KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
18 Nisan 2021, Pazar
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi Klinik Şefi Doç. Dr. Ali Biçimoğlu.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimizin kuruluşundan bu yana şeflik görevini ben yürütüyorum. Kliniğimiz 1992 yılının Nisan ayında benim tarafımdan kuruldu. Kuruluşumuzdan bu yıla kadar geçen 10 yıllık zaman dilimi içerisinde kliniğimizden 3 klinik şefi ve bir de profesör yetişmiş ayrıca 19 asistanımız da uzman olmuştur.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizin akademik kadrosu 1 şef ve 4 başasistan olmak üzere toplam 5 kişiden oluşuyor.

* Yardımcı personel sayınız nedir?
Kliniğimiz bünyesinde biri sorumlu olmak üzere 4 hemşire, 1 sağlık memuru ile 2 hizmetli çalışmaktadır. Ayrıca geçici görevli olarak 1 fizyoterapistte kliniğimizde çalışmaktadır.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizin toplam yatak sayısı 23’tür. Yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 95 ile yüzde 100 arasında bulunuyor. Bu oran aylık olarak değişiklik gösterebiliyor. Türkiye’nin her yerinden hastanemize sevkli ya da sevksiz hasta geldiğinden ve hastanemizin acil yükü çok fazla olduğundan, boş yatak bulmakta zorlanıyoruz.

* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde 5 tane ortopedi kliniği bulunduğundan 5 günde bir acil nöbeti kliniğimiz tarafından tutulmaktadır. Acil nöbetlerimizde 1 uzman ve 5 kişiden oluşan asistan grubu nöbet tutmaktadır. Bir acil gününde acil ortopediye başvuran hasta sayısı ortalama olarak 70 civarındadır. Diğer günlerde ise 1 asistanımız nöbetçidir. Her gece 1 nöbetçi hemşiremiz bulunmaktadır.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Asistanlarımızın büyük çoğunluğu eski uzmanlık yönetmenliğine bağlı olduklarından 10 ay genel cerrahi, 2 ay fizik tedavi, 2 ay anestezi rotasyonu görmektedir. Fakat asistan sayısı açısından zaman zaman sıkıntıya düştüğümüzden rotasyona gönderdiğimiz kliniklerin şefleriyle konuşarak bazı esneklikler sağlıyoruz. Dışarıdan bizim kliniğimize de üçer ay süreyle genel cerrahi, çocuk cerrahisi, plastik cerrahi ve fizik tedavi kliniklerinden asistanlar rotasyona geliyor.

* Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız ekim ayı başında başlayarak haziran ayı sonuna kadar sürüyor. Yaz aylarında arkadaşlarımızın bir bölümü izine çıktığından ve yazın artan trafik kazaları ile diğer kazalar nedeniyle iş yükümüz arttığı için teorik eğitime ara veriyor, olgu tartışmaları yapıyoruz. Normal eğitim dönemimizde ben ve tüm başasistanlarımızın en az birer semineri oluyor. Ayrıca bunlardan artan zamanlarda da literatür saatlerimiz, olgu tartışmalarımız oluyor. Senede 2-3 kez de üniversite ya da başka eğitim hastanelerinden konuk konuşmacıları da ağırlıyoruz. Kliniğimizde ameliyat günü olmayan pazartesi ve perşembe günleri ayrıntılı hasta vizitleri, diğer günlerde de tüm hastaların vizitleri yapılıyor.

* Tıbbi araç gereç durumunuz nasıl?
Hastanemizde bulunan diğer kliniklerle ortak kullandığımız 1 adet seyyar röntgen cihazı ve eklemlere pasif hareket verdiren (CPM) cihazımız mevcut. Ayrıca kendimize ait alçı motorumuz da bulunuyor. Tüm yataklarımızda ise traksiyon cihazı kurulu durumda. Traksiyon uyguladığımız hastalarda ayrıca traksiyon sistemi kurmaya gerek duymuyoruz Ameliyathanelere gelince, ameliyathanelerimizde oldukça önemli miktarda alet eksiğimiz mevcut. Bunların listesini tüm kliniklerle ortaklaşa hazırlayarak başhekimliğe sunduk. En acillerine öncelik verilerek bu eksikliklerimizin kısa sürede giderileceğini umuyoruz.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Son 1 yıl içerisinde 5 uluslararası makalemiz yayınlandı. 4 uluslararası kongrede bildiri sunuldu. Ayrıca 2 bildirimiz de Avrupa Ortopedi Kongresi’nde sunulmak üzere kabul edildi. Yurtiçi değişik ortopedi dergilerinde 10 adet bildirimiz yayınlandı. Geçtiğimiz milli kongrede 11 sözel bildiri ve 3 poster sunduk. Uluslararası omurga cerrahisi kongresinde panelistlik, Trakya Tıp Fakültesi Günleri’nde panelistlik, 2002 yılı ortopedi buluşmasında oturum başkanlığı, İstanbul ortopedi toplantısında tartışmalı panelde panelistlik yaptık. TÜBİTAK’ın onay verdiği ve desteklediği bir araştırma programımız ise halen devam ediyor. Kongreleri takibe gelince, yurtdışında ancak bildirilerimizin kabul edildiği kongrelere katılma gayreti içerisindeyiz. Yurt içerisindeki önemli toplantılara mümkün olduğunca kalabalık uzman ve asistanlarımızla katılmaya çalışıyoruz. Kongrelerin maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle bazılarına katılamamaktayız. Örneğin bildirilerimizin kabul edilmesine rağmen ABD’deki Dünya Ortopedi Kongresi’ne (SICOT) gidemedik.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanlardan ortopediyi sevmelerini ve TUS sınavında ortopedinin öncelikli tercihleri olmasını bekliyorum. Ayrıca gerek klinik, gerekse kendi eğitimleri açısından iyi derecede yabancı dil bilmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Elbette ki insanları sevmeleri de çok önemli. Çünkü hastaların psikolojilerine hitap etmeleri gerekmektedir. Ayrıca arkadaş ilişkilerine, yardımlaşmaya ve uyuma özen göstermeliler.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) seray (işporta)
06.06.2019 00:28:13
kendisini tanıma bahtsızlığına uğradım.
People
34
2) halim (işsiz)
01.11.2018 13:33:50
diş hekimliği dekanı olan yenidoğan uzmanı doktor ...
People
43
3) tergan (vatandaş)
19.07.2018 10:59:30
hastalara tavrı hoş değil
People
2
4) Ali (Matbaa)
15.07.2018 15:27:50
Hoca için niye öyle diyorsunuz fahri hocaya minnet borcumuz var allahtan sonra benim çocuğum fahri hoca sayesinde yaşıyor
People
46
5) hale (doktor)
14.04.2018 11:34:42
hastalara tavrınız hiç hoş değil
People
45
6) selim (doktor)
04.03.2018 11:37:38
sizi tanıdım ve hiç sevmedim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer