KLİNİKLER
Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Gonca Yılmaz


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimizden önce isterseniz kısaca hastanemizden bahsedelim. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çok yeni bir hastane. Toplam bir buçuk yıllık geçmişi var. Hastanemize ayaktan hasta kabulüne, 2005 yılının ağustos, yataklı hasta kabulüne ise aynı yılın kasım ayında başlandı. Günde yaklaşık 2 bin 500 hastaya poliklinik hizmeti verilen hastanemizin, bu kadar kısa sürede tam kapasiteyle çalışmasında hizmet alımı yapılmasının büyük payı var. Hastanedeki biyokimya, mikrobiyoloji, hematoloji ve radyoloji laboratuvarları, ameliyathane ve fizik tedavi ünitelerinde hizmet alımı yapılmıştır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğimiz ise önem verilen kliniklerinden biri. Kliniğimizde yaklaşık bir buçuk yıldır poliklinik hizmeti veriliyor. Yaklaşık 1 yıldır ise yataklı tedavi hizmeti verilmekte.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Çocuk kliniğimizde eğitim verilmeye Nisan 2006 Tıpta Uzmanlık Sınavı sonrası başlanıldı. fiu anda 10 asistanımız mevcut.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde 1 şef, 2 doçent, 6 genel pediatri uzmanı, 1 çocuk alerji uzmanı, 1 çocuk kardiyoloğu, 1 çocuk nefroloğu, 1 çocuk gastroenteroloğu ve 1 sosyal pediatrist görev yapıyor.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Serviste; 17 hemşire, 4 hizmetli, 3 temizlik personeli, çocuk acil servisinde ise 4 hemşire, 4 personel, 1 posta olmak üzere toplam 33 personel görev yapıyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Yenidoğan, süt çocuğu, okul öncesi ve büyük çocuk servisi olarak 4 servisimiz mevcut. 10 kuvöz, 5 açık yatak ve 10 kot yatak olmak üzere, 25 yenidoğan yatağımız ve diğer servislerde 24’er yatağımız var. Toplam yatak sayımız 97’dir. Hastanemizde koğuş sistemini tamamen kaldırdık. Her odada en fazla üç yatak mevcuttur. Odaların kendilerine ait banyo-tuvalet, buzdolabı ve televizyonları var. Ayrıca annelerin kalmaları için de yatak bulunmakta. Merkezi sistem klima tüm odalarımızda mevcuttur. Her servisin tek yataklı 2’şer özel odası bulunmakta. Son 6 ay için doluluk oranımız yüzde 95.6 civarındadır.

Yıllık poliklinik sayınız ne kadar?
Son bir yıllık poliklinik rakamlarımıza bakacak olursak, 30 bin 682 hasta bakılmış. Çocuk Acil Polikliniğine bir yılda gelen hasta sayısı ise, 87 bin 230. Toplam yıllık poliklinik sayımız ise 117 bin 912’dir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet düzenlerimizi asistanlarımıza, üç günde bir olacak şekilde ayarladık. Nöbet düzenlemelerimizi aylık çizelgeler şeklinde yapıyoruz. Bu çizelgeye göre sırası gelen asistan arkadaşlarımız nöbet hizmetlerini aksatmadan yerine getiriyorlar. Son bir aydır, uzmanlarımız da bu nöbetlere katılıyorlar.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımızı, dört büyük üniversitenin pediatri eğitim programını ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yeterlik Kurulu Eğitim Kurum ve Programlarını Değerlendirme Komisyonu Ön Raporu’nu inceleyerek oluşturduk ve başhekimliğimize sunduk.

Haftada 4 gün klinik içi eğitim programı uyguluyoruz. Her gün sabah 9:00-11:00 saatleri arasında hasta başı eğitim vizitleri yapıyoruz. Bununla birlikte klinik içi eğitim programımız çerçevesinde de seminer ve konferanslar, kongre özetleri sunumu toplantısı, literatür toplantıları, vaka takdimi toplantıları, poliklinik toplantıları, asistan toplantıları yapıyoruz. Ayda bir diğer üniversiteler veya eğitim hastanelerinden çağırdığımız konuk hocalarımız ders anlatıyor. Asistan değerlendirme sınavlarımızı altı ayda bir uygulamaya karar verdik. Asistanlarımız ilk sınavlarını oldular.

Ayrıca haftada 2 kez makale toplantıları da yapıyoruz. Bu toplantılarda yeni gelişmelerden haberdar olmanın dışında; kliniğimizce gerek yerli gerekse yabancı literatüre sunulacak olan yayınların sayı ve kalitesini yükseltmeyi amaçlıyoruz

Asistan toplantıları ise ayda bir kez şef ile asistanlar arasında yapılmakta. Bu toplantılarda asistanların sorunları ve istekleri gözden geçiriyor. Aksayan veya iyi giden yönler değerlendiriliyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet, ulusal çekirdek eğitim müfredatına uygun olarak çekirdek eğitim programı hazırlanılmıştır.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet, her dört ayda bir asistan hakkındaki değerlendirmeler asistan karnesine kaydediliyor. Bilimsel aktiviteler, hasta muayeneleri, araştırmalar, sunumlar, kongreler, bilimsel toplantılar bu karnelere düzenli olarak işleniyor. Klinik şefinin, asistanın klinik bilgi ve becerisi, iş arkadaşları ile ilişkileri, diğer bölümlerle iletişimi, hastalarına yaklaşımı ile ilgili değerlendirmeleri de ekleniyor. Asistanların yaptıkları rotasyonlar, bu rotasyonlarda katıldıkları bilimsel aktiviteler de bu karnelerde bulunacak.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımız, bir seneyi doldurduktan sonra rotasyon programlarına başlayacaklar. Mevcut olmayan bölümlere, eğitim hastaneleri veya üniversitelerde olmak üzere iki ay süreyle gidecekler. Asistanlarımız, biyokimya, enfeksiyon ve kadın-doğum rotasyonlarını da, hastanemizin ilgili kliniklerinde yapacaklar.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Eğitimde kullandığımız araç ve gereçlerimiz yeterlidir. Eğitim araçlarının dışında, 10 adet kuvöz, 10 adet kot, 5 adet açık yatak, 1 adet ventilatör, 12 adet monitör, biri intensiv olmak üzere 13 adet fototerapi aleti, 1 adet bilirubinometre, 3 adet süt sağma makinesi, 8 buhar makinesi, 1 hareketli monitör, 1 transport kuvöz, 72 aspiratör (yatak başlarında), çocuk alerji ünitesinde solunum fonksiyon testi, egzersiz provokasyon testi ve deri testi cihazlarımız mevcut.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda, 12 yurt içi, 4 de yurt dışı yayınımız mevcut. Ayrıca, 1 yurt dışı kongre bildirisi (Espid 07), 8 de yurt içi bildirisi yapmış bulunmaktayız.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere asistan ve uzman arkadaşlarımızın dönüşümlü olarak mutlaka katılmalarını sağlıyoruz.

İstifa eden asistan var mı?
Asistanlarımızdan bir tanesi, çocuk uzmanı olmak istemediğine karar vererek aramızdan ayrıldı.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Çocuk doktoru olmak, zor ve sabır isteyen bir iş. Çocuğun acil vakaları çok ve yakın takip ile dikkat gerektiriyor. Bu mesleği, ancak çocukları seven ve onlarla olmaktan memnun olanlar tercih etmeli. Ayrıca yabancı literatürü takip edebilecek kadar İngilizce’ye sahip olunması, isteklerimiz arasında yer alıyor.

Teşekkürler.
02/04/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer