KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
NEFROLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mesiha Ekim

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimizde 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri Pitsburg Üniversitesi Çocuk Hastanesi Pediatrik Nefroloji Bölümünde Çocuk Nefrolojisi eğitimini tamamlayan Dr. Necmiye Tümer tarafından nefrolojik problemi olan hastalar ayrı bir birim olarak izlenmeye başlanmıştır. Kliniğimiz ülkemizde çocuk nefrolojisi eğitiminin başlandığı ilk üç merkezden biridir.
1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde çocuk nefrolojisi yan dal uzmanlık eğitimini başlatılmış ve 1991 yılında Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı olmuştur.
Ülkemizde ilk olarak çocuklarda sürekli ayaktan periton diyalizi uygulaması 1989 yılında kliniğimizde başlatılmış ve birçok merkezden gelen meslektaşlarımız bu konuda eğitilmiştir.
Kliniğimizde halen tıp fakültesi öğrencilerinin eğitim ve öğretimi, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık eğitimi ve çocuk nefrolojisi yan dal eğitimi yapılmakta, çocuk nefrolojisi yataklı servisi ve polikliniğinde hasta bakımı sağlanmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor? 1986 yılından bu zamana kadar Bilim Dalımızda 10 çocuk nefrolojisi uzmanı yetiştirilmiştir. Bu uzmanlarımızdan beşi halen öğretim üyesi olarak Ankara, Gazi ve Kırıkkale Üniversitelerinde görev yapmaktalar.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bilim Dalımızda halen iki profesör ve bir doçent olmak üzere toplan üç akademisyen görev yapmakta.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel paylaşımı da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı içinde yapılmaktadır. Hemodiyaliz ünitemizde iki hemşiremiz ayrıca periton diyalizi uygulamasında iki hemşiremiz bulunmakta.

Eğitim programınız nedir?
Bilim Dalımızda çocuk nefrolojisi yan dal uzmanlık eğitimi yanında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık eğitimi ve tıp fakültesi öğrencileri için ortak eğitim programlarımız bulunmakta. Eğitim programları her bir grup için ülkemiz genelinde belirlenen konuları içeriyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Sadece bilim dalımız için ayrılan özel bir mekan olmadığından hastalarımızı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Büyük Çocuk ve Süt Çocuğu servislerinde yatırarak izlemekteyiz. Günlük yatırarak izlediğimiz ortalama hasta sayısı 15-16’dır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
2007 yılında doğrudan Nefroloji Polikliniğine başvuran toplam 3 bin 968 hasta değerlendirilmiştir. Bunların dışında konsültasyonla gelen ayaktan hastalar da polikliniğimizde değerlendirilmekte.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? Bir asistan ilk yıl ortalama kaç nöbet tutuyor?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve bütün bilim dallarının uzmanları arasında nöbet dağılımı yapılmakta. Nefroloji yan dal uzmanlığı eğitimi alan arkadaşlarımız ayda 2 -3 nöbet tutmakta, ayrıca hafta sonları günlük hasta vizitlerini yapmaktalar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlığı ve nefroloji yan dal uzmanlığı eğitimi için ülkemiz genelinde belirlenen çekirdek müfredat kliniğimizde de benimsenmiş ve uygulanmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı asistanlarının tümü 5 yıllık eğitim süresinde Sağlık Bakanlığı asistan eğitimi programı ile uyum sağlayacak şekilde, en az 4 ay rotasyonla Bilim Dalımızda çalışmaktalar. Çocuk nefrolojisi yan dal uzmanlık eğitimi alanlar Çocuk Nefrolojisi Polikliniği ve servisinde üçer aylık rotasyonlarla dönüşümlü olarak çalışmakta, bununla birlikte kendi kliniğimiz içinde bulunan hemodiyaliz ünitemizde sürekli olarak çalışmaktadırlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Bilim dalımızın olarak 2006 yılında 24, 2007 yılında 12 yurt dışı yayınımız bulunuyor.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Üniversite ve fakültemiz yılda bir kez kongre katılımı için belirli miktarda destek sağlamaktadır. İçinde bulunduğumuz mali koşullarda gerek yurt içi gerekse yurt dışı kongrelerde, sadece kongre katılım ücretleri göz önüne alındığında bile katılımın oldukça zor olacağı açıktır. Bununla birlikte her yıl çocuk nefrolojisi ile ilişkili büyük kongrelere katılmaktayız.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Çocuk nefrolojisi, çocuk hastalıklarının diğer branşlarında olduğu gibi sevgi, özveri, hızlı ve yoğun çalışma temposu gerektiren, birçok açıdan genel çocuk hastalıkları problemleri ile iç içe olan bir bilim dalıdır. Bu bölümü seçecek olan arkadaşlarımın mesleki açıdan zevkle çalışabileceklerini düşünmekteyim.

Teşekkürler.

21/01/2008

Klinikte görev yapan akademisyenler:
Prof. Dr. Mesiha Ekim
Prof. Dr. Fatoş Yalçınkaya
Doç. Dr. Zeynep Birsin Özçakar

Yan dal uzmanlık eğitimi alanlar:
Dr. Fatma fiemsa Altugan
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer