşı özverili, sabırlı ve sevgili olmalarını istiyoruz. Bu arkadaşlarımızın araştırmacı ruha sahip olmaları ve iyi derecede yabancı dil bilmelerini tercih ediyoruz.

* Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) satılmış pekasil (serbest)
11.06.2016 05:13:56
BEN KARABÜKTEN SATILMIŞ PEKASIL OLARAK HASAN HOCAM GERCEKTENDE MUTAVAZI YARDIMSEVER HASTALARINA KARŞI DAHA İSTEKLİ VEDE BRANŞINDADA ON NUMARA BİR HOCAMDIR BURADAN KENDİSİNE SAYGILARIMI SUNAR ELLERİNDEN ÖPERİM SAYGI DEĞER HOCAM
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer