KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı
BİYOKİMYA
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin 1945 yılında kurulmasından bir yıl sonra, 1946’da, Biyokimya Kürsüsü faaliyete geçmiştir. 1974 yılında Kimya Kürsüsü ile birleşerek Biyokimya ve Kimya Kürsüsü adını almıştır. 1980 yılında Kimyadan ayrılarak tekrar Biyokimya Kürsüsü adı altında çalışmaya devam etmiş, 1982 yılından sonra da Biyokimya Anabilim dalı olmuştur. Kuruluşundan beri eğitim öğretim faaliyetlerini başarıyla sürdüren Biyokimya Anabilim Dalı on binlerce lisans öğrencisinin yanısıra çok sayıda yüksek lisans, doktora ve tıpta uzmanlık öğrencisi yetiştirmiştir. Eğitim öğretim faaliyetlerine ek olarak bilimsel araştırmaların da üstün performansla yürütüldüğü Biyokimya Anabilim Dalının uluslar arası indekslere geçmiş 150 üzerinde bilimsel yayını bulunmaktadır. Bu yayınlara 1000 üzerinde atıf yapılmıştır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kuruluşundan beri asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Birimimizde 5 profesör, 1 doçent, 2 uzman doktor ve 5 tıpta uzmanlık öğrencisi araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
3 laborant ve 3 yardımcı personel vardır.

Eğitim programınız nedir?
Biyokimya Anabilim Dalı, bilim ve teknolojideki son gelişmeleri göz önüne alarak 2001 yılında yüksek lisans ve doktora programlarını güncelleştirmiştir. Tıpta uzmanlık eğitiminde en faydalı modellerden biri olarak kabul edilen PDÖ (Probleme Dayalı Öğrenim)
ilkeleri uygulanmaya başlamıştır. Ayrıca araştırmalarda, Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi gibi yeni teknoloji ürünü cihazlar da kullanılmaya başlamış ve antioksidan sisteme yönelik çeşitli araştırmalar gerçekleştirilmiştir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı? Standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Anabilim dalımızda asistan eğitiminin sürekli güncellenmesi için yenilenme çalışmaları devam etmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
3 ay Cebeci Hastanesi Nükleer Tıp, 6 ay İbn-i Sina Hastanesi merkez laboratuvarları, 1 ay İbn-i Sina Hastanesi imminoloji laboratuvarı, 1 ay Cebeci Hastanesi moleküler genetik laboratuvarında rotasyon yapılmaktadır.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Anabilim dalımız laboratuvarında homojenizatör, soğutmalı ve normal santrifüjler, UV-görünür bölge spekrofotometreleri ve yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) cihazı bulunmaktadır.

Son bir yıldaki yayın sayınız nedir?
Yurt dışı 7 yayınımız var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Öğretim üyeleri ve asistanlarımızı çok sayıda kongreye katılmaları için teşvik ediyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Klinik tıp bilimlerinde ihtisas yapmak için istifa eden asistanlarımız oldu.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
600 YTL

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Biyokimya temel tıp bilimlerinin gözbebeğidir. Yoğun bilimsel araştırmaların yapıldığı anabilim dalımıza çalışmayı seven bütün meslektaşlarımızı davet ediyoruz.

Teşekkür ederiz. 30/04/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) halil CEVİK (GARSON)
16.09.2017 21:33:32
sayın münüfe hocaya nasıl ulaşabilirim cok acilihtiyacım var yardımcı olabilecek varsa lütfen bana 05395515118 nolu numarayı aramalarını rica eederim
People
18
2) Murat çifçi (Güvenlik)
20.11.2016 03:00:53
Eşim esra çifçi,yaklaşık dört yıl önce,miyesteni gravus hastalığına yakalandı,bir nevi tedavisi olmayan rahatsızlık.Münife hocamızla tanıştıktan sonra,eşimle okadar ilgilendiki.bir anne gibi.davrandı,hocamızın,eşime rahatsızlığını,en az konuma indirmesi.elinden gelen tüm imkanları kulanması.hocamızın yanı gittigimizde ailemiz gibi.annemiz gibi,davranıyor.eşimin bu rahatsızlıgı kısa bir süre içerisinde atlatmasında hocamıza borculuyuz.Herzaman duacıyız.okadar rahatızki hocamızı gördümüzde esim tedavisi bitmiş gibi hissediyor,aradan bes yıl gectikten sonra esimin hastalıgı olmasına ragmen,bizleri çocuk sahibi yaptırdı.normalde hiç bir hoca buna izin vermez,ama münife hocamız eşime,dokuz ay boyunca ne tedavi varsa hepsini yaptırıp.saglıklı bir sekilde.esim dogum yaptı ve gayette mutluyuz hocamızdan çok cok teşekür ederiz.yine söylüyorum.artık bizim hocadan daha çok annemizdir.Ben sahsım adıma böyle güzel saygı sevgi.işini seven.hastalarıyla ilgilenen ve bukadar kariyer bilgi sahibi olan.istanbul capa gibi hastenerde calışmıs birisinin bırakıp gaziantepe geliyorsa ben tesekkür eder ve gaziantep arastırma hastanesinde.başhekim olmasını isterim.sizlere herzaman duacıyız.işaallah idailinizde ne varsa o size nasip olur hocam.iyiki varsınız.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer