KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
18 Nisan 2021, Pazar
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Op. Dr. Mehmet Ali Tümöz.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1974 yılında hastanemizin B blok 3. katında 54 yatakla hizmet vermeye başlamış ve 1995 yılında da B blok 1. kata taşınmıştır. İlk klinik şefimiz Op. Dr. Sungur Gültekin’dir. Ayrıca hastanemizde ilk diz artroplasti ameliyatı 1992 yılında 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde, hastanemiz çalışanlarından bir personele uygulanmıştır.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizin akademik kadrosunu 1 şef, 1 şef yardımcısı, 4 başasistan, 1 uzman ve 6 asistan oluşturmaktadır.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Hastanemizin imkanları ölçüsünde gerek hemşire, gerek sağlık memuru ve gerekse de diğer yardımcı personel konusunda eksiklikler bulunmaktadır. Dolayısıyla bu hizmetler eksikler nedeniyle imkanlar ölçüsünde yürütülmeye çalışılmaktadır. Kliniğimiz bünyesinde şu an yardımcı personel olarak 4 hemşire, 1 sağlık memuru ve 2 hizmetli görev yapıyor.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 23 adet yatağımız bulunmaktadır. Yataklarımızın ortalama doluluk oranı ise yüzde 112 civarındadır.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet çizelgelerimiz gerek asistan düzeyinde, gerekse başasistan ve uzman düzeyinde aylık olarak hazırlanmaktadır. Asistanlar her gün gerek acil, gerekse acil olmayan günlerde 24 saat klinik nöbeti tutmaktadırlar. Başasistan ve uzmanlar ise sıraya göre acil ve icapçı nöbetleri tutmaktadırlar. Ortopedide bilhassa acil nöbetler her zaman için çok ağır geçmekte, gerektiğinde acil hastalar nöbetçi ekip tarafından ameliyata alınmaktadır. Nöbet tutan arkadaşlar ertesi gün hiç ara vermeden yorucu bir çalışma geçirmelerinin ardından özveriyle görevlerine devam etmektedirler.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Kliniğimizde rotasyon uygulamaları Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Tababet Uzmanlık Tüzüğü çerçevesinde 2 ay fizik tedavi, 6 ay genel cerrahi rotasyonları şeklinde gerçekleştiriliyor. Ayrıca yine aynı çerçevede fizik tedavi ve genel cerrahi asistanları da kliniğimize rotasyona geliyorlar.

* Eğitim programınız nasıl?
Eğitim programımız Sağlık Bakanlığı Tababet Uzmanlık Tüzüğü çerçevesinde uygulanmaktadır. Asistanların gerek pratik, gerekse bilimsel eğitimleri yerine getirilmektedir. Kliniğimizde haftada üç gün ameliyat günü mevcuttur. Bu günlerde asistanlar gerek kıdemleri, gerekse bulundukları konum yönünden bir gün önceden hazırlanan ameliyat listelerine göre başasistan, şef yardımcısı ve şef refakatinde eğitimsel pratik çalışmalarını yaparlar. Ayrıca haftada 2 gün kliniğimize ayrılmış eğitim saatleri bulunmaktadır. Bu saatlerde seminer, literatür çalışması ve olgu tartışması yapılır. Bunun dışında tüm klinik kadroları bilimsel kongre ve simpozyumlara program dahilinde katılmakta ve tıbbi yayın çalışmaları yapmaktadırlar.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Klinikleri Türk Ortopedi Platformu’unda yeri olan kliniklerdir. Tıbbi araç gereç durumumuz maddi imkanlarımız ölçüsünde ihtiyaçlarımıza cevap verecek düzeydedir. Kliniğimizde gerek ortopedik yönden (artroplasti, artroskopi, doğumsal deformiteler) gerekse travmatoloji yönünden tüm modern girişimler yapılmaktadır.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kliniğimiz, bilimsel yayın yönünden oldukça üst seviyededir. Eğitim düzeyi çerçevesinde gerek asistan, gerekse eğitim kadroları her ay en az iki tıbbi yayın hazırlanmaları yönünde eğitilmektedirler. Halen kliniğimize ait gerek kongre bildirimleri, gerek iç yayın ve gerekse de dış yayın açısından önemli bir potansiyel mevcuttur.
Kongreleri takip etme hususuna gelince, yurtiçi ve yurtdışı kongreleri mali imkanlar elverdiği ölçüde takip ediyoruz. Yurtiçi kongrelere hazırlanmış belirli program çerçevesinde asistan düzeyinden başlamak üzere ve mümkün olduğu nispette bildiriyle katılım teşvik edilmektedir. Yurtdışı kongrelerine ise maliyeti çok yüksek kongreler olmasına rağmen fedakarlıklarla katılım sağlanmaktadır.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanlardan ilk başta dürüstlük bekliyorum. Bunu açacak olursak, sadece ahlaki yönden değil hastaya olan ilgisi, yaklaşımı ve onun tedavisindeki ciddiyetidir. Bunun yanı sıra yabancı dil bilgisinin iyi olması, üstlerine karşı olan saygısı, birlikte çalıştığı arkadaşlarına uyan sevgi ve yakınlaşma bağlarının iyi olmasıdır.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Alaettin YURTTAŞ (Öğretmen)
12.03.2019 20:32:49
Hastanede tedavi gördüğüm süre zarfında ilgisini eksik etmeyen sayın hocam Erman CEYHAN'a teşekkürü bir borç bilirim. Hani derler ya ''buğday başağı olgunlaştıkça boynun eğer'' işte öylesine bilgili, tevazu sahibi ve saygılı bir insan. Allah başarılarının devamını nasip etsin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer