KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kulak Burun Boğaz Kliniği
K.B.B.
12 Aralık 2010, Pazar

 

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kulak Burun Boğaz Kliniği Şefi Doç. Dr. Adnan Ünal

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 1927 yılında Numune Hastanesinin kuruluşu ile hizmete başlamıştır. Başlangıçta kliniğimizle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin KBB Kliniği birlikte çalışmaktayken, 1951 yılından sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hizmetine kendi binasında devam etmiştir.

Kuruluş yıllarından itibaren kliniğimizde şeflik görevini yürüten hocalarımız; Dr. Nuzhet Atav, Dr. Şadi Berkman, Dr. Abbas Ural ve Dr. Yıldırım Nalça’ dır. 2002 yılından bu yana da 1. KBB Kliniği Şefi olarak bu görevi ben yürütmekteyim.

Kliniğimizde KBB ve baş-boyun cerrahisi dalında alt branşlar hizmet vermektedir. Bunlar otoloji, rinoloji ve allerji, laringoloji, baş-boyun cerrahisi ve uyku hastalıklarıdır. Kronik otit cerrahisi, stapes cerrahisi, koklear implant uygulamaları, fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi, septorinoplasti, OSAS cerrahisi ve baş-boyun cerrahisi kliniğimizde uygulanan başlıca cerrahi girişimlerdir. KBB allerjilerine yönelik in vivo ve in vitro testler ile medikal tedavi ve immünoterapi de uygulamalarımız arasındadır.

Hastanemizde uzman odyolog ve eğitim odyoloğunun görev yaptığı bir odyoloji merkezi mecuttur. Burada başlıca koklear implant hastaları değerlendirilmekte ve eğitilmekte, bunun yanı sıra gecikmiş konuşma, artikülasyon ve fonolojik bozukluğu bulunan hastalara işitme-konuşma eğitimi verilmektedir. Merkezimiz, tüm Türkiye çapında her yeni doğan bebeğin işitmesinin test edilmesini ve böylece işitme kayıplarının erken belirlenmesini hedefleyen Ulusal Yenidoğan İşitme Taraması Programı kapsamında üçüncü basamak hizmetini yürüten sayılı merkezler arasında yer almaktadır.

Hastanemiz bünyesinde 2008 yılında Horlama ve Uyku Bozuklukları Laboratuvarı kurulmuştur. Dört yataklı laboratuvarımızda kliniğimizden iki uzman hekim ve dört uyku teknisyeni görev yapmaktadır. Merkezimizde uyku hastalıklarının tanısı konmakta ve ayrıca PAP tedavisi uygulanmaktadır. Merkezimiz bu yıl UykuDer tarafından akredie edilmiş ve Türkiye’de aynı dernek tarafından akredite edilen ve KBB kliniğine bağlı ikinci merkez olmuştur. Multidisipline Tümör Konseyi, Uyku Hastalıkları Konseyi ve Koklear İmplant Konseyi düzenli olarak her hafta toplanmakta ve hastaların tedavi planları tartışılmaktadır.

 

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 1927 yılından bu yana asistan eğitimi verilmektedir. KBB Ankara’nın, hatta Türkiye’nin asistan eğitimi veren en eski kliniklerinden biridir. 2000 yılından itibaren de benim klinik şefliğimde asistan eğitimi verilmeye devam edilmektedir. Her gelen klinik şefi yeni bir şeyler katarak bu hizmeti bugünlere getirmede çaba göstermiştir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Ben 2000 yılında doçent olduktan sonra benim yardımcım ve üç arkadaşımız daha doçent oldular. Kimisi klinik şef yardımcısı, kimisi başasistan, kimisi uzman olarak değişik kadrolarda hizmet vermektedirler. Düz uzmanımız yok, hepsi doçentler. Toplam 5 doçentiz.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Numune Hastanesinin çalışma prensipleri çerçevesinde şu an için yeterli gibi gözüküyor. Tabii bu tam olarak yeterli de diyemeyiz. Özellikli hasta bakımı konusunda yardımcı personel ihtiyacımız var.

 

Eğitim programınız nedir?

Bizim haftada iki gün eğitimimiz var. Çarşamba günleri sabah vizitinden sonra 09.00-10.00 saatleri arasında klinik içerisinde bir eğitimimiz var. Burada her gün bir konu tartışılır. Makale saatimiz yapılır. Bunun dışında Numune Hastanesinde bulunan 4 KBB kliniğinin birlikte gerçekleştirdiği bir seminer programı yapılır. Her asistan burada seminerlerini verir. Bununla birlikte Ankara içi veya dışındaki fakültelerden konuk konuşmacılar çağırılır. 

Bunun dışında her hafta tümör konseyi yapılır. Burada tüm KBB klinikleri, radyoloji, radyasyon onkoloji, medikal onkoloji ve patoloji kliniklerinin de katılımıyla tümörlü vakalar kendi aramızda tartışılır. Ayda bir gün de patoloji ile birlikte ortak toplantı yapılır.

Tabii tüm bunlarla birlikte asistanlarımıza vizitlerde ve ameliyatlarda eğitim verilir. Türkiye’de yapılan kongrelere de asistanlarımız ve uzmanlarımızın katılmalarına mümkün olduğunca destek vererek eğitimlerini pekiştirmelerine yardımcı olmaya çalışırız.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bizim 14 yatağımız var. Bu yataklarımız genelde yüzde 100’e yakın bir oranla çalıştığımız için sürekli doludur. Hastalarımızın bir kısmı da ayaktan tedavi olduğu için, geceleri yatması gerekmeyen hastalardır. Bunlarında ameliyatlarını yapıp günü birlik işlerini görerek çalışmalarımızı yürütüyoruz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Bizim yıllık poliklinik sayımız yaklaşık olarak 12-13 binin üzerindedir. Ameliyat sayımız da ortalama olarak bin 200- bin 500 civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Şu anda asistan sayımız azaldı. Tabii ki asistan sayısı nöbet sıklığını etkilemektedir. Ancak ortalama olarak bir ilk yıl asistanı ayda 5-7 arasında nöbet tutar. Kıdem aldıkça da bu sayı azalır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitimimizde belirlenmiş bir çekirdek eğitim müfredatımız tabii ki bulunmaktadır. Bu çerçevede eğitimlerimizi aksatmadan başarılı bir şekilde yürütmekteyiz

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Bize göz ve plastik cerrahi kliniklerinden ikişer aylık süre ile asistanlar rotasyona gelmektedir. Bizden de göze 1, nörolojiye 2, anesteziye 2 ve genel cerrahiye 3 ay süreyle asistanlarımız rotasyona gitmektedir.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde yurt içi 5,  yurt dışı ise 4 makalemiz yayınlandı.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt dışı kongrelere katılımda ekonomik koşullar ve sponsor bulmak noktasında sıkıntılarımız oluyor. Sponsor bulamadığımız takdirde kendi maddi imkânlarımızla günümüz koşullarında mümkün olmuyor. Ancak yurt içi, özellikle ulusal büyük kongrelere tüm uzmanlarımızın ve asistanlarımızın dönüşümlü olarak gitmelerini sağlamaya gayret gösteriyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

KBB oldukça keyifli, güzel bir branş. Cerrahiyi seven, özellikle mikrocerrahi yapmak isteyenler, kendilerini bu alanda geliştirmek isteyenler KBB’yi seçebilirler. Yapılan operasyonların sonuçlarının genelde çok iyi olduğu, cerrahinin çoğunluklu olduğu bir branş. Biz kanser cerrahisi ile de uğraşıyoruz. İsteyen kanser cerrahisine, isteyen kulağa, isteyen buruna ya da fonksiyonel estetik cerrahiye yönlenebilir. KBB’de her şey var bu alanı seçen kişinin ilgilenebileceği birçok alan var. Ayrıca, cerrahi dışında odyoloji bölümü var. Özetle KBB çok zevkli, asistanların kendilerini geliştirmesine son derece müsait bir alan.

Ayrıca bizim hastanemiz kliniklerine bağlı olarak hizmet veren bir merkezimiz var. Burada koklear implant takılan, doğuştan sağır dilsiz olan hastalara koklear implant tedavileri yapılabilmekte. Bu konuda sayılı merkezlerden biri. Bu hastaların teşhis ve tedavilerinin sonrasında da eğitimiyle ilgili çok güzel bir merkez. Yaklaşık 5 yıldır hizmet vermekte. Biz de bu merkezde ilgilendiğimiz hastalarımızın eğitimini yapıyoruz. 2008 yılında uyku hastalıkları merkezimiz kuruldu. Burada uyku hastalıklarıyla ilgilenen, her klinikten uzmanlarımız var. KKB’nin kontrolünde çalışmalar yürütülüyor. Bu hastalara en modern şekilde hizmet veriliyor. Uyku Derneği tarafından akredite edilmiş dört dörtlük bir merkez.

Bunun dışında KBB kliniklerimizin allerji ile ilgilenen bir bölümü var. Uyku ile ilgili bölüm vardır. Koklear implant ile ilgili bölüm vardı, ki bunlar herkesin belli alanlarla ilgilenmesi, bunlara ilgi duyan arkadaşların, o alanlara yönlenmesi, branşlaşması için önemli merkezlerdir.

Kliniğimizde de KBB ile ilgili tüm eğitimlerin gerektiği şekilde verilebilmesi için gerekli her donanıma sahibiz. İlgilenen arkadaşlarımızı aramıza katılmaya bekleriz.

 

Teşekkürler

 

ANEAH 1. KBB Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Adnan Ünal

 

Şef Yrd:

Doç. Dr. Müge Özcan

 

Başasistan:

Doç. Dr. Samet Özlügedik

 

Uzmanlar:

Doç. Dr. Ali Titiz

Doç. Dr. Yavuz Fuat Yilmaz

Asistanlar:

Dr. Duygu Altuntaş

Dr. Tayyar Kılınç

Dr. Fatma Ceyda Öcalan

Dr. Ömer Hızlı

Dr. Umut Kaygusuz

Dr. Serdar Ali Elkıran

Dr. Nurcan Yurtsever

Dr. Yonca Avcı

 

13/12/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer