KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği
ACİL TIP
26 Eylül 2010, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Şefi Doç. Dr. Figen Coşkun

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği 2006 yılında kurulmuştur. O yıl Nisan TUS sınavı ile ilk 11 acil tıp asistanını alarak eğitim sürecine başlamıştır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Acil Tıp Kliniğine uzmanlık eğitimi için başlayan asistanlarımız öncelikle eğitim programlarında zorunlu olarak yer alan branşlara rotasyona gönderilmişler. Yaklaşık bir yıl süren dış rotasyon süresi boyunca acil serviste eğitici kadrosu ve donanım olarak eksikler tamamlanmış ve asistanlarımız acil tıp kliniğine döndükten sonra formal eğitim başlamıştır.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Bugün Acil Tıp Kliniğimizde 1 klinik şefi, 6 uzman, 23 araştırma görevlisi, 18 hemşire ve sağlık memuru ile acil servis hizmetleri ve uzmanlık eğitim programı yürütülmektedir.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde yardımcı personel sayımız diğer hastanelerle karşılaştırıldığında oldukça iyi olmakla beraber, halen ideal sayıda değildir. Ancak Başhekimliğimiz acil servis hizmetlerine büyük önem vermekte ve mevcut eksikliklerin bir an önce giderilmesi için her konuda destek vermektedir.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programımız teorik ve görsel-uygulamalı olarak yürütülmektedir. Haftada 5 saat asistan eğitimi ders programımız düzenli olarak devam etmektedir. Bu program içerisinde sık karşılaşılan acil hastalıklar hakkında sunumlar, makale saatlerimiz, olgu sunumları, mortalite saatleri yer almaktadır. Acil tıbbın doğası gereği her zaman diğer kliniklerle ortak çalışmalar gerektirdiğinden, multidisipliner toplantılar da mümkün olduğunca düzenlenmeye çalışılmaktadır.

Pratik eğitimlerimiz ise çoğunlukla kliniğimiz uzmanları tarafından yapılan hasta başı eğitim vizitleri ile olmaktadır. Ayrıca maketler üzerinde girişimsel uygulamalar ve olgu senaryoları ile beceri geliştirmeye yönelik eğitimler verilmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde hastaların ilk başvurdukları ve muayenelerinin yapıldığı alanda 25 acil sedyemiz, kısa süre gözlem amacı ile yatış verilerek hastaları izlediğimiz alanda ise 15 acil hasta yatağımız bulunmaktadır. Hastaneye yatışı gereken hastalar için üst katlarımızda Acil Dâhiliye, Acil Cerrahi Servisleri, Yoğun Bakımları ve ameliyathaneler yer almaktadır. Ankara Numune Hastanesi Acil Servisi sadece Ankara ve çevresinden hasta alan bir acil servis değildir. Ülkemizin her köşesinden hatta yurt dışından da hasta başvuruları olmaktadır. Bu sebeplerle aşırı yoğun acil servisler sınıfında yer almaktadır. Doluluk oranımız yatışlı bölümümüz için çoğu zaman yüzde 100’dür.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık hasta sayımız ortalama 175 bin civarındadır. Bu hastaların yaklaşık yüzde 65’i dâhili aciller, yüzde 35’i cerrahi ve travma hastalarından oluşmaktadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde şift usulü çalışılmaktadır. Gündüz şiftleri 9 saat, gece şiftleri ise 15 saattir. Her şifte 6 asistan ve en az 1 acil uzmanı görev yapmaktadır. İlk yıl asistanlarımız 10 gece 10 gündüz şiftinde çalışırlar. En kıdemli asistanımız ise 8 gece, 8 gündüz nöbeti tutar. Bu şiftler dışında eğitim saatlerine de katılmak zorundadırlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde “American Collage of Emergency Physicians (ACEP)” önerilerine uygun olarak hazırlamış çekirdek müfredatımız bulunmakta ve uygulanmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Geçerli olan uzmanlık eğitim programına göre asistanlarımızın 5 yıllık eğitim sürelerinin 18 ayını rotasyonlarda tamamlamaları gerekmektedir. Acil servis hizmetlerini aksatmadan öncelikle zorunlu rotasyonlar olmak üzere rotasyonlarını tamamlatmaya çalışıyoruz. Çekirdek müfredatta hangi yıl hangi rotasyonlara gidilmesi gerektiği bellidir. Ancak hasta bakım hizmetlerinin yoğunluğu ve asistan sayısının optimum rakamların altında olmasından dolayı rotasyon programında bazı aksaklıklar yaşanmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son 1 yıl içerisinde Kliniğimiz yeni bir yapılanma süreci içerisine girmiştir. Acil servisin yeni mimari yapısı, işleyişi için planlamalar yapılmıştır. Asistan ve yardımcı sağlık personeli eğitimine önem verilmiştir. Bu sebeplerle bilimsel çalışmalarımız biraz geri planda kaldı. Ama yine de bu yıl katıldığımız kongrelerde 10 bildirimiz, 3 yurt dışı yayınımız bulunmaktadır. Kliniğimizde halen 12 klinik çalışma yürütülmektedir. Yayınlanmayı bekleyen 3 olgu bildirimimiz vardır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Alanımızdaki yenilikleri öğrenmek, meslektaşlarımızla tanışma ve bilimsel tartışma ortamlarında bulunabilmek için, yurt içi kongreler ağırlıklı olmak üzere mümkün olduğunca bilimsel toplantılara katılmaya ve asistanlarımızı yollamaya çalışıyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimiz çok uzun bir geçmişe sahip olmamakla beraber, alanında iyi yetişmiş uzmanlar mezun etmeyi hedefleyen ve hasta çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir acil tıp kliniğidir. Hastanemiz idaresi de Acil Tıp Kliniğinin gelişmesi için gereken her türlü desteği vermektedir. Hastanemizin kapasitesi, imkânları ve konumu, yakın gelecekte hayata geçirilecek projeler göz önüne alındığında kısa zamanda Kliniğimiz bilimsel platformda önemli bir söz sahibi olacaktır. Bu yönleriyle acil tıp ihtisası yapmak isteyen meslektaşlarımız için Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinin ideal bir adres olduğu düşüncesindeyim. Tabiî ki tüm bunlar için bizim çabalarımız yanında asistanlarımızın da çok çalışmaları gerektiği, eğitim sürecinde biraz yorulacakları bir gerçektir.

 

ANEAH Acil Tıp Kliniğinde  görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Figen Coşkun

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Engin Deniz Arslan

Uzm. Dr. Oktay Hakbilir

Uzm. Dr. Serhat Akay

Uzm. Dr. Huriye Akay

Uzm. Dr. Mehmet Ali Ceyhan

Uzm. Dr. Murat Yerliyurt

 

Asistanlar:

Dr. Bünyamin Uyanık

Dr. Barış Öztürk

Dr. Derya Öztürk

Dr. Bilge Uçaroğlu

Dr. Fuat Kulaksız

Dr. Süleyman Ersoy

Dr. Serdal Dede

Dr. Meral Günaydın

Dr. Rezzan Tahtacı

Dr. Tamer Durdu

Dr. Müge Sönmez

Dr. Ümmü Gülsüm Kocalar

Dr. Ertuğrul Altınbilek

Dr. Elif Çelikel

Dr. Cem Akman

Dr. Kaan Çelik

Dr. Özgür Arslan

Dr. Ali Demir

Dr. Metin Özkan

Dr. Cafer Akpınar

Dr. Şükrü Yorulmaz

Dr Burak Altan

Dr. Şükran Koca

 

27/09/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer