KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği
NÖROŞİRÜRJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Deniz Belen

Mete Generaloğlu/Ankara

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği, 1970 yılında Opr. Dr. Yusuf Zileli tarafından tek klinik olarak kuruldu. Klinik sayısı 1973 yılında ikiye çıkarıldı. 2. Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Şefliğine Dr. Teoman Cordan atandı. 1976-1978 yılları arasında klinik şefliği görevini Dr. Yıldız Yalçınlar yürüttü. Daha sonra sırasıyla Dr. Yamaç Taşkın, M. Fikret Ergüngör, Opr. Dr. Gökhan Akdemir klinik şefliği görevinde bulundu. 2008 yılından itibaren de bu görevi ben devam ettirmekteyim.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Yaklaşık olarak 35 yıldır kliniğimizde asistan eğitimi verilmekte. Kliniğimiz 38 yıl önce kurulmuş bir klinik. Ancak birkaç yıl boşluk olmuş. O nedenle 35 yıldır eğitim veriliyor diyebilirim.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bir klinik şefi var. Klinik şef yardımcısı kadromuz şu an boş. Başasistan kadromuzda bir kişi var. Akademik kadro olarak kabul edersek üç tane de uzman hekimimiz var. Toplam beş kişi.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı sağlık personeli olarak, bir Sağlık Bakanlığı kadrosundan elemanları, bir de özel şirket elemanları var. Onlar gece ve gündüz olmak kaydıyla şift usulü çalışıyorlar. Aslında sayı çok yeterli sayılmaz. Şift usulü çalıştıkları için bir gün nöbete kaldıkları zaman ertesi gün izinli oluyorlar. Toplam 10 personelimiz var. Bizim hastalarımız tek başlarına kalkıp yürüyemedikleri için, onların taşınmaları, laboratuvar tetkiklerini takip etme, kliniğin temizlik işleri, hastalarla ilgili birtakım getir götür işlerini bu elemanlar yapıyorlar, ama sayı yetersiz. Daha fazla personele ihtiyacımız var.

Eğitim programınız nedir?
Bu aslında cerrahi branşlarda çok da düzenli yürümeyen bir iş. Şöyle ki, burası eğitim hastanesi olması özelliğinin yanı sıra, aynı zamanda da bir hizmet hastanesi. Poliklinik yoğunluğumuz çok fazla. Acil yoğunluğumuz çok fazla. Dolayısıyla düzenli bir eğitim programı yapma şansımız pek olamıyor. Ancak belli günler için haftada en az iki gün olan, çoğunlukla da üç olmasına gayret gösterdiğimiz makale saatleri ve seminer programlarımız var. Hastanenin bir konferans salonu var. Bu salon haftanın bir günü bize verilmiş durumda. Söz ettiğimiz eğitimin bir gününü burada yapıyoruz. Geri kalan iki günü de kendi eğitim odamızda yapıyoruz. Genelde asistanlardan yabancı dile aşina olmalarını sağlaması açısından yabancı makaleler hazırlamalarını istiyoruz. Yenilikleri takip etmeleri açısından son makaleleri, genellikle de cerrahi teknikler, birtakım hasta tedavi protokollerinde ortaya çıkan yeni değişiklikleri takipleri açısından makale çalışmaları yapıyoruz. Burada kıdemli olan kişiler de kendi tecrübelerini aktarıyorlar. Karşılıklı tartışma şeklinde makaleleri konuşuyoruz.
Her kliniğin Avrupa Birliği’ne uyum standardını yakalaması için belli sayıda ameliyat yapıyor olması ve asistanların o oranda ameliyatlara girmesi gerektiği belirtiliyor. Biz de buna gayret ediyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim yatak sayımız daha önce 22 idi. Fakat ben buraya klinik şefi olarak başlamadan önce Sağlık Bakanlığının bir yoğun bakım talebi olmuş. O nedenle bazı klinikleri bizim kata taşıdılar. Bizim yatak sayımızda da bir azalma oldu. Dahiliye kliniğine aktardılar. Şu anda 15 yatağımız var. Yedi yatağımız da yoğun bakımda bulunuyor. Durum böyle olunca doluluk oranımız da haliyle yüzde 100’ün üzerinde oluyor.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçdır?
Geçtiğimiz yıl poliklinik sayımız 13 binin üzerinde gerçekleşti. Bununla birlikte ameliyat sayımızı da 200 beyin ameliyatı, 282 omurga ameliyatı, küçük ameliyat olarak da 35 periferik sinir ameliyatı olmak üzere toplam 517 olarak söyleyebilirim.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
İlk yıl asistanı üç günde bir yani ayda 10 nöbet tutuyor. Bunu işlere çabuk alışsın diye özellikle istiyoruz. Birinci yıldan itibaren nöbet sayıları dört günde bir, beş günde bire düşüyor. Tabi bu asistan sayısına göre değişiyor. Bazen istifalar olabiliyor, sağlık nedeniyle rapor alanlar olabiliyor dolayısıyla üst kıdemdekiler de daha sık nöbet tutabiliyorlar. Ama kıdemli asistanlar yani beşinci, altıncı sınıf asistanları, ayda en fazla 5 ya da 6 nöbet tutuyorlar. Dolayısıyla sene kıdemi arttıkça nöbet sayısı düşüyor. Bizim pasif ve aktif olduğumuz günlerimiz var. Aktif günlerimizde en az üç asistan nöbete kalıyor. Pasif günlerde ise bir asistan nöbete kalırken kıdemlisi de icap nöbeti tutuyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Doğrusu böyle bir müfredat yok. Ben kendim bir çerçeve çizdim ama standart bir program yok. Ben şöyle bir program çizdim. Asistan için bu işin a, b, c’sinden başlamak kaydıyla, embriyolojiden başlayarak ve sonrasında histoloji, anatomi, ardından beyin cerrahisi ile ilgili temel cerrahi teknikler, prensipler, hasta bakımı şeklinde devam edecek şekilde bir kitap programı çıkardım. Ben klinik şefliğine başladıktan sonra bir asistan göreve başladı. O asistanla bu programa başlamış oldum. Çekirdek müfredat böyle devam edecek. Yani işin teorik kısmıyla başlayacak, belli kitapları okuyacaklar ve benimle ayda iki üç toplantı şeklinde tartışacaklar. Senede iki defa sınav yapacağım ve seviyelerini belirleyeceğiz. Bu şekilde bir çekirdek eğitim müfredatı oluşturuyoruz. Şu anda böyle bir program yok.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Beyin cerrahinin genelde yapması gereken nöroloji 6 ay, acil servis 2 ay, genel cerrahi 6 ay, anestezi 2 ay ve acil servis 2 ay olmak üzere dört tane temel rotasyonu var. Sağlık Bakanlığının öngördüğü sürelerde bu rotasyonlar yapılıyor. Rotasyonda oldukları sürece asistanlar beyin cerrahide nöbet tutuyorlar dolayısıyla bölümden uzaklaşmış olmuyorlar. Eğitimleri o anlamda aksamıyor. Gündüzleri ise bulundukları bölümde çalışıyor, hasta takip ediyorlar. Beyin cerrahisi ile ilgili bir iş yapmıyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçdır?
Son bir yıl içerisindeki yurt dışı 6 yayınımız, 2 tane de yurt içi yayınımız bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Aslında bu Türkiye’deki bütün sağlık çalışanlarının sorunu. En büyük sorun maalesef maddi olanaklar yönünde yaşanıyor. O nedenle aslında Sağlık Bakanlığının çok uygun görmemesine rağmen kongreler firmalar tarafından finanse ediliyor. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla gidiyoruz diyemeyeceğim. Arkadaşlar için, kendim için sürekli konuşmak zorunda kalıyorum. O yüzden katılım konusunda sıkıntımız var. Aslında şöyle olmalı. En azından eğitim hastaneleri için benim önerim, bildiri sunanları, en azından sözlü bildiri sunanları kurum kendi finanse etmeli. Eskiden bu SSK hastanelerinde yapılıyordu. Ama bu herhalde bütçe sorunu bunu aşamıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Benim asistanlığa başladığım yıllarda beyin cerrahisi, hem teknoloji bugünki kadar gelişmediği için, hem de bakım teknikleri, daha doğrusu bu konudaki bilgi birikimleri diyeyim, zor bir branştı. O zamanlar bu branşı seçecek kişilere çok iyi düşünün derdim. Ama bugün teknoloji çok gelişti, tanı koymada sıkıntılarınız yok, cerrahi teknoloji muazzam atılımlar yaptı. Gönülleri eğer hakikaten beyin ve sinir cerrahisinde ise gönül rahatlığı ile başlamalarını önerebilirim.

Teşekkürler

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:
Klinik Şefi: Doç. Dr. Ahmet Deniz Belen
Başasistan: Opr. Dr. Önder Okay

Uzmanlar: Uzm. Dr. Ergün Dağlıoğlu
Uzm. Dr. Ali Dalgıç
Uzm. Dr. Çağatay Özdöl

Asistanlar:
Dr. Rıfat Akdağ
Dr. Güner Menekşe
Dr. Ali Erdem Yıldırım
Dr. Ersin Polat
Dr. Denizhan Divanlıoğlu
Dr. Öğünç Çorapçı
Dr. Fatih Alagöz
Dr. Mert Şahinoğlu


Sorumlu Hemşireler
Göksel Yavuz (Klinik Sorumlu Hemşiresi)
Selvi Özkan (Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiresi)
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
17
1) Çisem Yiğit (Mühendis)
31.08.2016 17:39:52
Deniz Bey ve ekibi 17 Aralık 2009'da hem subdural hem epidural beyin kanaması geçiren babamı (Adil Yiğit) hastaneye ulaştıktan yaklaşık 15 dakika içerisinde ameliyata aldılar ve uzun süren çabaları muhteşem bir sonuç verdi... 40 gün reanimasyonda kalan babam şu an normal bir insan gibi hayatına devam ediyor. Kendisini her daim minnetle anıyoruz. Buradan bir kez daha teşekkür etmek istedik... Sevgi ve saygılarımızla,
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer