KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
15 Mayıs 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Abdullah Yalçın Tabak

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, 2001 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Kliniğimizde bugüne  kadar 10 ortopedi ve travmatoloji uzmanı yetişmiştir. Kliniğimiz uzmanlarından 6 kişi doçent unvanı almıştır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizin kurulduğu 2001 yılından bu yana geçen asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimiz eğitim kadrosunu 3 doçent doktor ve 1 uzman doktor oluşturmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde personel olarak sorumlu hemşiremiz ile birlikte 4 hemşire, 3 sağlık memuru, 2 sekreter ve 4 yardımcı personel görev yapmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Her yıl düzenli olarak hazırlanan, eylül ayında başlayıp haziran ayında sona eren haftalık seminer ve makale programı yanında, her vizit sonunda vaka tartışmaları şeklinde teorik eğitim verilmektedir. Eğitim programında genel ortopedi ve travmatoloji konuları dışında güncel konular ve alanımızdaki yeniliklere yer verilmektedir. Ankara’daki eğitim ve araştırma hastanelerinin her ay düzenlediği toplantılara katılmaktayız. Ayrıca, ortopedi dernekleri tarafından düzenlenen kurslara bir program dâhilinde katılınmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Toplam 23 yatağımız mevcut olup, doluluk oranımız yıllık yüzde 100’dür. Ayrıca, hastanemiz bünyesinde bulunan tek kişilik hasta odalarının olduğu servisi ihtiyaç doğrultusunda kullanabilmekteyiz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yılda ortalama 30 bin hastaya poliklinik hizmeti vermekteyiz. Bin beş yüz civarında ameliyat yapmaktayız. Hastanemizin referans hastanesi olması nedeni ile hastalarımızın bir kısmı hastanemize dış merkezlerden yönlendirilmektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Şu anda hastanemizde dört tane ortopedi kliniği olduğu için, her 24 saatte bir ortopedi kliniği tam gün olarak acil servis hizmetini yürütmektedir. O nedenle biz de dört günde bir acil servis nöbeti tutmaktayız. Her dört günde bir 4 asistan ve 1 uzmanımızla bu 24 saatlik nöbet hizmetini yürütmekteyiz. Acil cerrahi müdahale de, acil ameliyathane şartları içerisinde ekibimiz tarafından gerçekleştirilmekte. Ayın diğer günlerinde 1 asistan doktor aktif olarak, 1 uzman hekim de icapçı olarak nöbet tutmaktadır. Birinci yılındaki asistan doktor ayda 8-9 civarında nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan çekirdek eğitim müfredatı asistan eğitiminde temel alınmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanlarımız için yasal çerçeveler içerisinde 1 ay genel cerrahi, 1 ay fizik tedavi, 2 ay anestezi, 1 ay kalp-damar cerrahisi, 2 ay plastik cerrahi, 2 ay acil tıp rotasyonlarımız mevcut.

Kliniğimize ayrıca acil tıp kliniği, fizik tedavi kliniği, plastik cerrahi ve genel cerrahi kliniklerinden asistanlar gelmektedir.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt içi ve yurt dışı kongrelere gerek uzman gerekse asistan bazında katılım sağlanmaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Aramıza yeni katılacak doktor arkadaşlarımızın ortopedi bölümünü seçmeden önce, bölümümüzün genel tıp disiplini içinde diğer bölümlerden farklılığını ve özgün zorlukları olduğunu göz ardı etmeksizin, ortopediyle ilgili gerekli ön bilgiye ve gözlemlere sahip olmalarının mesleki devamlılıkları ve başarıları için yararlı olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca, asistan arkadaşlarımızın ortopedi kliniğinde bilimsel olarak verimli ve başarılı olmaları için, bilimsel araştırmalara ilgili olmalarının ve iyi derecede yabancı dil bilmelerinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve ünvanları

Klinik Şefi:

Doç. Dr. A. Yalçın Tabak 

 

Doç. Dr. Bülent Özkurt

Doç. Dr. Bülent Dağlar

Op. Dr. Deniz Çankaya

 

Asistanlarımız

Dr. Şehmuz Kaya

Dr. Hüseyin Özdemir

Dr. Ali Tecirli

Dr. Cemal Aydın

Dr. Yalçın Çakır

Dr. Ömer Faruk Eğerci

Dr. Burak Yoldaş

Dr. Abdulrahim Dündar

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer