KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
NÖROLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülhis Deda

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı 1991 yılında Prof. Dr. Uğur Karagöl tarafından kuruldu. Ben 1992 yılında öğretim görevlisi olarak göreve başladım. 1993 yılında EEG, ENMG ve uyarılmış potansiyeller laboratuvarı kuruldu. Aynı yıl doçent unvanını aldım. 1999 yılında Prof. Dr. Uğur Karagöl’ün emekli olması ile Bilim Dalı Başkanlığı görevine atandım. 2000 yılında profesörlük unvanını aldım ve halen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürüyorum.

Biriminizde kaç yıldır eğitim veriliyor?
Çocuk Nörolojisi Bilim Dalında 1992 yılından itibaren yan dal eğitimi verilmekte. Bugüne kadar 8 kişiye yan dal eğitimini bilim dalımızda tamamladı. Halen 2 doktor bölümümüzde yan dal eğitimi yapmakta.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 profesör, 1 uzman ve 2 yan dal uzmanı olmak üzere 4 kişiden oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
EEG, ENMG ve uyarılmış potansiyeller laboratuvarında çalışan 2 teknisyenimiz mevcut.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımızı öğrenci eğitimi, asistan eğitimi ve yan dal olarak üçe ayırabiliriz; Öğrenci eğitimi programımız çerçevesinde, tıp fakültesi 5. sınıf öğrencilerine çocuk nörolojisi dersleri teorik ve pratik olarak anlatılmakta. Ayrıca tıp fakültesi son sınıf öğrencileri de intörn olarak uygulamalı eğitim almaktalar.

Asistan eğitimi programımız çerçevesinde ise çocuk sağlığı ve hastalıklarında ihtisas yapan her asistan 2-3 ay süre ile bölümümüzde rotasyona gelmekteler.

Üçüncüsü ise yan dal eğitimi. Yan dal eğitimi programımızda asistan ve yan dal asistanlarına dersler anlatılıyor, bölüm içi seminerler yapılıyor. fiu anda 2 yan dal asistanımız mevcut.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bölümümüzün mevcut 6 yatağı bulunuyor. Ayrıca yoğun bakım ünitesinde de hastalarımız yatmakta. Yataklarımız genel olarak doludur.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yaklaşık olarak polikliniğimizde yılda 4 bin hasta görmekteyiz. Ayrıca Elektrofizyoloji Laboratuvarında yılda 1200 EEG çekilmekte, 350 BAER (İşitsel Uyarılmış Potansiyel), 200 VER (Görsel uyarılmış Potansiyel), 120 ENMG (Elektronöromyografi), 30 SEP (Hissi uyarılmış potansiyel) ve 50 ERG (Elektroretinografi) yapılmakta.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı yan dal eğitimi verdiği için nöbet düzenlememiz yok. Ancak icapçı nöbeti var. Gece gelen hastalar icapçı nöbet tutan yan dal doktoru tarafından görülüp bana danışılır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Tabii ki var.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyonları da bölümlere ayırabiliriz;
Çocuk sağlığı ve hastalıkları asistanları, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalında eğitimleri süresince 2-3 ay rotasyon yapmaktalar.
Erişkin nörologları asistan eğitimleri sırasında 4 ay süre ile çocuk nörolojisi rotasyonu yapmaktalar. Kliniğimize hem Ankara Üniversitesi Nöroloji Bölümünden hem de değişik eğitim hastaneleri ve üniversitelerden nöroloji asistanları rotasyona gelmekteler. Çocuk psikiyatrisi asistanları da 6 ay süre ile çocuk nörolojisi rotasyonu yapmaktalar. Fakültemiz çocuk psikiyatrisi asistanları rotasyonları için 6 ay süre Çocuk Nörolojisi Bilim Dalına geliyorlar.
Bölümümüzde yan dal eğitimi alan doktorlar da Elektrofizyoloji Laboratuvarında değişik zaman dilimleri içinde 9 ay kadar rotasyon yapmaktalar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yıl içerisinde yayınlanan 5 adet yurt dışı yayınımız, 2 adet de yurt içi yayınımız var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Elbette katılıyorum. Her yıl Ulusal Çocuk Nörolojisi Kongresi değişik illerde yapılır ve bunlara katılırız. Ayrıca Avrupa Çocuk Nörolojisi Kongresi ve Dünya Çocuk Nörolojisi kongrelerine de 1992 yılından itibaren katılmaktayım. Avrupa Epilepsi ve Dünya Epilepsi Kongrelerine de katılıyorum.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Son yıllarda tıptaki gelişmelere paralel olarak çocuk nörolojisinde de büyük gelişmeler mevcut. Bu nedenle araştırma açısından geniş ufuklara sahip bir bilim dalı olmasından dolayı çocuk nörolojisini seven bilim adamlarına bu dalda ihtiyaç var.

Teşekkürler.
28/01/2008

Bilim dalında görev yapan akademisyen ve uzmanlar:

Prof. Dr. Gülhis Deda
Uzm. Dr. Serap Teber
Uzm. Dr. Mehpare Kafalı
Uzm. Dr. Taner Sezer
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer