KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik Cerrahi Kliniği
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Bülent Erdoğan.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1953 yılında Op. Dr. Şekür Ökten tarafından Plastik ve Çene Cerrahisi adı altında kurulmuş. Daha sonra 1982 yılından itibaren Op. Dr. Ziya Kıymaz klinik şefi olarak hizmet etmiştir. 1998 yılından bu yana da benim klinik şefliğimle hastalarımıza hizmet vermekteyiz.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 şef, 3 başasistan, 2 uzman hekimden oluşuyor. Şef yardımcılığı kadromuz ise şuan boş bulunuyor. Ayrıca zaman zaman sayısı değişkenlik göstermek üzere 10 asistan arkadaşımızda kliniğimiz bünyesinde bulunuyor.


* Yardımcı personel sayınız nedir?
Kliniğimizde yardımcı personel olarak 1 fizyoterapist, 4 hemşire, 3 hastabakıcı ve hizmetli personel ile çalışıyoruz.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizin bünyesinde 16 adet yatağımız bulunuyor. Hasta sirkülasyonumuz oldukça hızlıdır. İstatistiksel olarak bakarsak yataklarımızın doluluk oranı yüzde 80 civarındadır. Ancak biz klinik olarak hastalarımızı çok uzun süre yatırmak taraftarı değiliz. Biz özel bir durum olmadıkça, hastamızı kısa süre yatırmak ve mümkün olduğunca çok hastaya hizmet vermekten yanayız.

* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Biz burada 1. Plastik Cerrahi ve 2. Plastik Cerrahi olarak, iki klinik bir arada çalışıyoruz. Her akşam acil servise bakan ve acil serviste hasta karşılayan bir, yatan hastalara bakan bir asistan ile bir de icapçı uzmanımız nöbet tutuyor. Nöbet çizelgelerimizi aylık olarak hazırlıyor ve başhekimliğe sunuyoruz. Çizelge onaylandıktan sonra tüm personelimize duyuruyor ve asistan odamıza asıyoruz. Tüm personelimiz bu çizelgeyi titizlikle takip ederek nöbetlerini aksatmadan tutuyorlar.


* Rotasyon uygulamalarınız nasıl yapılıyor?
Plastik cerrahi ihtisasının rotasyon süresi oldukça uzundur. Asistanlarımız Genel Cerrahi, KBB, Ortopedi, Beyin Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi, Anestezi ve Patoloji kliniklerinde rotasyon görmektedirler. Bizim kliniğimize ise rotasyon görmek üzere sadece Radyoterapi Kliniği’nden asistan geliyor.

* Eğitim programınız nasıl?
Kliniğimizin eğitim programı oldukça yoğun bir tempo içerisinde sürdürülmektedir. Pazartesi günleri makale saati ve başasistan viziti, salı ve perşembe günleri ameliyat, cuma günleri seminer ve poliklinik yine 15 günde bir cuma günleri ameliyat ve başasistan viziti olarak eğitim veriyoruz. Ayrıca yılda iki kez olmak üzere asistanlarımızı bilgilerini ölçmek eğitimin hangi seviyesinde olduklarını belirlemek için sınava tabi tutuyoruz. Birde Avrupa Birliği standartlarını yakalamak için asistanlarımızı izlemek üzere her asistan için ayrı asistan çalışma karnesi tutuyoruz. Bu karneye asistanın gerçekleştirdiği çalışmalar, katıldığı vizitler, ameliyatlar vs gibi tüm bilgileri işleniyor. Asistan buna göre değerlendiriliyor.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Tıbbi araç gereç konusunda çok iyi durumdayız diyebilirim. Kliniğimizde ihtisas sahamız için gerekli olan cerrahi mikroskop, cerrahi endoskopi seti, dermatom cihazları ve diğer cerrahi işlem yapacak cihazlarımızın hepsi mevcut durumda. Şuan için işlevinde zayıflayan birkaç cihaz dışında ihtiyaç duyduğumuz bir cihaz yok.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Biz klinik olarak plastik cerrahide Türkiye’deki belli başlı tıp fakülteleriyle yarışacak düzeydeyiz. Klinik olarak 2002 yılında sadece Index Medicus’a giren plastik cerrahi dergilerinde 18 tane uluslararası yayınımız bulunuyor. Kliniğimizin uluslararası yayın sayısı 100’ü geçmiştir. Ayrıca ulusal kongrelerde ve yayın organlarında yer alan çok sayıda yayınımız da bulunuyor. Zaman zaman uluslararası kongrelere de yayın gönderiyoruz
Kongrelere katılımımıza gelince, plastik cerrahide kongrelere katılım zaman zaman sorun olmaktadır. Diğer bazı bilim dalları kendilerine kolaylıkla sponsor bulabilirken, plastik cerrahide bu mümkün olmamaktadır. Özellikle asistanların kongrelere katılımlarında maddi sıkıntı yaşıyoruz. Tüm bu sıkıntılara rağmen yinede tüm imkanları zorlayarak kongreleri takip etmeye çaba sarf ediyoruz.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Ben temel prensip olarak insanların çok üstün zekalı yada çok üstün başarılı olmalarını beklemiyorum. Benim inancım normal zekada iyi eğitilen herkes iyi bir plastik cerrah olabilir yönünde. Ben özellikle buradan yetişen elemanların birbirlerine düşkün olmalarını sürekli irtibat içerisinde olmalarını ve birbirlerini sevmelerini istiyorum. Kliniğimizi seçecek asistanların da çalışkan, bu işe hevesli ve cerrahiye kabiliyetli olmalarını bekliyorum. Özellikle, iyi birer insan olmalarının benim için iyi bir cerrah olmalarından önce geldiğini düşündüğümü vurgulamak istiyorum. Benim bu felsefem dolayısıyla zaman zaman buradaki arkadaşlarımızla buradan yetişen arkadaşlarımızı biraraya getirecek toplantılar düzenleyerek tanıştırıp kaynaşmalarını sağlamaya çalışıyorum. Bir aile ekolü geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer