KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği
FTR
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Şefi Doç. Dr. Hatice Bodur


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği ilk olarak 1933 yılında Fizyoterapi ve Hidroterapi Servisi adıyla, elektroterapi, mekanoterapi ve hidroterapi bölümlerini kapsamak üzere hastanemizin şimdiki B blok kısmında kurulmuştur. Servis kurulduğunda şefliğini, Numune Hastanesi Başhekimi Dr. Nüzhet Çevik yürütmüştür. 1935 yılı son aylarında Berlin Wilhofkrankenhaus’tan anlaşma ile gelen Prof. Dr. August Laqueur servis şefliği ve direktörlüğünü üstlenerek 12. 3. 1945 tarihine kadar çalışmıştır. 1945-1950 yılları arasında Dr. Fevzi Günalp, 1950-1954 yılları arasında Dr. Ekrem Paryak, 1954-1978 yılları arasında Dr. Selahattin Tolluoğlu klinik şefliği yapmıştır.
1978 yılında 2. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği kurularak şefliğine Dr. Ali İhsan Bal atanmıştır. Dr. Selahattin Tolluoğlu’nun emekli olmasının ardından iki klinik birleştirilmiş ve Dr. Ali İhsan Bal’ın şefliğinde hizmete devam etmiştir. 1982 yılında 2. FTR Kliniği tekrar açılarak şefliğine Dr. Melih Okçu getirilmiştir. Melih Okçu’nun 1992 yılında Ankara Rehabilitasyon Merkezi’ne başhekim olarak atanmasından sonra 1. FTR Klinik Şef Yardımcısı Dr. Metin Yücel, 2. FTR Kliniği Şefliğine atanmıştır.
1993 yılında 1’inci FTR Kliniği Şefi Dr. İhsan Bal’ın emekli olmasından sonra bu iki klinik birleştirilmiştir ve şefliğini bu tarihten itibaren Dr. Metin Yücel yürütmektedir. Dr. Metin Yücel, Ekim 1996’dan itibaren ikinci görev olarak Ankara Rehabilitasyon Merkezi Başhekimliği’ni de yapmaktadır.
İlk kurulduğunda hastanenin B blok kısmında bulunan servis, 1974 yılında C blok hizmete girdikten sonra B1 katında hizmet vermeye başlamış, 1985 yılında 2. FTR Kliniği hastanemiz D blok bölümüne taşınmış, 1995 yılında da hastanenin yeniden yapılandırılması ile tekrar C bloktaki eski yerine geçmiştir.
Ben 2001 yılında Klinik Şefi olarak atandım. O tarihten bu yana klinik şefliği görevini ben yürütüyorum.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde akademik kadromuz olarak 1 şef, 2 şef yardımcısı ve 4 tane de başasistan arkadaşımız var. Bunun yanı sıra bir de uzman kadrosunda çalışan arkadaşlarımız var. Bunlardan bir tanesi de yine doçent.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Şu an yardımcı personel açısından büyük bir sıkıntı yaşadığımızı söyleyemeyiz. Bütün hastanelerde yaşanılan hekim dışı sağlık personeli ihtiyacı bizim hastanemizde de elbette ki yaşanıyor. Ünitelerimizde yardımcı personel sıkıntımız olabiliyor ancak, genel anlamda öyle işimizi engelleyecek çok büyük bir sıkıntımız yok.

Eğitim programınız nedir?
Haftada iki gün eğitim saatimiz var. Bunun birinde seminer düzenliyoruz, ders anlatılıyor. Diğerinde makale takipleri yapılıyor. Güncel makaleleri takip ediyoruz. Bunun dışında asistanlarımızın yan rotasyonları, klinik içi rotasyonları var. Örneğin; EMG ünitesi, el ünitesi gibi rotasyonlar var. Onların kendi eğitim programlarına veya vaka rotasyonlarına da rotasyoner asistanlar ve mümkünse diğer tüm asistanlar katılıyorlar. Ayrıca daha sofistike olarak uğraştığımız işlerin eğitimleri var.
En yoğun çalıştığımız klinik ise plastik cerrahi. Onlarla da ayda bir kez vaka toplantısı yapıyoruz. Tabi tüm bunlarla birlikte hasta vizitlerimiz, poliklinik eğitimlerimiz de var

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Daha önceleri 28 yatağımız vardı. Bu sayı eylül, ekim ayları gibi 12’ye düştü. Hastanemizdeki yoğun bakım yatağı sayısının artırılması amacıyla böyle bir uygulamaya gidildi. Bazı dahili bilimlerin yatak sayısı azaltıldı. Şu an ki doluluk sayımız yüzde 100. Randevu sistemiyle çalışıyoruz

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık poliklinik sayımız 2008 yılı istatistiki verilerimize göre 25 bin. Bunun yanı sıra Kolej, Siteler ve Mamak semt polikliniklerimiz de var. Buralarda da poliklinik yapılıyor. Ayrıca Şereflikoçhisar, Haymana, Ayaş, Kızılcahamam ilçelerindeki gibi hastanelere de rotasyonla uzman gönderiyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
İlk yıl asistanı ortalama dört nöbet tutuyor. Kıdem aldıkça nöbet sayıları azalabiliyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek eğitim programımız var. Zaten ben fizik tedavi ve rehabilitasyon alanının yeterlilik kurulu üyesiyim. Bakanlıkta da hazırlanan bir çekirdek eğitim müfredat programı vardı, onun da hazırlanmasında görevliydim. O çekirdek eğitim müfredatını ve asistan karnesini kullanıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Nörolojik rehabilitasyon, ampüte rehabilitasyonu ve kafa travması rehabilitasyonu için ki mevzuatta Bakanlık tarafından buna uygunlaştırıldı, Ankara içerisindeki diğer eğitim hastanelerine ve üniversite hastanelerine asistanlarımızı rotasyona gönderebiliyoruz. Örneğin; şu an, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezinde, Ankara Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Rehabilitasyon Hastanesinde rotasyon asistanlarımız var. Asistanın direkt rehabilitasyon merkezlerinde bu anlamda eğitim süresini 6 ila 9 ay olarak belirtiyoruz. Bunun dışında kendi zorunlu rotasyonlarımız var. Bunlar ortopedi, dahiliye ve nöroloji rotasyonları. Onları bir fiil yaptırıyoruz. Hiçbir rotasyonun kağıt üzerinde kalmamasına dikkat ediyoruz. Ayrıca klinik içi rotasyonlarımız var. Asistanları EMG ünitesi, El Ünitesi ve İnflamatuar Romatizmal Hastalıklar İzlem Polikliniğinde 3’er aylık sürelerle rotasyona tabi tutuyoruz. Bununla birlikte akut dönem veya post akut dönem rehabilitasyon uygulamak üzere yanık ünitesi, ortopedi klinikleri ve yoğun bakım ünitelerinde de rotasyoner uzman ve asistanlarımızı aylık olarak belirliyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yıl içerisinde oldukça üretkendik. Çünkü doçentliğe hazırlanan arkadaşlarımız da var. SCI’ye kayıtlı toplam 20 yayınımız var. Bunun üç tanesi olgu sunumu. Yurt içi yayınlarımız da 2008-2009 yılı olarak, 4 olgu ve bir derleme olmak üzere yine 20 adet.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere katılabiliyoruz. Kendi adıma yeterince katılabildiğimizi düşünüyorum. Uzman arkadaşlarımız de yine ilgi duydukları alanlara göre kongrelere gidiyorlar. Çünkü uzman arkadaşlarımızın özelleştiği alanlar var. Elle uğraşan bir grup var, inflamatuar romatizmal hastalıklarla uğraşan bir grup var, ortopedik rehabilitasyonla uğraşan bir arkadaşımız var. İlgi duydukları alanlara göre olabildiğince kongrelere katılabiliyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Fiziksel tıp ve rehabilitasyon bilim dalı yüzyılın son yarısından itibaren büyük gelişmeler göstermiştir. Pratikte değişimler sürmekle birlikte, temel kavramlar aynı kalır. Alanımızın diğer uzmanlık alanlarına benzemeyen kendine özgü yanları hakkında farkındalık düzeyi iyi değildir. Meslektaşlarımızı, vatandaşlarımızı ve toplumumuzu alanımız konusunda eğitmek ve bilgilendirmek üzerimize düşen önemli bir konudur. Biz multidisipliner çalışan bir alanız. Temel uğraşı alanımız, kas-iskelet sisteminin hastalıklarıdır. Bunların tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu ile uğraşırız. Burada asistan kalitemizin oldukça yüksek olduğunu söylemek isterim. TUS’ta derece yaparak gelen asistanlarımız var. Branşımızın puanları TUS sıralamasında iyi durumda. Ekip lideri olarak çalışmamızı gerektiren bir branşız. Çünkü fizik tedavi ve rehabilitasyon alanı, diğer sağlık profesyonelleri ile birlikte bir ekip işi olarak çalışılan branştır. Alanımızda diğer uzmanlık alanlarıyla iyi bir iletişim kurabilecek, onlara liderlik yapabilecek kişilere ihtiyacımız var. Kendisinde bu özellikleri gören, bu özelliklere sahip olduğunu düşünen arkadaşlarımızı aramıza katılmaya bekliyoruz.
Teşekkürler.Kliniğimizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar
Klinik Şefi: Doç. Dr. Hatice Bodur

Klinik Şef Yardımcısı
Doç. Dr. Kürşat Özoran
Doç. Dr. Tuba Ümit Seçkin

Başasistan
Uzm. Dr. Lale Akbulut Aktekin
Uzm. Dr. Özlem Yılmaz
Uzm. Dr. Şükrü Aydoğ
Uzm. Dr. Filiz Sivas

Uzmanlar
Doç. Dr. Dilek Keskin
Uzm. Dr. Filiz Eser
Uzm. Dr. Gülseren Kayalar
Uzm. Dr. Bedriye Mermerci

Asistanlar:
Dr. Esra Erkol İnal
Dr. Yeşim Garip
Dr. Tuba Yıldırım Günay
Dr. Meryem Dedeoğlu
Dr. Nilay Çınar
Dr. Ali İpek
Dr. Fatma Gül Önder
Dr. Pınar Eroğlu
Dr. Zahide Betül Eliuz
Dr. Esra Kapısız
Dr. Ahmet Tutoğlu
Dr. Selma Eroğlu
Dr. Şefika Uysal
Dr. Ebru Demir Gül
Dr. İsmihan Sunar
Dr. Nihal Baysal
Dr. Özlem Uzun

Fizyoterapistler:
Murat Mülayim
Muhammet Çırlak
Betül Sürücü
Nesrin Çetin
Hülya Keri
Münevver Yiğit
Gülay YaprakHemşireler:
Döndü Ulusoy
Aysel Zeybek
Ayşe Akdeniz
Ülkü Dursun
Gülçin Tezel
Tuba Kukuş
Dudu Erkoca

Personel
Güner Canik
Ahmet Doğan
Ahmet Koluaçık
Ali Özer
Aynur Cenik
Fadime Engin
Yasemin Ervan

4 Mayıs 2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer