KLİNİKLER
Ankara Numune Hastanesi 2. Plastik Cerrahi Kliniği
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Ankara Numune Hastanesi 2. Plastik Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Ömer Şensöz.


Kliniğinizi tanıtır mısınız?
1982 yılında bu kliniğe geldim. O zaman burası çene cerrahisi kliniğiydi. O günden bu güne kadar kliniği Amerikan tarzını ele alarak bu modern hale getirdik. Burada asistan odalarında asistanların ihtiyaç duyabileceği her şey mevcut. Rahat ve modern bir şekilde çalışabilmeleri için mikrodalga fırından tutun da bilgisayara kadar her türlü cihaz mevcut. Daha önce hayvan laboratuarımız da vardı ama fiziksel mekan sıkıntısı yüzünden kapatmak zorunda kaldık.

Kaç yatak kapasiteniz var?
Şu an 15 yatağımız var.

Eğitim kadronuz nasıl?
Altı ay önce daha kalabalıktık. Burada yetiştirdiğimiz bir çok arkadaşımız klinik şefi olarak gittiler. Mesela Kartal Devlet Hastanesi\'ne, SSK Ankara Eğitim Hastanesi\'ne, Ankara Hastanesi\'ne klinik şefi olarak gönderdik. Şu an bir klinik şefi, iki başasistan ve yedi uzman çalışıyor. Diğer yetiştirdiklerimiz de Sağlık Bakanlığı\'na bağlı hastanelerde bütün köşe başlarını tuttular.

Asistanlar ayda kaç nöbet tutuyor?
Ayda yedi ila dokuz arası nöbet tutuyorlar.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl yapılıyor?
Kıdemli asistan tarafından yapılır. Ben sorumluluğu veririm, onlar da bana yaptıklarının hesabını verir. Nöbetlerde bir sorun olursa şayet, başlarına ekşirim. \'Ben fazla nöbet tutuyorum\' diye bir şikayet gelirse sorumlusu hesabını bana verir.

Teknik donanım yönünden bir sıkıntınız var mı?
Teknik donanım yönünden hiçbir sıkıntımız yok. Hatta fazlamız var. Ancak fiziki şartlar yönünden sıkıntımız var. Mesela bir mikroşirürji laboratuarı kurmak istiyoruz. Malzemelerimiz hazır ama yerimiz yok.

Yardımcı personel yönünden bir sıkıntınız var mı?
Hemşire sıkıntımız var. Sağlık Bakanlığı 37 bin kadro için onay aldı. Bunun bir kısmı da bize Yeni gelecek bir asistandan ne beklersiniz?
Dürüst olmalı, lisan bilmeli ve iyi bir aile terbiyesi almış olmalı. Çünkü gelenler TUS\'u kazanıp geliyorlar. Yani bilimsel değerlerini ispat etmiş olarak geliyorlar. Ancak 24 yaşından sonra saydığım diğer vasıfları almaları mümkün değil. Sadece bilimsel açıdan gelişmeleri mümkün.

Rotasyon yerleri nasıl ?
Rotasyonda büyük sıkıntı var. Süreleri ve çeşitliliği çalışma sistemini aksatıyor. Ancak yeni bir yönetmelikle bunlar düzelecek gibi. Şu an genel cerrahi, anestezi, patoloji, KBB, ortopedi ve çocuk cerrahisi\'nde rotasyonları var.

Kliniğinizin yerli ve yabancı bilimsel yayın durumu nasıl?
Hastanemiz içerisinde ilk iki arasında, Türkiye genelindeki plastik cerrahi klinikleri arasında ilk dörtte. Bunların ilk üçü ise üniversite hastaneleri.

Kliniğinizin asistan, öğretim görevlisi ilişkilerini değerlendirir misiniz?
Bizim aramızda laubalilik yoktur. Çoğunlukla ağabey, kardeş ilişkisi vardır.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Çok iyi. Gün aşırı poliklinik yapıyoruz. Günlük 40 civarında hasta kabul ediliyor. Poliklinik olmayan günlerde de ameliyatlar yapılıyor. Ortalama dört ila altı arası ameliyat oluyor.

Eğitim programınızı anlatır mısınız?
Her sabah 07:30 - 08:00 arası mecmua saatimiz var. Bilimsel yayınlar takip edilir. Saat 08:00\'de vizit başlar. Günlük çalışma programı uygulanır. Bunun yanında her 15 günde bir Türkçe, ayda bir ise İngilizce seminer olur. Özellikle ilk dört sene içinde ana plastik cerrahi kitabı beş kısma ayrılarak asistanlar sınava tabii tutulur. Asistanların başarılı sayılabilmeleri için yüzde 70\'in üstünde puan almaları lazım. Her asistan ihtisası boyunca en az bir dış, iki iç yayın yapmak zorunda. Bunları yapan bir kişi KPDS sınavını da almış ise ihtisas sınavı formaliteyi geçmez.

Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) ŞENAY IRMAK (HEMŞİRE)
10.03.2014 21:15:39
OĞLUM DOĞANCAN ŞUAN 21 YAŞINDA YILLARCA BUHASTALIKLA MÜCADELE VERDİK.SAĞOLSUN ELİF HANIMIN HAKKINI ÖDEYEMEM.AMA ŞUANDA OĞLUM ANKARADA OKUYOR.BEN SİZİNLE GÖRÜŞMEKİSTİYORUM..SAYGILAR...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer