KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 7. Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 7. Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. M. Mahir Özmen

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1970’li yıllardan bu yana zaman zaman açılıp kapatılan bir klinik olsa da, 1994 yılında Opr. Dr. İsmet Erdinç başkanlığında bir süre eğitim vermiş ve tekrar kapanmıştır. 2007 yılında benimle birlikte yeniden eğitim hayatına dönmüştür.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Yukarıda da belirttiğim gibi zaman zaman kesintiye uğramakla birlikte 70’li yıllardan bu yana eğitim verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde şu an bir şef, bir şef yardımcısı, bir başasistan ve 3 uzmandan oluşan bir eğitim kadrosu bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 8 hemşire, bir sekreter, 4 yardımcı personel, ameliyathanede de 5 hemşire ve 2 yardımcı personel olmak üzere toplam 13 hemşire ve 7 yardımcı sağlık personeli mevcuttur.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde haftanın üç gününde ameliyat yapılmakta olup diğer iki günde de eğitim programlarına zaman ayrılmaktır. Eğitim programı planlanırken Türk Cerrahi Yeterlik Kurulunun çekirdek eğitim programı göz önünde bulundurulmuştur. Klasik hasta başı eğitimleri yanında, literatür saati ve seminer programlarımız mevcut olup her asistan ve uzman bu toplantılara katkı sunmaktadır. Sorgulayıcı düşünme sistemi, cerrahi eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Uzmanlık öğrencilerinin hastalara yaklaşım, sorun çözme, iyi klinik uygulamaları, kanıta dayalı tıp uygulamaları konusunda bilgi ve becerisinin artırılmasına çalışılmaktadır. Olguların preoperatif değerlendirilmeleri yanında, morbidite-mortalite toplantıları ve postoperatif konseyler de yapılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tüm cerrahi kliniklerinin yatak sayıları eşit olup 23-24 dolayındadır. Bizim yatak sayımız 23’tür ve doluluk oranımız 2007 yılı itibariyle yüzde 98’ler dolayındadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Biz henüz yeni bir klinik olmamıza karşın 2007 yılı içinde yapılan poliklinik sayısı 4 bin 537, yatan hasta sayısı 1175’tir. 361’i büyük ameliyat olmak üzere toplam 1146 ameliyat yapılmıştır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Hastanemizde yedi adet cerrahi kliniği bulunmakta olup her klinik, servis nöbetlerini kendisi organize etmektedir. Ayrıca acil cerrahi servis nöbetleri de koordinatör şeflik tarafından tüm hastane için yapılmakta ve bir uzman, biri kıdemli olmak üzere dört asistan nöbete kalmaktadır. Çok yoğun olması durumunda, servis nöbetçi asistanlarından da destek alınabilmektedir. Birinci yılındaki bir asistanın ortalama nöbet sayısı klinikler arsında bazı farklılıklar olmakla birlikte 10-12 dolayındadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Elbette. Kliniğimizde Türk Cerrahi Derneği - Türk Cerrahi Yeterlik Kurulunun hazırlamış olduğu çekirdek eğitim programı kullanılmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğünün dolayısıyla Sağlık Bakanlığının bu yıl başında yayınlanan genelgesi uyarınca asistanlarımız hastanemizdeki bütün klinikler arasında rotasyon yapmaya başlamıştır. Yani, bir asistan yedi cerrahi kliniğinden birisinde eğitime başlayıp orada bitirmek yerine beş yıllık eğitim süresince her klinikte eşit süreler geçirerek eğitimini tamamlayacaktır. Bu bir nevi üniversitelerdeki sisteme benzemektedir. Bazı dezavantajları olsa da bu sistem asistanların çok daha geniş bir eğitici kitlesi ile birebir çalışmasına olanak vereceğinden uzun vadede onların mutlak yararına olacağını düşünüyorum.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
2007 yılı içinde kliniğimizden 4 ulusal, 5 uluslararası yayın; 2 uluslararası ve 4 ulusal bildiri çıkmıştır. Ayrıca, 3 adet kitap bölümü yazılmış ve bir adet de çeviri kitap basılmıştır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Çok sayıda kongreye katılabildiğimizi söylemek zor. Ben ve şef muavinim görevli (konuşmacı veya oturum başkanı) olduğumuz kongrelere katılabiliyor olsak da asistanlarımızın da yılda en az bir veya iki kez kongrelere katılımını sağlamaya çalışıyoruz. Hemen bütün asistanlarımın TRK, yoğun bakım, deneysel cerrahi vb. temel eğitim kurslarına katılımını sağladığımızı ve ayrıca asistanlarımızın yapmış olduğumuz çalışmalardan ikisi ile Ulusal Deneysel Cerrahi Kongresi’nde birincilik ve üçüncülük ödülü aldıklarını da övünerek belirtmek isterim.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimize ya da genel cerrahi uzmanlık eğitimine yeni katılacak herkese mesajım, ne istediklerini bilerek ve hedeflerini belirleyerek yol almaya çalışmalarıdır. Ancak bu şekilde başarılı olabilirler. Sıradanlığın önüne geçmenin yolu, bilimsel performansı artırmaktan ve her zaman yenilenmekten geçer. Biz, Kliniğimizde genel cerrahinin hemen her alanında kaliteli bir eğitim vereceğimizi, onların donanımlı birer cerrah olarak yetişmeleri ve bunun yanında da bilimsel yetkinliğe ulaşmaları için her türlü ortamı sağlamaya gayret edeceğimizi kendilerine garanti edebiliriz.

Teşekkürler.
25/02/2008

Klinikte görev yapan şef, şef yardımcısı, uzman, asistan ve hemşireler
Klinik Şefi:
Doç. Dr. Mehmet Mahir Özmen
Klinik Şef Yardımcısı:
Doç. Dr. Mehmet Tahir Oruç
Uzmanlar:
Opr. Dr. Münevver Moran
Opr. Dr. Tezcan Akın
Opr. Dr. Celal İsmail Bilgiç
Opr. Dr. Korhan Arslan
Opr. Dr. Enis Dikicier

Klinik Asistanları
Dr. Vahdet Karakoç
Dr. Evren Dilektaşlı
Dr. Emre Gündoğdu
Dr. Ali Emre Akgün
Dr. Uğur Kılınç

Ameliyathane Hemşireleri
Bilge Bilgehan
Refiye Türkücü
Songül Meşe
Gülşen Top
Sibel Akçayır
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) reyhan çoban (tıbbi sekreter)
08.05.2018 14:22:48
gerçekten mükemmel bir doktor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer