KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fak. Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı
CERRAHİ ONKOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Akgül.

Cerrahi Onkoloji bölümünün tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Aralık 1989 tarihinde YÖK onayı ile Prof. Dr. Abdülmuttalip Ünal başkanlığında resmen kurulduktan sonra, Haziran 1990 tarihinde eğitim, hasta tedavi-bakım ve takibine başlamıştır.

Cerrahi Onkoloji\'nin misyonu nedir?
Bu bölüm genel cerrahiden bilimsel gelişme süreci içerisinde ayrı bir kavram olarak gelişmiştir. Kanser genel yerleşim gösteren bir hastalıktır. Bu yüzden, cerrahi yönden kanser yaklaşımlarının bütün cerrahi disiplinlerde ayrı ayrı cerrahi onkoloji olarak disiplinize edilmesi daha anlamlıdır. Her küçük cerrahi olarak adlandırılan disiplinin bilimsel gelişme sürecine göre, bünyesinde cerrahi onkoloji geliştirilmelidir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda bilim dalında görevli 3 öğretim üyesi, 1 cerrahi onkoloji uzmanı ve üst ihtisas eğitimi gören 3 genel cerrahi uzmanı var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Servisimizde 2 hemşire, 1 personel, 2 sekreter, cerrahi onkoloji polikliniğinde ise 1 sekreter, 1 hemşire görev yapmaktadır.

Yatak kapasiteniz ne kadar?
Bölümümüz 27 yataklı bir servis ve bir poliklinikle hizmet vermektedir.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sorumlu öğretim üyeleri ve uzmanlar genel cerrahi bünyesinde nöbet tutmaktadırlar. Uzmanlar ayda ortalama 5 nöbet tutuyor. Öğretim üyeleri icapcı olarak bir haftalık nöbetler tutuyorlar.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Bölümümüzün kuruluş amacı cerrahi tedaviye ihtiyaç gösteren kanser hastalarının, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi ile birlikte multidisipliner tarzda, tedavilerinin çağın gereklerine uygun şekilde planlanabilmesidir. Cerrahi Onkoloji BD, 1990 yılından itibaren 2 yıllık yan dal uzmanlık eğitimi vermektedir. Genel Cerrahi asistanları, asistanlık eğitimi süresince iki kez bir ay süreyle kliniğimize rotasyona gelmektedirler. Her hafta düzenli olarak vaka tartışmaları, literatür ve seminer sunumları yapılmaktadır. Vaka tartışmaları preoperatif ve postoperatif tedavi planının düzenlenmesi şeklinde olmaktadır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
1990 yılından günümüze, uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış 38 makale, ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış 100\'e yakın makale bulunmaktadır.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanımımız yeterli. Cerrahi Onkoloji etkinlikleri genel cerrahi kapsamındaki kanser ameliyatlarının yanısıra, interskapulo-torasik amputasyon, hemipelvektomi, pelvik ekzentrasyon, intraarterial kemoterapi, izole hipertermik ekstremite perfüzyonu, hipertermik intraperitoneal perfüzyon gibi uygulamalardır. Radyoloji bölümüyle ortak olarak karaciğer tümörlerinde kemoembolizasyon işlemi uygulanmaktadır. Abdominal tümörlerde diagnostik laparoskopi kullanılmaktadır. Karaciğer tümörlerinin intraoperatif evrelemesinde ve rezeksiyon sınırının belirlenmesinde, intraoperatif ultrasonografi ve rezeksiyonlarda CUSA kullanılmaktadır. Gastrointestinal tümörlerin tanı ve takibinde Genel Cerrahi Anabilim Dalı bünyesinde bulunan endoskopi laboratuvarından yararlanarak endoskopi uygulamaları yapılmaktadır.

Kongreleri takip ve yurt dışı kuruluşlarla bağlantılarınız nedir?
Yurt içi ve yurt dışı kongrelere katılım olmaktadır, yurt dışındaki cerrahi onkoloji klinikleriyle ilişkimiz sürmektedir. 26-29 Ekim 2000 tarihinde 1. Ulusal Cerrahi Onkoloji Kongresi benim başkanlığımda organize edilmişti. İkinci Ulusal Cerrahi Onkoloji Kongre hazırlıklarına da başladık.

Bu bölüme gelmek isteyen uzman ve asistanlara neler söylemek istersiniz?
Cerrahi Onkoloji yan dal ihtisası yapmak isteyen hekimlerin öncelikle kanser cerrahisiyle ilgilenip, kendilerini moleküler düzeyde düşünüp üretmeye hazırlaması gerekir.
Klinik çalışanlarımızla birlikte hayvan laboratuvarı ve moleküler patoloji laboratuvarıyla kendilerini özdeşleştirmeleri şarttır. Hiçbiryerde müdahale yapılamayan kanserli hastalara, yeni tedavi yöntemleri düşünmeye başlamaları işin başarı anahtarlarından birisidir. Genel cerrahinin genel misyonunu aldıktan sonra, organ bilimi diyebileceğimiz spesifik konulara derinleşmek her zaman kendi menfaatlerine olacaktır. Tabii bu arada kanserde erken tanı ilkelerine uymak, unutulmaması gereken bir kuraldır.

Teşekkürler...Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer