KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Op. Dr. Ahmet Uçaner.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği ilk olarak rahmetli Prof. Dr. Orhan Aslanoğlu tarafından kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda bu görev Op. Dr. Orhan Girgin tarafından başarılı bir şekilde sürdürülmüştür. Kendisinin emekli olmasının ardından da 23 Haziran 2003 tarihinden bu yana klinik şefliği görevini ben yürütmekteyim. Kliniğimiz Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki 5 Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nden birisidir.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimiz akademik kadrosu bir klinik şefi, bir klinik şef yardımcısı, üç başasistan, iki uzman hekim ve yedi asistan olmak üzere 13 kişiden oluşmaktadır.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir sorumlu hemşire, dört hemşire, bir sağlık memuru ve üç personel arkadaşımız yardımcı personel olarak hizmet vermekteler.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 23 adet hasta yatağımız mevcuttur. Hastanemize Türkiye’nin en fazla hastaya cevap veren bir merkezi denilebilir. Bu nedenle de diğer servislerde olduğu gibi doluluk oranımız tam kapasite diyebiliriz. Özellikle kış aylarında yoğunluk daha da artmaktadır.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet çizelgelerimiz aylık olarak rutin bir şekilde hazırlanmakta ve sırası gelen arkadaşlarımız aksatmadan bu çizelgeyi uygulamaktalar. Kliniğimizde 5 günde bir 24 saat acil karşılamaktayız. Bu nöbeti 1 uzman hekim ve 3 asistan arkadaşımız yerine getirmektedir. Bu nöbetlerde acil servise müracaat eden tüm travma olgularına ve diğer kliniklerden istenen konsültasyonlara, diğer acil ameliyat gereken olgulara müdahale etmektedirler.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
İhtisas Yönetmeliği’ne göre şuanda ortopedi ve travmatoloji uzmanlık süresi 4 yıldır. Bu süre içerisinde asistanlarımız genel cerrahi, anestezi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde rotasyonlarını yapıyorlar. Bizim kliniğimizden dışarıya rotasyon için asistan gitmemektedir. Hastanemiz içerisinde yeterli birim ve eğitim imkanı bulunmaktadır. Ancak dışarıdan asistanlar fizik tedavi ve rehabilitasyon rotasyonu için kliniğimize gelmektedirler. Diğer yandan bu 4 yıllık sürenin ise yeni yönetmelik değişikliği ile 5 yıla çıkarılması düşünülmektedir. Çünkü gelişen teknoloji insanları daha fazla travma ile karşılaştırmaktadır. Böylece de vaka sayısı ve çeşidi gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle ihtisas süresinin uzatılmasında yarar görülmektedir.


* Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizin eğitim programını şu şekilde gerçekleştiriyoruz. Sırasıyla 1 gün seminer, 1 gün literatür saati, 5 günde vizit yapmaktayız. Bu vizitlerin 3 gününde detaylı olarak olguları tartışıyoruz. Bu tartışmalarda özellikle vakalara ne gibi bir tedavi planlanacağına ortaklaşa karar veriyoruz. Ayrıca kliniğimizde 3 gün ameliyata girilmekte ve bu 3 günde 5 ameliyat masası tüm gün olarak kullanmaktayız. Bizim kliniğimizde yılda yaklaşık olarak 700-800 civarında vaka yapmaktayız. Bunun yanı sıra kliniğimizde 50 ile 60 adet poliklinik muayenesi yapıyoruz. Bu poliklinik 1 uzman ve 1 asistan tarafından yapılıyor.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Daha öncede söylediğim gibi kliniğimizde 23 adet hasta yatağımız mevcut. Ayrıca 1 portatif röntgen cihazımız, 2 adet de CPM fizik tedavi cihazımız bulunuyor. Ameliyathanemizde de her türlü ortopedi ve travmatoloji vakası uygulaması yapabileceğimiz al yapıya sahibiz.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Klinik olarak yılda yaklaşık 4 ila 6 yurtiçi yayın veya kongre tebliği yapmaktayız. Ayrıca 1 veya 2 de uluslararası yayın yapıyoruz.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Evet kongreleri genellikle takip ediyoruz. Özellikle de uzmanlık alanımızla ilgili olanları kaçırmıyoruz. Her asistan ve uzman ihtisası süresince 2 adet yurtiçi kongre ya da bölgesel toplantıya katılıyor. Klinik şefi, şef yardımcısı ve başasistanlar da en az 2 yılda bir yurtdışı toplantılara katılıyorlar.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Önce kliniğimizi seçen asistanların bu tercihlerinin kaynağını anlatayım. Tercihlerinin en önemli nedenlerinden birisi hastanemizin Türkiye’de acil olguların en çok müracaat ettiği ve bu nedenle de ortopedik ve travmatolojik vakaların çeşidinin fazla olmasıdır. Hastanemiz özellikle yeşil kart ve Bağ-Kur’lu hastaların müracaat ettiği en son ve en yetkili kuruluştur. Vaka sayısı da bu nedenle fazladır.
Durum böyle olunca asistanlarında gördüğü ve eğitimini aldığı vaka çeşidi de artmakta bu da eğitimlerinde eksik nokta kalmamasını sağlamaktadır. Bizim asistanlardan beklentilerimize gelince. Asistanlarımızın sorumluluk duygularının tam ve yüksek olması, yeniliklere açık olmaları, yabancı dillerinin üst seviyede olması, kendileri ve çevreleriyle barışık olmaları, mesleklerini özelliklede insanları sevmeleri bizim için yeterli. Gerisini biz hallederiz.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Sıla (Öğretmen)
04.08.2017 02:45:30
Doktor ve asistanlarınızın adını da ekler misiniz?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer