KLİNİKLER
Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
18 Nisan 2011, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Şefi Doç. Dr. Birol Civelek

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Çok yeni bir hastaneyiz. Kliniğimiz  2005 yılında kuruldu. Ancak kliniğimizin eğitim kliniği olarak daha doğrusu benim klinik şefi olarak hizmete açılması, göreve başlamam Eylül 2010. Dolayısıyla plastik cerrahi eğitim kliniği olarak Eylül 2010 tarihinden bu yana hizmet veriyoruz. Yaklaşık 8 aydan beri eğitim kliniği olarak çalışmaktayız.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Aralık TUS’unda kazanan asistanın ataması bekleniyor. Bununla birlikte tabii ki rotasyoner asistanlarımız var. Her ay farklı kliniklerden bir asistan geliyor.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde bir başasistanımız var. Bununla birlikte iki de plastik cerrahi uzmanı arkadaşımız var. Benimle beraber kadrolu dört uzman çalışıyor.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimiz yardımcı personel açısından şanslı bir hastanede. Hemşire desteği olsun, ameliyathanedeki hemşire, yardımcı sağlık personeli, teknik ekip bir sıkıntımız yok. Altyapısı güçlü, fiziki şartları standartların üzerinde olan modern bir hastanede hizmet veriyoruz. Rahatlıkla özel hastane standartlarında diyebilirim.  Dolayısıyla teknik ve yardımcı personel olarak yeterli görüyorum.

 

Eğitim programınız nedir?

Asistanlarımız başlamadan  eğitim programımızı oluşturmuş durumdayız. Türk Plastik Cerrahi Derneğinin belirlemiş olduğu, Sağlık Bakanlığının da tescil ettiği müfredat çerçevesinde biz eğitim vermeye hazırız.  Bütün asistanlarımızı bu çerçevede yetiştireceğiz.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Şu anda Plastik Cerrahi Kliniği olarak 13 yatağımız var. On üç yatak şu an için yeterli. Vaka sayımız sürekli artmakta. Hastanemizde her klinik, hastanede boş yatak varsa o yatağı kullanabiliyor. Dolayısıyla sadece bizim kliniğimiz değil, hiçbir kliniğin hasta yatırma konusunda  bir sıkıntısı yok. Hastanemizin 300 yatak kapasitesi var.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Ortalama olarak bizim günlük hasta sayımız 50 civarında. Yıllık 12-13 bin civarında bir poliklinik sayımız var.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Gelecek olan ve rotasyoner olarak gelmiş bulunan asistanlarımıza  eğitimi kapsamlı alabilmeleri için asistan nöbet düzenlemesi üç günde bir olacak şekilde yazılıyor. Hiçbir koşulda gün aşırı nöbet tutturmak istemiyoruz. Tabii bu asistan sayısı arttıkça ve asistanlarkıdem aldıkça azalacaktır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türk Plastik Cerrahi Derneğinin ve Bakanlığın da onayladığı şekliyle mikro cerrahiden, estetik cerrahiye kadar tüm vaka spektrumu ve vaka yelpazesini içeren, dünya standartlarında bir müfredatımız var.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Biz Bakanlığın onayladığı müfredat neyi öngörüyorsa ona uymak durumundayız.  Temmuz 2009’da yeni Tıpta Uzmanlık Yönetmeliği yayınlandı. Süre konusunda Bakanlık 5 yıl olarak ilan etmiş, ancak Türk Plastik Cerrahi Derneğinin hukuki itirazı sonucunda tekrar 6 yıl olarak değiştirildi.  Ancak rotasyon programı eski rotasyon programı olarak kaldı. Yenisine yönelik düzenlemeler halen devam ediyor, netleşmiş değil. Tabii biz Sağlık Bakanlığının onayladığı en son müfredat neyse onu uygulayacağız. Bize genel cerrahi ve acil tıp asistanları rotasyona geliyorlar. Bunların süresi de birer ay. Ancak takdir edersiniz ki, plastik cerrahi oldukça popüler bir dal. Plastik cerrahiye ilgi her geçen gün daha fazla artıyor. Dolayısıyla hastane akademik kurulunun kararıyla, eğer klinik şefleri de uygun görürse bu süreyi uzatabiliyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Söylediğim gibi daha 7-8 aylık çok yeni bir kliniğiz. Buna rağmen yoğun bir şekilde yayın yapmaya çalışıyoruz. Vaka serimizi genişletmeye çalışıyoruz.

Geçtiğimiz yıl kliniğimizden çıkan, “Science Citation Index”e giren üç yayınımız var. Bu yıl da üzerinde çalıştığımız üç kadar yayınımız var.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Bu konu bizler için çok önemli. Eğitim hastanelerinde, üniversitelerde olduğu gibi akademik yayınları, akademik  aktiviteleri takip etmek büyük önem arz ediyor. Biz kendimizi üniversite hastanelerinden farklı görmüyoruz. Yeni bir klinik olmakla beraber hasta sayısı olarak, hasta yelpazesi olarak potansiyeli çok yüksek bir kliniğiz.

Kongre sempozyum harcamalarını kendi öz kaynaklarımızdan karşılamaya çalışıyoruz. Bakanlığımızın bu konuya el atması gerektiğini düşünüyorum. Son yıllarda bu anlamda kongre izinlerinin yıllık izinden sayılmaması gibi birçok faydalı yeni mevzuat değişiklikleri var, ancak yetersiz. Eğitim ve araştırma hastanelerinde en az yılda bir kere yurt içi ve/veya yurt dışı kongrelere katılımın hastane bütçesinden karşılanması yönünde bir çalışma yapılması ve uygulanması akademik personelin motivasyonu açısından önemli.

Eğitime,  bilimsel aktivitelere yaptığınız her yatırım mutlaka size pozitif olarak döner. Benim kişisel olarak kanaatim, eğitim kurumunda çalışan herkesin,  her uzmanın, her asistanın yılda en az bir kere büyük çaplı bir kongreye gitmesi. Yani eğitim hastanesinde çalışan bir hekimin akademik aktiviteleri sadece dergi-yayınlar yoluyla değil, bizzat toplantılara katılarak takip etmesinin çok daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Yeni yöntemleri, yeni teknikleri ve yaklaşımları bizzat konunun otoritelerinden dinlemek bizleri  motive ediyor.

Parasal problemler devam ederse akademik aktivitelerden uzak, sadece pratiğe yönelik,  teknisyenliğe yönelik tababet icraatı söz konusu olacaktır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Burası çok güzel bir hastane. Her şeyden önce altyapısı çok güçlü bir hastane. Dolayısıyla çalıştığımız ortamın kalitesi, altyapısı  çok iyi. Bu hastanenin Sağlık Bakanlığı hastaneleri içerisinde en iyi şartlara sahip hastanelerden biri olduğunu biliyorum. Yerel olarak baktığımızda hastanemiz Keçiören gibi nüfusu 1 milyona yaklaşan popülasyona  hitap ediyor. Ben aramıza katılacak asistanların çok iyi bir eğitim alacaklarını ve iyi bir ortamla karşılaşacaklarını ifade etmek isterim. Kliniğimizin, tercih edileceğine de inanıyorum.

 

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve ünvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Birol Civelek

 

Başasistan:

Uzm. Dr. Fatih Tekin

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Faruk Tamer

Uzm. Dr. Candemir Cenan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer