KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği Klinik Şefi Doç. Dr. Faruk Coşkun* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1954 yılında kurulmuştur. İlk klinik şefimiz ise Op. Dr. Celal Tümör’dür. Daha sonra sırasıyla Op. Dr. Kazım Uğur, Doç. Dr. Ali Rıza Ünal ve Op. Dr. İsmet Erdinç klinik şefliği yapmıştır. 1999 yılından bu yana da ben klinik şefliği görevini sürdürmekteyim. Kliniğimiz uzun yıllar kolorektal ve proktoloji ağırlıklı olarak çalışmış olmakla birlikte bu konulara ilaveten benim klinik şefliğine başlamamdan sonra kanser cerrahisine de ağırlık vermeye başladık.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde benimle birlikte Op. Dr. Vasfi Özer ve Doç. Dr. Mahir Özmen klinik şef yardımcılığı görevini yürütüyorlar. Ayrıca 6 başasistan olmak üzere 9 genel cerrahi uzmanı eğitim faaliyetlerini yürütmektedirler. Asistan sayımız ise 11’dir.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde yedi hemşire ve üç hizmetli arkadaşımız yardımcı personel olarak hizmet veriyorlar. Hastalarımızla yakından ilgilenerek hem moral olarak destek sağlıyor, hem de tedavilerine yardımcı oluyorlar.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimiz oldukça yoğun çalışan bir birimdir. Bünyemizde 23 yatağımız bulunuyor. Bu yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 96’dır.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde 24 saat hekim gözetimi esas olup, mesai saati dışında 1 asistan nöbetçi, aylık olarak değişen servis sorumlu başasistanı ile birincil ilişki içerisinde görev yapar. Lüzumu halinde servisin şefi dahil olmak üzere tüm eğitim kadrosunun 24 saat hastanede göreve gelmekle yükümlü olduğu bir çalışma düzeni geçerlidir.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Bizim özel bir rotasyon uygulamamız söz konusu değildir. Asistan yönetmeliğinde belirtilen programı uyguluyoruz.


* Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız iki amaca göre planlanmıştır. Bunlardan biri kişisel sorumluluk bilincinin yükseltilmesi ve karar verme formasyonunu arttırmaya yönelik uygulamalardır. Bu maksatla son yıla gelen asistanlar otomatik olarak servis sorumlusu sıfatı kazanırlar. Bu unvanlarıyla servisin primer sorumlusu olarak kendilerine ayrılan sabah ve akşam saatlerinde diğer asistanlarla birlikte vizit yaparlar. Hastaların tanısının konması, ameliyata hazırlanması ve ameliyat sonrası bakımında servis uzmanlarıyla koordinasyonu sağlarlar. Başarı ve başarısızlıktan direkt sorumlu tutulurlar.

İkincisi ise teorik bilgiyi ve kullanımını arttırmaya yönelik uygulamalardır. Bu uygulama hem asistanlara hem de uzmanlara yönelik uygulamadır. Total beklenti servisin uluslararası gelişmelerle paralellik içerisinde olması ve klinikte çalışan asistan ile uzmanların araştırmacı bir kimlik kazanmasıdır. Bu amaçla ameliyatın olmadığı günlerden pazartesi sabah saat 08:00-09:00 arası makale saati, öğleden sonra saat 14:00-15:00 arası pre-op veya post-op kanser konseyi. Perşembe sabahı saat 08:00-09:00 arası bir hafta önce yapılan operasyonların tartışması ve ayda bir kez de asistan seminerleri yapıyoruz. Ayrıca asistan tezlerimiz mutlaka hayvan deneyi şeklinde yapılmaktadır. Böylelikle hastanemizin hayvan laboratuvarı olmamasının asistan üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmaktayız.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Kliniğimizin tıbbi araç gereç durumu ihtiyaçlarımıza cevap verecek yeterli seviyededir.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Bilindiği gibi hastanemiz ülkemizin en fazla hasta potansiyeline sahip eğitim ve araştırma hastanesidir. Ancak maalesef bu büyük potansiyeli ve hasta çeşitliliği arşiv imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle tam değerlendirilememektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için hazırladığımız özel formlar vasıtasıyla servisteki tüm hastaları özel olarak arşivlemekte ve servisin hafızasını korumaktayız. Bu durum bir eğitim hastanesinde bilimsel faaliyetler için olmazsa olmazlardandır.

Kliniğimiz geçmişten gelen ciddi bir yayın geleneğine sahiptir. Ancak son üç yıl içerisindeki yeniden yapılanma faaliyetlerimiz buna yeni bir ivme kazandırdı. Son üç yılda yayın sayımız 50’nin üzerine çıktı. Bunun 20’ye yakını yurtdışı dergilerde yayınlandı. Bu yurtdışı yayınlarımızın bir kısmı A Class dergilerde olup defalarca site edildi. Yayınlar, deneysel araştırmaların ciddi bir oranı vardır. Kongre bildirimlerimizin bilimsel faaliyetlerimiz içerisinde önemli bir yeri vardır. Son üç yılda yine 50’ye yakın yurtiçi ve yurtdışı bildiri sunumu yapmış bulunuyoruz. Kongre sunumları bilimsel tecrübe kazanmak açısından iyi bir ortam oluşturmaktadır. Sunumlarımızı genellikle kıdemli asistanlar ve uzmanlara yaptırarak deneyim kazanmalarını sağlıyoruz. Bir uzman arkadaşımız bu faaliyetleriyle doçent unvanı aldı. Diğer uzmanlarımızda aynı yönde çalışıyorlar.

Son bir yıla kadar kongre katılımları sponsorların desteğiyle bir sorun değilken ekonomik krizle maalesef minimum seviyeye indi. Bu durumun böyle sürmesi halinde bilimsel gelişmelerden uzak kalacağımız kesin. Hekimlerin kendi imkanlarıyla bu faaliyetlere katılmalarının imkansızlığını ise söylemeye bile gerek yok.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek arkadaşların genel cerrahiyi gerçekten istemiş olmaları bence çok önemli. Zira bütün branşlar çok ağırdır. Çok çalışma ve fedakarlık ister. Genel cerrahi 24 saat çalışmadır ve bu süreçte asla program yoktur. TUS’da alt sıralarda yapılan bir tercih sonrası gönülsüz bir çalışma genel cerrahinin kabul edemeyeceği ve hastaya faydalı olmayan sonuçlar doğurabilir. Genel cerrahi sevilmeden yapılacak bir iş değildir. Bu işe gönül veren doktorlar aynı zamanda insan sevgisiyle dolu, titiz, disiplinli, özverili olmalıdır. Bizimde kliniğimizi seçecek arkadaşlarımızdan beklentilerimiz bu yöndedir.

* Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer