KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı
ÇOCUK CERRAHİSİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Dindar

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Bölümümüz Ankara Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Timlioğlu öncülüğünde 8 yataklı bir servis olarak 1976 yılında çocuk cerrahisi uygulamalarına başlamıştır. Daha sonra 18.02.1982 tarihli ve 17609 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği’nce Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü’ne bağlı olarak Cebeci Hastanesi Genel Cerrahi binası birinci katı doğu kanadında Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalımız kurulmuştur. Bu güne kadar bünyemizden 25 uzman doktor yetişmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımız bünyesinde 4 profesör, 2 doçent ve 6 araştırma görevlisi çalışmalarını sürdürüyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
15 hemşire ve 6 personel olmak üzere toplam 21 kişi hizmet veriyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Anabilim dalımız da 7 adeti yenidoğan kuvöz ve açık yatak olmak üzere toplam 25 adet yatağımız bulunuyor. İstatistiki verilerimize göre yataklarımızın doluluk oranı yüzde 70-80 arasında bulunuyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Öğretim üyeleri nöbet sorumlulukları, haftalık dönüşümlü olarak akademik kurulda görüşülerek belirleniyor. Uzman ve araştırma görevlisi nöbetleri de aylık çizelgeler olarak hazırlanıyor. Bu çizelge aksatılmadan nöbetler tutuluyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Araştırma görevlisi anabilim dalında çalışmaya başladıktan sonra, rotasyon programında 5 yıllık eğitim programı süresince hangi bölümlerde çalışıp rotasyon yapacağı belirlenir. Bu program dahilinde çalışmalarını sürdürür.

Eğitim programınız nasıl?
Öğrenciler daha önceden belirlenmiş sıralamaya göre ameliyatlara katılırlar. Poliklinikte sorumlu asistan ise hasta muayenesi, yatış, izleme, sunu ve taburcu işlerinden sorumludurlar. Seminer, asistan ders ve kursları, literatür aktarımlarına katılırlar. Ayrıca serviste asistan gözetiminde kendisine verilen hasta bakımı, dosyalara kaydı, laboratuvar işlerinin yapılmasından da sorumludurlar.
Araştırma görevlileri eğitim sürelerince 2 adet “klinik araştırma” ve ilgi duyduğu konularda 1 adet “deneysel araştırma” yapması için yönlendirilerek yurtiçi ya da yurtdışı yayın haline getirmesi sağlanır. Araştırma görevlileri tüm öğretim üyeleri ile birlikte araştırma konuları, yöntemleri ve tez araştırma değerlendirmeleri hakkında toplantılar yaparlar. Ayrıca çarşamba günleri de haftalık eğitim toplantıları yaparlar. Güncel cerrahi dergilerinde yayınlanan makaleler öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerince gözden geçirilerek üzerinde tartışılır.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda bizim için gerekli olan araç ve gereçlerimiz, çalışmalarımızı yürütebilmemiz için yeterli durumdadır. Ancak ihtiyacımız olan bazı araç gereçler de bulunmaktadır. Bunlara ivedilik arz eden videoürodinami, gastrointestinal motilite cihazı ve taşınabilir röntgen cihazlarını örnek verebiliriz. Ayrıca mevcut yeni doğan ve yoğun bakım monitörizasyon sistemlerinin upgrade edilmesi ve yoğun bakımlardaki her yatak başına bir adet olacak şekilde, nicelik olarak da düzenlenmesi gerekiyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Son yıllarda ulusal kongrelerin “Amerikan doları” olarak bildirilen yüksek kayıt ücretleri bu kongreleri takip etmemizi güç hale getiriyor. Uluslararası kongreler ise bilimsel yayınları destekleme teşvik programıyla en azından kongre masraflarını kısmen de olsa karşılayabiliyor. Bu şartlar altında ulusal ve uluslararası kongreleri mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyoruz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Görev sorumluluk bilinci gelişmiş, çalışkan, akademik çalışmalara hevesli, güvenilir ve kendisini sürekli yenileyen hekimler olmalarını bekliyoruz.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer