KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1 ve 2. Kardiyoloji Klinikleri
KARDİYOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1 ve 2. Kardiyoloji Klinik Şefleri Dr. Sinan Aydoğdu ile Dr. Vasfi Ulusoy


* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1985 yılından önce dahiliye ismi esas olmak üzere kardiyoloji hastalarına hizmet vermekteydi. Kliniğimizin ilk kurucusu Doç. Dr. Gülbün Rünsünlerli’dir. 1985 yılından itibaren de Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla kardiyoloji adı altında hastalarımıza hizmet veriyoruz.


*Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimiz akademik kadrosu 2 şef, 3 şef yardımcısı, 4 başasistan, 3 uzmandan oluşuyor. Bu kadrolardan üçü doçent unvanına sahiptir. Ayrıca kliniğimizde 12’de asistan arkadaşımız tüm özveri ile gayretleriyle hizmet vermektedirler.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde yardımcı personel olarak 18 hemşire, 4 sağlık memuru, 1 sekreter ve 8 hizmetli bulunmaktadır.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizin yatak sayısı toplam 32’dir. Bunun 13 adedini koroner bakım ünitesi yatağı olarak kullanılıyoruz. Yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 70’tir. Hastanemiz, Ankara’nın acil servisi yoğun olan hastanesi olması nedeniyle her akşam en az 4-5 yoğun bakım yatağını kalp krizi geçiren hastaları kabul etmek üzere hazır tutuyoruz.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde daima 1 kıdemli ve birde kıdemsiz olmak üzere iki asistan arkadaşımız nöbete kalıyorlar. Hafta içi de vardiya polikliniğinde çalışan 1 uzman hekim gece saat 23.00’e kadar kliniği kontrol ediyor. Ayrıca 3 hemşire ve 2 hizmetli de hastaların ihtiyaçlarına karşılık vermek üzere nöbet tutuyorlar. Kliniğimizin nöbet çizelgeleri aylık olarak hazırlanıyor ve arkadaşlarımız nöbetlerini bir aksamaya mahal vermeden titizlikle tutuyorlar.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Kardiyoloji asistanlarının yasal olarak bir yıl süreyle dahiliye rotasyonu yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra anjiyo laboratuvarımız faaliyete geçmeden önceki dönemlerde her asistan 4 ay süreyle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ünitesi’nde kardiyografi rotasyonuna gidiyordu.
Dışarıdan bize gelen rotasyon asistanları Ankara Hastanesi Dahiliye Kliniği ve SSK Ankara Eğtim Hastanesi Dahiliye Kliniği’nden geliyorlar. Bunların rotasyon süreleri kendi kliniklerinin belirlediği süre olan 2 ile 4 ay arasında değişiyor.


* Eğitim programınız nedir?
Her gün sabah saatlerinde klinik şef ve şef yardımcıları tarafından yatak başı hasta vizitleri ve hasta tartışmaları yapılıyor. Başasistanlar ve uzmanlar özellikle rotasyon asistanlarına yönelik olarak belli konuları tartışmak üzere hasta vizitleri yapıyor. Salı ve cuma günleri haftada iki gün klinik şefleri, şef yardımcıları, başasistan, uzman ve asistanların aktif anlatıcı olarak yer aldığı literatür ve seminer saatleri yapılıyor.

* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Modern bir kardiyoloji kliniğinde sahip olunması gereken tüm girişimsel ve girişimsel olmayan tüm teçhizat kliniğimizde bulunmaktadır. Ancak yeni kurulan ve bir çok Sağlık Bakanlığı hastanesinde olmayan bir takım girişimsel kardiyoloji cihazları hastanemizde bulunmasına rağmen, kalp cerrahisi henüz kurulmadığı için ve ülkemizdeki ekonomik koşullar nedeniyle malzeme temininde sıkıntılar olduğu için tam olarak faaliyete geçilememiştir. Bu konuyla ilgili olarak bakanlığın ve başhekimliğimizin çalışmaları sürmektedir.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Son dört yıldır kliniğimizde bilimsel çalışma ve yayın konusunda büyük gelişme kaydetmekteyiz. Ulusal ve uluslararası bir çok kongre ve dergide kliniğimizde yapılan çalışmalar geniş şekilde yayınlanmaktadır. Ayrıca kliniğimizdeki hemşireler de dahil olmak üzere her elemanının bilimsel kongrelere katılabilmesi için her türlü çaba harcamaktayız. Kanaatimizce bir çok kliniğe göre yüksek düzeyde eğitim amaçlı kongre katılımı gerçekleştiren bir kliniğiz.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Klinik olarak bazı olanaksızlıklara rağmen çağdaş kardiyolojik uygulamaları çok yakından takip etme çabası içerisindeyiz. Bu hedef çerçevesinde her türlü yeniliğe açık ve oldukça rahat çalışma koşullarına sahip bir kliniğiz. Aramıza yeni katılacak arkadaşlarımızdan bu yenilik ve özgürlük ruhunu teneffüs ederken kendilerinin de kliniğimizin gelişimine katılımda bulunmaları en büyük beklentimizdir.

* Teşekkürler...


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer