KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
ÇOCUK PSİKİYATRİSİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Efser Kerimoğlu.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ülkemizde çocuk psikiyatrisinin öncülerinde olan Prof. Dr. Mualla Öztürk tarafından 1973 yılında Psikiyatri Anabilim Dalı içinde bir birim olarak kuruldu. Giderek artan kadrosuyla Anabilim Dalımız, pek çok hekim, uzman hekim ve psikolog yetiştiren; Türkiye’nin her yanından gelen psikiyatri araştırma görevlilerine ve psikoloji lisansüstü eğitim, öğrencisine kuramsal ve uygulamalı eğitim veren bir bölüm durumuna geldi.

Çocuk Psikiyatrisi Birimi, 1987 yılında Psikiyatri Anabilim Dalı’na bağlı bir Bilim Dalı oldu. Prof. Dr. Mualla Öztürk’ün 1988 yılında vefat etmesinin ardından ben Bilim Dalı Başkanlığı’na atandım. Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Anabilim Dalı statüsüne 1997 yılında ulaştı.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim Dalımızda şuan 3 profesör, 3 doçent, 1 uzman ve 2 araştırma görevlisi hizmet vermektedir. Ayrıca, Anabilim Dalımızda, Erciyes ve Ünönü Üniversiteleri’nde kurulacak olan Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalları için uzman yetiştirilmektedir. Ankara içinden ve dışından çeşitli üniversite ile hastanelerin psikiyatri bölümlerinin uzmanlık öğrencileri de bünyemizde rotasyon çalışmalarını yapmaktalar.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda 5 psikolog, 1 çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı, 2 hemşire, 3 memur ve 3 hizmetli görev yapıyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Anabilim Dalımız bünyesinde yataklı servisimiz yok. Klinik çalışmalar, poliklinik esasına dayalı olarak yürütülüyor. Az sayıda yatırılması gereken çocuk ve ergenler için Psikiyatri ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalları’nın yataklarından yararlanıyoruz.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Çalışmalarımızı poliklinik esasına dayalı olarak yürüttüğümüzden herhangi bir nöbet düzenlemesi yapılmasına gerek duymamaktayız.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Anabilim Dalımızın uzmanlık öğrencileri, 1 yıl erişkin psikiyatrisi, 6 ay ergen psikiyatrisi ve 6 ay da çocuk nörolojisi rotasyonu yapıyorlar.


* Eğitim programınız nedir?
Anabilim Dalımızda uzmanlık eğitimi 5 yıl sürüyor. Bu sürenin 3 yılında bölümümüzde, 2 yılında da rotasyonla eğitim veriliyor. Uzmanlık eğitimi, kuramsal ve uygulamalı eğitimin iç içe yürütülmesi ilkesine dayanıyor.

Kuramsal eğitim sürecinde tanı ve sınıflama, psikofarmakoloji, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, özgül öğrenme güçlükleri, karşı gelme bozukluğu, davranım bozukluğu, yaygın gelişimsel bozukluklar, bunaltı bozukluğu, duygu durum bozuklukları, tikler, dışa atım bozuklukları, zihinsel gelişme geriliği, cinsel kimlik bozukluğu, bağlanma bozuklukları, konuşma ve dil bozuklukları, bebek ruh sağlığı ve gelişimi, aile içi etkileşim ile ergenlik dönemi ruhsal özellikleri ve sorunları konuları başta olmak üzere yoğun bir eğitim veriyoruz. Ayrıca ilk yıl içerisinde bu öğrenciler tez konuları belirlenerek sorumlu öğretim üyesi ile birlikte çalışmalara başlarlar.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim Dalımız bünyesinde herhangi bir tıbbi araç gereç kullanılmıyor. Branşımız gereği tıbbi araç gereç kullanım ihtiyacı bulunmuyor.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Öğretim üyelerimiz, öğretim elemanlarımız, psikologlarımız ve ÇGE uzmanımız bilimsel yayın yapmaktalar. Yurtiçi ve yurtdışı kongreler ise maliyeti yüksek olduğundan olanaklar çerçevesinde takip ediliyor.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları alanı, medikal ve sosyal bilgi ile becerilerin örtüştüğü bir alandır. Uzmanlık öğrenimi için Anabilim Dalımızı seçecek olan öğrencilerin, gerek çocuklara ve ergenlere, gerekse aileleri ile iletişim kurmaya doğal yatkınlıklarının, becerilerinin olması gerekir. Bu eğilim, alacakları eğitimle gelişecek ve incelecektir. İyi derecede İngilizce bilmeleri tüm bilimsel etkinlikler bakımından elzemdir. Okumaya, araştırmaya, yazmaya, sorgulamaya ve uygulamaya yatkın ve istekli olmalılar. Bilimsel gelişmelere meraklı olan ve izleyebilen öğrenciler, bilimsel çalışma alanının çok geniş olduğunu görebilecektir. Oldukça yoğun bir hasta yükü olan bölümümüzün çok farklı konulardaki uygulamaları etkin çalışma gerektirir. Tedavi süreci yineleyen gönüllü ve sabırlı bir çalışma ile tamamlanabilir. Çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları günümüzde oldukça tercih edilen, genç bir alandır. Ülkemizde henüz çok az sayıda uzman bulunuyor. Bu da alanımızdan uzman olacak hekimlerin akademik anlamda çok sayıda seçeneği olacağı anlamına geliyor.

* Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer