KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Genel Cerrahi Kliniği Şefi Doç. Dr. Nuri Aydın Kama* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Numune Hastanesi’nde 1954 yılında Prof. Dr. Melchior’un emekliye ayrılmasıyla cerrahi kliniklerinin sayısı 4’e çıkarılmış ve 4. Genel Cerrahi Kliniği kurularak ilk olarak şefliğini Op. Dr. Celal Tümer yürütmüştür. Daha sonra sırasıyla 1975 yılında Op. Dr. Nuri Soylu, 1979 yılında Op. Dr. Mustafa Sınav kliniğin şefliklerini üstlenmişlerdir. 1991 yılından bu yana da ben klinik şefliği görevini yürütmekteyim. Ankara Numune Hastanesi’nde ilk laparoskopik cerrahi, ilk major hepatik rezeksiyon, mide tümörlerinde ilk genişletilmiş lenf nodu disseksiyonu ve özefagus tümörlerinde ilk transhiatal özefajektominin kliniğimizce yapıldığını da özellikle belirtmek isterim.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimiz akademik kadrosu 1 klinik şefi, 4 klinik şef yardımcısı, 2 başasistan, 6 uzman doktor ve 12 asistan doktor olmak üzere 25 kişiden oluşuyor. Klinik şefi ve 3 klinik şef yardımcısı genel cerrahi doçenti unvanı sahip bulunuyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimiz bünyesinde yardımcı personel olarak 1 sorumlu hemşire, 6 hemşire ve 5 hizmetli arkadaşımızı görev yapıyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde hasta hizmetinde kullanılan 30 yatağımız bulunuyor. Hastanemiz istatistiklerine göre kliniğimizin 2002 yılında yatak doluluk oranı yüzde 99.4’tür. Ayrıca klinik olarak uyguladığımız mevcut yataklarımızı en etkin şekilde kullanma politikası neticesinde aynı yıl 444 büyük ameliyat, 95 orta ameliyat ve 98 küçük ameliyat yapmış bulunuyoruz. Büyük ameliyat sayımız, hastanemizdeki diğer cerrahi kliniklerinin büyük ameliyat sayılarının çok üstündedir.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimiz asistanları, sırası ile her gün klinikte nöbet tutuyorlar. Ayrıca hastanemizdeki diğer genel cerrahi klinik asistanları ile birlikte Acil Cerrahi Servisi’nde servis nöbeti ve Acil Servis’te kapı nöbeti tutuyorlar. Acil nöbetleri Genel Cerrahi Koordinatörlüğü tarafından aylık olarak belirlenmekte, servis nöbetleri ise klinik içinde aylık olarak hazırlanıyor.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Kliniğimizdeki asistan doktorlar, uzmanlık eğitimleri boyunca birer ay anestezi ve reanimasyon, üroloji, ortopedi, ikişer ay ise kadın hastalıkları ve doğum, patoloji ve göğüs cerrahisi olmak üzere toplam 9 ay rotasyon görüyorlar.


* Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizin eğitim programı Eylül-Mayıs aylarını kapsayacak şekilde yıllık olarak hazırlanıyor. Eğitim dönemi sonunda tüm bir yılın değerlendirildiği toplantı yapılarak, toplantı sonunda yeni dönemin eğitim programı hazırlanıyor. Her hafta pazartesi günleri “olgu sunumları”, “mortalite”, “nasıl yapalım” ve “video gösterimleri” başlıklı asistan doktorların uzman doktorlar eşliğinde hazırladığı sunumlar ve ameliyata hazırlanan hastaların tartışıldığı toplantılar yapılıyor. Her hafta Çarşamba günleri ise makale sunumları ve bir önceki hafta yapılan ameliyatların ve komplikasyonların tartışıldığı toplantılar yapılıyor. İki haftada bir cuma sabahları asistan seminer sunumu ve iki haftada bir şef yardımcıları tarafından hasta başı eğitimi de yapılmaktadır. Ayrıca pazartesi ve cuma öğleden sonraları daha önceden belirlenmiş konularda bir uzman başkanlığında asistanlar ders anlatmaktadırlar. Her ay sonunda ise daha önce belirlenmiş bir konuda 20 soruluk klasik yöntem ile asistan sınavı yapmaktayız.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Kliniğimize ait olarak ameliyathanemizde laparoskopik cerrahi ünitemiz bulunmaktadır. Ayrıca servisimizde rektosigmoidoskopi setimizde mevcut bulunuyor.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kliniğimizin tüm hastalarımızın kaydedildiği düzenli bir arşiv sistemi bulunuyor. Ayrıca uzmanlık tezi mutlaka deneysel çalışmalardan oluşuyor. Bu nedenlerle kliniğimiz hastanemizin kongrelerde en fazla bildiri sunan ve katılımda bulunan kliniğidir. Kliniğimizin 1996 yılından bu güne kadar 24 yurtdışı, 30 yurtiçi makalesi yayınlanmış bulunuyor. Ayrıca 84 yurtdışı ve 42 de yurtiçi kongre bildiri sunumumuz bulunuyor.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Genel cerrahi son derece özverili çalışmayı gerektiren ve ancak çok sevenlerce iyi yapılabilecek bir daldır. Bu nedenle genel cerrahi asistanlığını seçecek olan doktorların bu branşı sevmeleri gerekir. Ayrıca Genel Cerrahi Kliniği asistanlarının normal işleyişin dışında yoğun eğitim programına uyacak şekilde okumaları ve kliniğimizin gözbebeği olan arşiv sistemine inanıp, sahip çıkmaları gerekir. Kendilerinden en büyük beklentimiz budur.

* Teşekkürler...


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer