KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Kliniği
DAHİLİYE
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Klinik Şefi Doç. Dr. Ekrem Abaylı


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1973’te Dr. Yakup Arısan şefliğinde kurulmuş. 1989 yılında Dr. Süreyya Adanalı’nın şefliğinde çalışmalarına devam eden kliniğimiz, 1993 yılından itibaren nefroloji ağırlıklı olarak çalışmaya başlamıştır. Benim 2001 yılında bu kliniğe şef olarak atanmamın ardından 2003 yılına kadar yine nefroloji ağırlıklı olarak çalışmaya devam ettik. Kliniğimiz 2003 yılında Nefroloji Kliniğinin kurulmasının ardından genel dahiliye kliniği olarak hizmet vermeye başladı.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi kuruluş itibarıyla oldukça köklü bir sağlık kuruluşu. Bu hastane içerisinde yer almakta olan Kliniğimizde 35 yıldır asistan eğitim verilmekte.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizin akademik kadrosu bir klinik şefi, iki şef yardımcısı olmak üzere 3 kişiden oluşuyor. Normalde 4 uzman ya da başasistan kadromuzun da olması gerekiyor ama bu gün itibariyle maalesef yok.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak 1 başhemşire, 5 hemşire, bir sekreter, bir diyetisyen, 3 ofis görevlisi bulunmakta. Diğer yardımcı personel olarak da sözleşmeli şirket elemanı olarak çalışan 3 tane ofis görevlimiz bulunuyor.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız çerçevesinde sabahları ve öğleden sonraları klinik vizitlerimiz var. Sabah vizitlerini ben öğleden sonraki vizitlerimizi şef yardımcısı arkadaşlarımız yapıyor. Bunun dışında pazartesi günleri diğer dahiliye klinikleri ile birlikte ortak derslerimiz bulunuyor. Ayrıca bizim klinik olarak salı günleri literatür saatlerimiz, cuma günleri de seminer programlarımız oluyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde toplam 21 yatağımız mevcut. Acil aylarında doluluk oranımız yüzde 100 civarında bulunuyor. Bazı zamanlar yoğunluk nedeniyle diğer kliniklerin yataklarından da istifade edebiliyoruz. Diğer aylarda ise yüzde 70-80 oranında bir doluluğumuz oluyor

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık poliklinik sayımız değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak yıllık 19 bin ile 22 bin arasında değişiyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemelerimizi genellikle kıdemli asistanlarımız, 4’üncü, 5’inci sene asistanlarımız benim gözetimimde düzenliyorlar. İlk başlayan asistan arkadaşlar ortalama olarak ayda 7-8 civarında nöbet tutuyorlar. Tabii son senelerde imtihana girecek olan asistan arkadaşlara biraz daha az nöbet yazarak çalışmalarına imkan sağlamaya çalışıyoruz

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Genelde oldukça teferruatlı bir müfredat programımız var. Hem seminer, literatürler yönünden, hem de bir asistan geldiğinde, örneğin kemik iliğinden, biyopsilerinden batum fonksiyonlarına kadar neler yapması gerektiğini içeren bir müfredat programımız var. Mümkün olduğu kadar bu müfredat içeriği çerçevesinde eğitimimizi sürdürüyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizde mecburi rotasyonlar var. Mesela kardiyoloji, biyokimya, intaniyeyi sayabiliriz. Bu rotasyonların süresi 3 ile 6 ay arasında değişiyor. Bir de asistanların resmi olarak yapmak mecburiyetleri olmayan rotasyonlar var. Mecburi olarak değil ama bilgi, beceri ve görgülerinin artması için endokrinoloji, romatoloji, onkoloji, nefroloji ve gastroenteroloji gibi kliniklere 2 aylık bir rotasyona gönderiyoruz. Oralardan da bize asistanlar rotasyona geliyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir içerisinde yurt dışı sayısı maalesef biraz az. Yurt dışı 2 yayınımız var. Yurtiçi yayın sayımızı da 15 olarak söyleyebilirim. Tabii bunlara kongre sempozyum vesaire sunum ve bildirilerimizi katmıyorum.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt dışı kongrelere maalesef katılamıyoruz. Yurt içi kongrelere ise mümkün olduğunca çok sayıda arkadaşımızın katılmasını sağlamaya çalışıyoruz

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Yeni katılacak asistan arkadaşlara en çok şunu söylemek isterim. Tıp mesleği gerçekten oldukça geniş bir alana sahip. Her şeyi bilmelerine imkan yok. En başta mesleklerini çok sevmelerini, işlerine sahip çıkmalarını, sürekli okumalarını ve araştırmalarını tavsiye ederim. Böyle bir alışkanlığı disiplini kazandıkları zaman üstesinden gelemeyecekleri şey yoktur diye düşünüyorum.

Teşekkürler.
28/04/2008

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim, asistan ve hemşireler
Klinik Şefi : Doç. Dr. Ekrem Abaylı
Klinik Şef Yardımcısı: Doç. Dr. Esin Beyan Ünlü
Klinik Şef Yardımcısı: Uzm. Dr. Nisbet Yılmaz

Asistanlar
Dr. Alper Azak
Dr. Merve Yılmaz
Dr. Ayşe Arduç
Dr. Funda Meşeli Türker
Dr. Nafiye Direktör
Dr. Sedat Caner
Dr. Kaan Helvacı
Dr. Merve Pamukçuoğlu
Dr. Teoman Çakır
Dr. Melahat Çoban
Dr. Cafer Kaya
Dr. Nafiye Helvacı
Dr. Deniz Kul
Dr. Çiğdem Tura
Dr. H. Hüseyin Bıyıklı
Dr. Ömer Öztürk
Dr. Bekir Tekelek
Dr. İklil Çobanoğlu
Dr. Z. Gülsüm Karatepe
Dr. Hüseyin Kanmaz

Hemşireler
Gülsen Kurnaz
(Sorumlu Hemşire)
Hatun Temirci
Yeter Aktepe
Azel Köksal
Aydın Yalçın
Güler Tola
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer