KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefi Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz 1881 yılında kurulmuş Ankara’nın en eski sağlık kuruluşudur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği 1975 yılında açılarak asistan eğitimi verilmeye başlandı. Ben de 1995 yılından bu yana klinik şefi olarak görev yapmaktayım.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde bir şef, 3 başasistan ve 4 uzman görev yapmaktadır. Ayrıca kadromuzda bir aile hekimliği uzmanı ile bir de çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanımız bulunuyor. Bünyemizde halen 12 kadın hastalıkları ve doğum, 5 de aile hekimliği asistanı eğitim almaktadır. Klinik şef yardımcımız Dr. Bektaş Türkkan’ı bir süre önce elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz için bu kadromuz açık bulunmaktadır.


* Yardımcı personel sayınız nedir?
Uzmanlık dalımızı ilgilendiren konularda yardımcı personelimiz yeterli sayıdadır. Biri servis sorumlusu olmak üzere, poliklinik, servis, ameliyathane ve doğum salonunda çalışan toplam 19 ebe hemşiremiz görev yapıyor. Nöbetlerde servis hizmetlerini aksatmadan yürütmek için biri ameliyathanede olmak üzere 3 hemşire çalışıyor. Kliniğimizde bir psikolog ve bir de sekreter arkadaşımız bulunuyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizin yatak sayısı daha önce 48’di. Son beş yılda isteğimizle bu sayıyı 16’ya düşürdük ve koğuş sisteminden özel oda sistemine geçtik. Buna ek olarak travay odamızda da eylemdeki gebeler için 3 yatağımız mevcut. Ancak ihtiyaç duyulduğunda hastanemiz özel servisindeki yatakları da kullanabilmekteyiz. Yatak doluluk oranımızı 2002 yılı için yüzde 113.4, ortalama yatış süresi 2-3 gündür. Yılda ortalama 750 tanesi büyük olmak üzere 2 bin 500’ün üzerinde ameliyat yapıyoruz. Bu sayılar da kliniğimizdeki hasta sirkülasyonunun ne kadar hızlı olduğunu açıkça gösteriyor. Abdominal, vajinal histerektomi, post op, sezaryenler ikinci gününde taburcu ediliyor.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Bir uzman, üç asistan ve bir aile hekimliği asistanından oluşan nöbet ekibi bu görevi yürütmektedir. Nöbetlerimiz aylık çizelgeler halinde hazırlanmakta ve arkadaşlarımız tarafından dikkatle takip edilerek aksatılmadan yürütülmektedir.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Bizim asistanlar için resmi rotasyonlarımız 6 ay genel cerrahi, 3 ay patoloji, 2 ay üroloji ve 2 ay da anestezi olmak üzere toplam 13 aydır. Klinik içi çalışmalarda ise poliklinik, doğum, jinekoloji-onkoloji, aile planlaması, infertilite ve menopoz rotasyonları mevcuttur.


* Eğitim programınız nedir?
Yoğun klinik çalışmalarımızın yanı sıra eğitim programımızı da aksatmadan yürütüyoruz. Haftanın iki günü seminer, literatür ve jinekopatoloji toplantıları yapıyoruz. Seminer saatlerimizde asistan ve uzman arkadaşlarımızın hazırladığı seminerler dışında, hastanemiz ve diğer eğitim kurumlarından misafir ettiğimiz konusunda uzman eğitim görevlilerini de dinlemekteyiz. Haftada iki kez eğitim viziti yapıyoruz. İnteraktif bir eğitim vermeye özen gösteriyoruz.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Modern tıbbın gerektirdiği tüm araç gereç donanımımız mevcuttur. Kliniğimiz bünyesinde operatif laparoskopi ve histeroskopi, doppler ultrasonografi, kolposkopi, LETZ, ürodinami, dört küvez, fototerapi üniteleri bulunuyor. Bu yıl içerisinde üç boyutlu ultrasonografi cihazımızda hizmete girecek. Kliniğimizde her türlü modern tetkik, tedavi ve ameliyat yapabiliyoruz.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir ? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
İmkanlarımız ölçüsünde akademik kadromuz yılda en az iki yurtiçi ve yurtdışı kongreye katılıyor. Yılda ortalama 15 yurtiçi, 3-4 tanede yurtdışı yayın yapıyoruz. Yayınlarımızın orijinal olmasına özen gösteriyoruz.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Arkadaşlarımızla birlikte huzurlu bir ortamda çalışmaktayız. İnsan ilişkilerimizde saygı, sevgi, ve hoşgörüye, klinik çalışmalarında ise ciddiyet ve disipline büyük önem veriyoruz. Kliniğimizi seçecek asistan arkadaşların işini seven, özveriyle çalışan, çevresiyle uyumlu kişiler olmasını bekliyoruz.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer