KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı
ADLİ TIP
14 Nisan 2021, Çarşamba
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı.

Anabilim dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?1952\'ye kadar otopsiler öğretim üyeleri ve yardımcılarının bulunduğu hastanede yapılırken 2 masalı otopsi salonu, laboratuar, kütüphane 40 kişilik toplantı salonu, silah ve adli tıp materyali müzesi, öğretim üye ve yardımcılarının odalarının da bulunduğu yeni Adli Tıp binası inşaatı 1955\'de bitirilerek Adli Tıp buraya yerleşmiştir. Temmuz 2001\'de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi\'nden naklen Anabilim Dalına ben başkan oldum. Anabilim Dalımız yanında bulunan demir atölyesi yıktırılarak bir otopsi salonu yaptırılmaya, ayrıca DNA, kimlik tespiti, adli entomoloji ve adli diş hekimliği laboratuarlarının kurulması için çalışmalara başlandı. Adalet Bakanlığı, TTB, Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvarları ile ortak meslek içi eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir.Otopsi salonumuz inşaat halinde, adli psikiyatri bölümü açıyoruz gözlem dairesi inşaat halinde, Ankara\'nın ilk sivil DNA laboratuarını yeni açtık. Türkiye\'nin ilk adli böcek laboratuarını da çok yakında hizmete sokacağız. Daha ileri vadede yangın analiz birimi, kimlik tespiti, yeniden yüzlendirme gibi alt birimler açılacak.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu an 2 doçent arkadaşımız ve bir de ben profesör olmak üzere 3 kişiyiz.Yardımcı personel durumunuz nasıl, yeterli mi?Üniversitenin temizlik ihalesini alan şirketten 2 yardımcı personelimiz var ama bina çok büyük olduğu için ancak yetişiyorlar. Hemşiremiz yok, yakında hemşire gelecek. DNA laboratuvarında kan alınması gerektiği için hemşire ihtiyacımız var.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanımımız yeterli değil ancak üniversite yavaş yavaş hepsini alıyor. İlk hedefimiz DNA laboratuvarını kurmaktı yüzde 90\'ın üzerinde teknik donanımı sağladık. Adli Entomoloji laboratuvarı için Devlet Planlama Teşkilatı\'na proje verdik. Türkiye\'nin böcek faunasını yani hangi bölgelerde hangi böceklerin olduğunu çıkartarak bunu adaletin adli tıbbın hizmetine sunacağız.

Nöbet düzenlemeniz var mı?
Nöbete sokacak kadar yeterli asistanımız yok. Yeterli sayıda asistanımız olursa nöbete bırakmayı düşünüyoruz. Özellikle alkol muayeneleri için nöbetçi şart.Eğitim programınız hakkında bilgi verebilir misiniz?Biz şu an Tıp Fakültesinin 5. sınıflarına adli tıp dersi veriyoruz. Bunun yanı sıra diş hekimliği, hukuk fakültesi, polis akademisi, GATA\'ya da adli tıp dersi veriyoruz. Bunun yanı sıra tabip odası, sağlık müdürlükleri, baro ve kriminal laboratuvarlara da eğitim hizmeti sunuyoruz. Eğitim hizmetimiz sadece hekimleri kapsamıyor çok geniş. Hukukçuları, kimyacıları, eczacıları, kolluk güçlerini kapsıyor.Bizim her sabah \'5 dakika saatimiz\' vardır. Bir arkadaş istediği bir konuyu anlatır. Daha sonra diğer arkadaşlar konunun içeriği hakkında sunum tekniği hakkında, geri bildirimlerde bulunurlar. çarşamba-perşembe günleri seminer saatimiz var. Hem içerdeki hem dışardan davet ettiğimiz arkadaşlar seminer salonumuzda seminer veriyorlar.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Geldiğimizden beri epeyce yayınımız çıktı. Özellikle kitaplarımız var. Onur Kurulu kitabımız var. Hekimin ceza sorumluluğu malpraktis kitabı çok yakında çıkacak. Bir de adli entomoloji kitapçığı çıkaracağız. 9 ayda aşağı yukarı 4 kitabımız çıktı, 50\'ye yakın yayın yaptık. Bunlardan bir iki tanesi de uluslararası kabul görme aşamasında. Eylül ayından itibaren de anabilim dalı olarak "Adli Bilimler" isminde dergi çıkarmayı planlıyoruz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Hepsini takip ediyoruz. Mutlaka bir arkadaşımız temsilci olarak gidiyor, kaçırdığımız kongre yok. Hem tıp hem hukukçuların kongresini takip ediyoruz hem de adli tıpçıların kongrelerini takip ediyoruz. Her tarafa yetişmek mümkün olmuyor ama mutlaka her yere bir arkadaşımız görevli gidiyor gerekli notlarını alıyor, bilgi veriyor bize. İki arkadaşımız Türkiye\'de ilk kez, uluslararası adli entomoloji kongresine katıldılar, Lozan kentindeydi. Onlar bize deneyimlerini aktarıyorlar.

Anabilim dalınızı seçmek isteyen asistanlara ne söylemek istersiniz?
Gelecek bu bölümde. çünkü çok sosyal bir bölüm, sadece tıbbı içermiyor, hukuk, genetik, psikiyatriyi içeriyor. Dolayısıyla çok zevkli bir bölüm, muayenehane açılmıyor. 90 bin hekimin olduğu ülkemizde artık herhangi uzmanlık alanında muayenehane açsanız ne olacak açmasanız ne olacak. Bilimsel tatmin açısından çok boş bir alan olduğu için istediğiniz alanda çalışabilirsiniz. Bir bakıyorsunuz otopsi alanımız var ister orada çalışırsınız, ister zehir uyuşturucu alanında çalışırsınız isterseniz tıp hukukuyla uğraşabilirsiniz, öteki tarafta silahla, balistikle, DNA ile uğraşabilirsiniz.Buraya giren bir kişi kendi istediği zevk alacağı bir alanı mutlaka seçecektir. çünkü 20-25 tane alt birim var. Böceklere meraklıysanız böcek alanını seçersiniz, yok ben klinikten kopamam diyorsanız klinik adli tıp alanını seçersiniz, yaralanmalarla uğraşırsınız. çocuk istismarı, cinsel saldırılar hepsi adli tıbbın içinde olan alanlar. Gelecekte yıldızı parlayacak bir alan. Onun için bu ara adli tıbbı seçenler geleceğin hocaları olacaklar, alan boş. Treni kaçırmadan adli tıbba bekliyoruz hepsini.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Ramazan. Yağmur (Sağlık memuru)
09.06.2018 16:43:28
Hocam gerçekten iyi bir insan ve iyi bir hekim.sedef hastalığı nedeniyle tanıdım kendisini.iyiki tanımışım.tedavide hiç bir ayrintiyi atlamiyor ve konuşmasından,ilgisinden insanlığı okunuyor.bu mesleği para için yapmadığını tanıyınca anlicaksiniz zaten.özeline gidiyorum ve maddi yönden hiç yıpratmiyor.iyiki varsınız
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer